وزیرکشور: موفق به ساماندهی زائران اربعین به صورت صددرصدنشدیم/ اربعین نباید دولتی شود

دوشنبه 4 دی 1396 - 22:08
کد مطلب: 889296
وزیر کشور

 وزیر کشور با تاکید بر لزوم آماده سازی طرحی برای ساماندهی و تمرکز کمک های مردمی در زمینه مراسم اربعین گفت: باید این را بدانیم که اربعین نباید دولتی شود.

به گزارش ایسکانیوز عبدالرضا رحمانی فضلی عصر دوشنبه در نشست ستاد اربعین حسینی با بیان این مطلب افزود: امسال صددرصد پیش‌بینی ما در خصوص ممانعت خروج از زائرین غیرقانونی محقق شد و نیروی انتظامی در این زمینه بسیار موفق عمل کرد.
وزیر کشور ادامه داد: ساماندهی زائرین از مبدأ را به صورت صددرصدی موفق به اجرا نشدیم هرچند که نسبت به سال قبل نظم بهتری پیدا کرده بود.
رحمانی فضلی اضافه کرد: با استفاده از تجربیات و برنامه‌ریزی‌های انجام شده اربعین سال جاری نسبت به سال قبل موانع و مشکلات‌مان کمتر شده و سهولت بیشتری در خدمات، حمل‌ونقل، اقدامات انتظامی، پشتیبانی، صدور گذرنامه، ارز، استانداری‌ها و همکاری با دولت عراق خوب عمل کرده و کمترین مشکل را در این زمینه داشتیم.
وزیر کشور خاطرنشان ساخت: در اربعین سال جاری خروج غیر قانونی از مرزها وجود نداشت ضمن اینکه مدیران مستقل در کربلا و نجف هم عملکرد خوبی داشته و ستاد مرکزی اربعین مدیریتی خوبی را توانست بر کمیته‌ها داشته باشد.
رحمانی فضلی تصریح کرد: باید خدا را شاکر باشیم که توانستیم خدماتی را به زائرین اربعین انجام دهیم.
وزیر کشور اظهار کرد: اربعین گام مهم اعتقادی، فرهنگی، اجتماعی در فرهنگ مردم ایران بوده، هست و خواهد بود ضمن اینکه به مرور زمان هم این موضوع تقویت شده است. لذا باید زیرساخـت‌ها را چندین برابر کرد.
رحمانی فضلی بیان داشت: انگلیسی‌ها از زائرین اربعین در شهر کربلا نظرسنجی ویژه‌ای درخصوص علل حضور، خدمات و مسائل مختلف انجام داده‌اند که ترجمه آن توسط وزارت اطلاعات به دستگاه‌های مربوطه ارسال شده است.
وزیر کشور گفت: باید بازگشایی مرزهای جدید را در دستور کار خود قرار دهیم هرچند که از دو مرز جدید در سال جاری به دلیل عدم تأیید طرف عراقی نتوانستیم استفاده کنیم.
رحمانی فضلی افزود: در بحث زیرساخت‌ها و امکانات عملکرد خوبی را شاهد بودیم اما این زیرساخت‌ها در حد همین جمعیت است و اگر میزان جمعیت سه برابر شود به زیر ساخت های بیشتری نیاز داریم و باید کارهای بسیاری انجام پذیرد و برنامه ریزی صورت گیرد بنابراین در سال‌های آینده باید زیرساخت‌های اربعین را سه برابر کرد.
رحمانی فضلی تصریح کرد: ستاد بازسازی عتبات عالیات باید طوری کار کند که شبهه‌ای در اقدامات آن در بین مردم وجود نداشته باشد.
وزیر کشور بیان داشت: هم‌اکنون ستاد بازسازی عتبات عالیات طرحی در خصوص ساماندهی کمک‌های مردمی ارائه کند که همه دستگاه‌ها و سازمان‌های مختلف بتوانند کمک‌های خود را در یک مسیر هماهنگ قرار دهند.
رحمانی فضلی اظهار داشت: با اینکه بیمه زائرین اربعین به دلیل عدم متولی بر گردن وزارت کشور افتاد اما به دنبال آن هستیم که در سال آینده بیمه را برعهده نگرفته و واگذار کنیم.
وزیر کشور به پیشنهادی در رابطه با برگزاری همایش اربعین بین کشورهای اسلامی اشاره کرد و عنوان داشت: از این طرح استقبال می‌کنیم و موضوع خوبی است که باید دنبال شود.
رحمانی فضلی به دیدار ستاد اربعین با رهبری اشاره کرد و گفت: دست‌اندرکاران اربعین با رهبر معظم انقلاب دیدار می کنند و گزارشی را در این خصوص به معظم‌له ارائه خواهند کرد و از رهنمودهای ایشان استفاده خواهند کرد.

ایرنا

700

20 / 14

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار