خطر تماشای تلوزیون در میانسالی

بررسی های اخیر دانشمندان نشان می دهد که تماشای تلوزیون در میانسالی برای افراد خطر ناک است و خطر آلزایمر را افزایش می دهد.

به گزارش گروه علم و فناوری ایسکانیوز به نقل از دیلی‌میل، نتایج یک بررسی جدید نشان می‌دهد، تماشای بیش از حد تلویزیون در میانسالی خطرناک است و ریسک بروز آلزایمر را افزایش می‌دهد.

به گفته پژوهشگران، تماشای بیش از حد تلویزیون ممکن است باعث «استرس شناختی» شود که منجر به از دست دادن حافظه می‌شود.

داده‌ها بیانگر آن است که تماشای بیش از 3 ساعت و نیم تلویزیون در روز خطرناک است و تبعات جبران ناپذیری مانند از دست دادن حافظه را به دنبال دارد.

بررسی بیش از 3600 سالمند نشان داد، تماشای تلویزیون اگر از مرز 3 ساعت و نیم عبور کند توانایی آنها در یادآوری مسائل و موضوعات مختلف را حداقل 10 درصد کاهش می‌دهد.

این پژوهش که توسط دیزی فانکورت مددکار ارشد پژوهشی در بخش علوم رفتاری و سلامت دانشگاه کالج لندن صورت گرفته تأکید می‌کند، تماشای تلویزیون فرصت بازی‌های فکری، خواندن کتاب و حل جدول را از میانسالانمی‌گیرد.

بیماری آلزایمر (Alzheimer)، بیماری ویرانگری که بسیاری از سالمندان را گرفتار می‌کند و به‌صورت اختلال حافظه و سایر کارکردهای شناختی ظاهر می‌شود. ثابت شده در بیماران آلزایمر یاخته‌های سازندهٔ استیل‌کولین در پیش‌مغز، دچار تباهی می‌شوند و درنتیجه، ساخت آن در مغز کاهش می‌یابد. هرچه مغز کمتر استیل‌کولین بسازد زوال حافظه بیشتر است.

انتهای پیام/

کد خبر: 1000297