ارائه خدمات سلامت روان در مناطق سیل زده شیراز

معاون دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت نحوه ارائه خدمات سلامت روان وزارت بهداشت در مناطق سیل زده استان شیراز را تشریح کرد.

به گزارش ایسکانیوز، علی اسدی با اشاره به این که ایران جزو ده کشور بلاخیز دنیا است و حوادثی مانند سیل، زلزله، رانش زمین و آتش سوزی های گسترده از رویدادهایی هستند که هر ساله منجر به مرگ و میر و آسیب های جسمی و روانی هزاران انسان می شوند، افزود: این حوادث می توانند تنش روانی قابل توجهی برای بازماندگان ایجاد کنند و عوارض روانی جدی و دیرپایی را باقی گذارند.

وی در ادامه افزود: این حوادث در مدت زمان کوتاهی ظاهر می شوند ولی تاثیری که بر روی زندگی افراد می گذارند طولانی مدت خواهد بود.

ایران جزو ده کشور بلاخیز دنیا است و حوادثی مانند سیل، زلزله، رانش زمین و آتش سوزی های گسترده از رویدادهایی هستند که هر ساله منجر به مرگ و میر و آسیب های جسمی و روانی هزاران انسان می شوند

معاون دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت درخصوص ارائه خدمات سلامت روان در مناطق سیل زده استان شیراز گفت: بعد از اتمام ارائه خدمات به مهمانان نوروزی، ارائه خدمات سلامت روان در محل های سیل زده استان شیراز آغاز شد.

اسدی از جمله خدمات سلامت روان به سیل زدگان شیراز، به تشکیل 15 تیم دو نفره متشکل از کارشناسان ارشد روانشناسی بالینی و اعزام به دو منطقه سیل زده سعدی و نصرآباد، توزیع پمفلت های اطلاع رسانی در تمام منازل اشاره کرد.

وی به راه اندازی کلینیک تخصصی در مرکز خدمات جامع سلامت منطقه سیل زده و استقرار روان پزشک و روانشناس در این کلینیک در تمام ایام تعطیلات اشاره کرد و افزود: اطلاع رسانی به اهالی منطقه برای استقرار روانشناس در مرکز و تشویق مراجعه به روانشناسان از دیگر فعالیت ها در این مناطق بوده است.

در محله سعدی و نصر آباد شیراز به 460 خانوار و 1629 نفر حمایت های روانشناختی اولیه ارائه شد

معاون دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت در ادامه افزود: در محله سعدی و نصر آباد شیراز به 460 خانوار و 1629 نفر حمایت های روانشناختی اولیه ارائه شد و همچنین آموزش الزامی در خصوص نشانه های اضطراب را دریافت کردند که از این تعداد 211 نفر نیاز به مداخلات روانشناختی داشتند که شناسایی شدند.

وی افزود: همچنین مقرر شده است در روزهای آتی برنامه ریزی برای ارائه خدمات برای آنان انجام شود.

اسدی تهیه استند و نصب در محله های سیل زده برای اطلاع رسانی از حضور روانشناس در مراکز، هماهنگی با شورای محل برای استقرار روانشناس در حسینه ها و پایگاه های محله های سیل زده و همچنین استقرار روانشناس در بیمارستان هایی که هنوز مجروحین حادثه بستری هستند به منظور ارائه خدمات روانشناختی اولیه به خانواده آنان را از دیگر خدمات تیم سلامت روان وزارت بهداشت برای سیل زدگان شیرازی عنوان کرد.

انتهای پیام/

کد خبر: 1000821