تهران در جمع 50 شهر برتر فناور و هوشمند

جمعه 16 فروردین 1398 - 15:19
کد مطلب: 1001132
امضای تفاهم نامه معاونت علمی ریاست جمهوری و بیمه مرکزی

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: بر اساس گزارش شاخص‌های جهانی نوآوری، تهران یکی از پنجاه شهری است که قابلیت تبدیل شدن به شهر هوشمند را دارد.

به گزارش ایسکانیوز به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، شهرها مفهوم و کاربردی تازه یافته است و هر روز یک قابلیت و آموزش تازه را فراروی شهروندانش قرار می‌دهد؛ امروزه سخن از شهر هوشمند است.

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری بر همین اساس از ویژگی های شهر هوشمند، خلاق و فناور می‌گوید و بر اهمیت حرکت شهرهای ما به مسیر هوشمند و فناورمحور شدن تاکید دارد.

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری در صحبت‌هایش به تحول مفهوم پارک‌های علم و فناوری در شهر خلاق و فناور اشاره و یادآوری می‌کند: نسل جدید پارک‌های فناوری به این سمت می‌رود که همه خدمات خود را بدون محدودیت به تمامی استارتاپ های شهر ارائه دهد؛ پارک‌های علم و فناوری در داخل شهرهای خلاق، یک منطقه نوآوری ایجاد می‌کند و استارتاپ ها از خانه نیز می‌توانند در این محدوده خدمت دریافت کنند.

به گفته ستاری، با توجه به اینکه آموزش در آینده و مفاهیم آن به صورت کلی متحول می شود و دوره های دبستان، راهنمایی، دبیرستان و حتی در دانشگاه ها روند تغییر یافته ای به خود می گیرند از این رو درصدد هستیم که آماده این تحولات باشیم.

وی با بیان این که شهر خلاق با ارائه مفهومی نوین از آموزش، شهروندان را در مسیر نوآوری و خلاقیت رهنمون می‌کند ادامه می‌دهد: آموزش در آینده‌ای نه‌چندان دور صرفاً به شیوه‌های سنتی محدود نیست و فرآیند آموزش، از بدو تولد تا لحظه مرگ در جریان خواهد بود. بر همین اساس، شهر خلاق با شیوه‌های نوین همواره شهروندان را در فرآیند آموزش قرار می‌دهد و همواره آنان را با مفهوم تازه‌ای در حوزه‌ نوآوری و فناوری آشنا می‌کند.

رئیس ستاد فرهنگ‌سازی اقتصاد دانش‌بنیان، با تاکید بر اینکه موضوعی اکنون در حال ترویج است که می توان از آن «آموزش تا لحظه مرگ» یاد کرد، گفت: مردم به زودی قادرند با وسایل و اپلیکیشن های جدید کار کنند و تمامی نیازهایشان را برطرف کنند، این کار اما نیاز به فرهنگ‌سازی دارد.

به گفته معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در همین راستا موضوع شهر هوشمند ارائه می شود که این نشان می دهد چالش ها به واسطه فناوری ها برطرف خواهد شد.

* «تهران» در جمع 50 شهر برتر فناور و هوشمند

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری از قابلیت‌های پایتخت برای هوشمند شدن می‌گوید و ادامه می‌دهد: بر اساس گزارش شاخص‌های جهانی نوآوری تهران یکی از پنجاه شهری است که قابلیت تبدیل شدن به شهر هوشمند را دارد.

ستاری عنوان می‌کند: کمتر شهری وجود دارد که این همه دانشجویان مستعد و جوان و پتانسیل خدماتی داشته باشد؛ جرم علمی و جرم نیروی انسانی متخصص و جوان پتانسیل های خوبی هستند که می توان روی آنها سرمایه گذاری کرد.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با تاکید بر اینکه در راستای شهر هوشمند کارخانجات نوآوری در تهران تاسیس می‌شود می‌گوید:کارخانجات نوآوری مرکز تجمع استارت آپ ها و شرکت های نوآوری هستند که قرار است قراردادهای جانبی را در راستای ارائه خدمات به مردم منعقد کند.

* زیست بوم نوآوری دروازه ورود به شهر هوشمند است

به گفته رئیس ستاد فرهنگ‌سازی اقتصاد دانش‌بنیان با شکل‌گیری زیست‌بوم کارآفرینی و نوآوری و نقش‌آفرینی بخش خصوصی، شهر هوشمند شکل می‌گیرد و به بستری برای بروز و شکوفایی نوآوری و خلاقیت شهروندان خود بدل می‌شود

ستاری با بیان این‌که تمامی تهران باید با تبدیل شدن به شهر هوشمند، به بستر خلاقیت و نوآوری بدل شود، بیان می‌کند: تمامی بخش‌های شهر باید به مثابه یک پارک علم و فناوری، به بستری مساعد برای توسعه خلاقیت و نوآوری‌های جوانان تحصیلکرده و حرکت آنان در مسیر کارآفرینی تبدیل شود.

وی بر این‌که باید فرهنگ سرمایه‌گذاری خطرپذیر، شکل‌گیری مراکز رشد، شتاب‌دهنده‌ها و مراکز فناوری بر بستر شهر هوشمند به کمک شکل‌گیری و شکوفایی این کسب و کارها بیاید تاکید دارد و می‌افزاید: کل شهر یک پارک فناوری است، چیزی که به عنوان "شهر خلاق" از آن سخن می‌گوییم، این است که هر جوانی در تهران بتواند ایده‌اش را پیاده و سرمایه‌گذار آن را نیز پیدا کند.

ستاری با بیان این‌که نگاه پارک ها در شهر هوشمند، نرم افزاری است ادامه می‌دهد: به عبارت دیگر دانشگاه‌ها در آینده محصور به دیوارهایی نخواهند بود و جزئی از جامعه و مبلمان شهری هستند. پارک فناوری هم دیگر محصور به دیوارهایی نخواهد بود و کل شهر است که می‌توان آن را نرم‌افزاری کرد. همچنین کل ظرفیت فناوری کشور نیز در اختیار شهرداری است و در این‌جا نگرش فیزیکی وجود ندارد.

انتهای پیام/

168 / 156

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار