ضرورت شناسایی نوزادان کم شنوا و ارجاع 48 ساعت پس از تشخیص به مرکز مداخله زودهنگام

سه‌شنبه 20 فروردین 1398 - 08:15
کد مطلب: 1001385
ضرورت شناسایی نوزادان  کم شنوا

عضو هیات مدیره انجمن علمی شنوایی شناسی ایران، از رونمایی راهنمای بالینی مداخله زودهنگام خانواده محور برای کودکان ناشنوا و کم شنوا خبر داد.

به گزارش ایسکانیوز، دکتر گیتا موللی در آستانه برگزاری هجدهمین کنگره شنوایی شناسی ایران، گفت: راهنمای بالینی (گایدلاین) مداخله زودهنگام خانواده محور برای کودکان ناشنوا و کم شنوا در روز چهارم اردیبهشت 98، همزمان با برگزاری هجدهمین کنگره شنوایی شناسی ایران رونمایی خواهد شد.

دبیر علمی کنگره شنوایی شناسی ایران، افزود: این راهنمای بالینی، آخرین بیانیه بین المللی در خصوص کودکان کم شنوا است و می تواند تحول بزرگی برای کودکان کم شنوای کشورمان باشد.

وی ادامه داد: این بیانیه 10 ماده ای کنفرانس FCEI (مداخله زودهنگام خانواده محور برای کودکان ناشنوا و کم شنوا)یک بیانیه / گایدلاین جهانی است که همه کشورها و مراکز دنیا ملزم به اجرای آن با لحاظ کردن مقتضیات فرهنگی خود هستند.

عضو هیات مدیره انجمن علمی شنوایی شناسی ایران،گفت: پیشینه این بیانیه در تابستان 2014 در کنگره اتریش با شرکت جمع بسیاری از محققین و دانشمندان بنام برگزار شد.

بر اساس گایدلاین FCEI همه کودکان کم شنوا و ناشنوا لازم است در بدو تولد شناسایی و 48 ساعت پس از تشخیص به مرکز مداخله زودهنگام ارجاع داده شوند

وی افزود: در پایان کنگره مداخله زودهنگام خانواده محور برای کودکان کم شنوا، بیانیه ای ارائه شد که از همه کشورهای جهان خواسته شد به آن پایبند باشند و توانبخشی ها را بر اساس این اصول انجام دهند.

موللی ادامه داد: در تابستان 2016 این گروه از دانشمندان بار دیگر در کنگره fcei 2016 در اتریش دور هم جمع شدند و این 10اصل را مورد تایید مجدد قرار دادند.

دبیر علمی کنگره شنوایی شناسی ایران، گفت: بر اساس گایدلاین FCEI همه کودکان کم شنوا و ناشنوا لازم است در بدو تولد شناسایی و 48 ساعت پس از تشخیص به مرکز مداخله زودهنگام ارجاع داده شوند. در این صورت کودکان ناشنوا و کم شنوا می توانند دقیقا مانند دیگر کودکان، صحبت کنند و هیچ تفاوتی با کودکان شنوا نخواهند داشت.

موللی گفت: پیگیری امور مربوط به راهنمای بالینی FCEI در ایران و کار ترجمه و آماده سازی آن به زبان فارسی را انجمن علمی شنوایی شناسی ایران با همکاری دانشگاه انجام داده است.

انتهای پیام/

20 / 20

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار