پوشش کامل مراقبت از مادران باردار در مناطق سیل زده

 معاون بهداشت وزارت بهداشت بر پوشش کامل مراقبت از مادران باردار و گروه های آسیب پذیر در استان های سیل زده کشور تاکید کرد.

به گزارش ایسکانیوز، دکتر علیرضا رئیسی در جلسه ستاد مدیریت بحران بهداشت و درمان استان خوزستان افزود: با توجه به اسکان تعدادی از هموطنان در اردوگاه های سیل زدگان، ارائه خدمات بهداشتی و مراقبتی به مردم درگیر سیلاب به ویژه گروهای حساس مانند مادران باردار، کودکان و سالمندان نباید متوقف شود و در این زمینه برنامه ریزی لازم برای ارایه خدمات به صورت فعال و مستمر صورت گرفته است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت افزود: با توجه به گرم شدن هوا باید مساله اسکان موقت سیل زدگان به صورت جدی مورد توجه و پیگیری قرار گیرد و در این زمینه اقدام لازم به عمل آید.

دکتر رئیسی با تاکید بر لزوم ثبت خدمات ارائه شده به سیل زدگان گفت: با توجه به بررسی تمام شاخص های مورد نظر، نظام مراقبت سندرمیک در حوزه پیشگیری از بیماری ها، سلامت خانواده، بهداشت محیط و سلامت روان در حادثه سیل خوزستان بسیار خوب اقدام کرده اند و تاکنون هیچ گزارشی از بیماریهای واگیر مشاهده نشده است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت تاکید کرد: تمامی مادران باردار ساکن در اردوگاه ها باید به صورت روزانه مورد ویزیت و مراقبت قرار گیرند همچنین به دلیل اهمیت تغذیه آنها، باید تحت پوشش یک پکیج غذایی سالم قرار گیرند و اطمینان حاصل شود که سبد غذایی حتما توسط خود مادر مصرف می شود.

وی افزود: همچنین مادران باردار پرخطر باید از نظر بیماریهای غیرواگیر نیز مورد مراقبت مستمر قرار گیرند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت در ادامه با اشاره به اهمیت موضوع سلامت روان سیل زدگان بیان کرد: سلامت روان در بلایا از اهمیت بالایی برخوردار است و تیم های سلامت روان باید در کنار مردم باشند و هرگونه فعالیت در این حوزه حتما باید با هماهنگی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز انجام پذیرد.

وی تصریح کرد: هیچگونه کمبودی در زمینه تامین و توزیع دارو و واکسن وجود ندارد و برای تمامی افراد زیر ۱۵ سال مناطق سیل زده در چند روز گذشته واکسن تزریق شده است.

دکتر رئیسی در پایان گفت: با توجه به گرمای هوا، رعایت بهداشت فردی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و نقش آموزش خود مراقبتی با هدف پیشگیری از ابتلا به بیماری، نقش تعیین کننده ای است. از مردم عزیز میخواهیم به توصیه ها و آموزش های همکاران بهداشت توجه ویژه داشته باشند.

گفتنی است، در این نشست دکتر جان بابایی معاون درمان وزارت بهداشت، دکتر نظری رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز و جمعی از مدیران بهداشتی و درمانی حضور داشتند.

انتهای پیام/

کد خبر: 1002668