سلول های بنیادی مغزی در بیماران مبتلا به MS سریع تر پیر می شوند

شنبه 31 فروردین 1398 - 13:41
کد مطلب: 1002741
سلول های بنیادی مغزی

سلول های بنیادی مغزی در بیماران مبتلا به اشکال شدید مولتیپل اسکلروزیس(MS) بیش از آن چه هستند، پیر نشان می دهند. این سلول ها به طور زودرس پیر شده و در مقایسه با سلول های طبیعی عملکردی متفاوت دارند و می توانند کلیدی برای ایجاد درمان های جدید برای این بیماری باشند.

به گزارش گروه علم وفناوری ایسکانیوز، « مولتیپل اسکلروزیس » (MS) توانایی سلول های عصبی برای انتقال سیگنال ها به سراسر بدن را مختل می کنند. این بیماری می تواند عملکرد حرکتی و حتی حسی بسیاری از بیماران را مختل کند. دلیل این امر تخریب پوشش لیپوپروتئینی پیرامون آکسون های عصبی است که نقش یک عایق را برای هدایت جریان الکتریکی بازی می کند. خوشبختانه، اغلب بیماران مبتلا به MS دوره طولانی بهبودی را تجربه می کنند و در این بازه می توانند راه بروند و کیفیت زندگی شان تا حد زیادی بهبود بخشند اما آنچه نگران کننده است این که اغلب بیماران در نهایت به شکل پیشرونده بیماری مبتلا شده و علایم بیماری در آن ها رفته رفته بدتر می شود. در مطالعه ای جدید دانشمندان به دنبال درمانی برای MS‌ بوده اند.

در گذشته بررسی ها نشان داده بود که سلول های بنیادی مغزی افراد مبتلا به شکل پیشرونده MS مانع از بلوغ « اولیگودندروسیت »های میلین ساز می شوند. به عقیده آن ها این امر دلیل عدم بهبودی بیماران در شکل پیشرونده MS‌ بود اما در مطالعه ای جدید کروکر و همکارانش گزارش کرده اند که سلول های بنیادی مغزی در بیماران مبتلا به اشکال پیشرونده MS به طور زودرس پیر می شوند. آن ها نشان دادند که با پیر شدن زود هنگام این سلول های بنیادی، برهمکنش آن ها با اولیگودندروسیت ها هم تحت تاثیر قرار می گیرد و موجب بیان ژن های مختلفی به وسیله آن ها می شود زیرا تولید میلین در این اولیگودندروسیت ها مختل می شود. بررسی بیشتر نشان داد که بیان این ژن ها تحت تاثیر پروتئینی به نام HMGB1 قرار دارد و سطح بالای این پروتئین در سلول های بنیادی مغزی موجب بلوغ زودرس اولیگودندروسیت ها می شود. گویا هدف قرار دادن سلول های بنیادی مغزی با راپامایسین به بلوغ صحیح اولیگودندروسیت ها کمک می کند. راپامایسین دارویی است که در سرکوب سیستم ایمنی مورد استفاده قرار می گیرد و پیش از این موثر بودن آن در MS ثابت شده است.

محققین گام بعدی را مطالعه سلول های بنیادی مغزی در شکل عود کننده-بهبود یابنده MS عنوان کرده اند و سعی خواهند کرد تغییرات مربوط به پیری را در این سلول ها بررسی کنند.

انتهای پیام/

169 / 159

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار