داروهای ضدسرطان با نانوذرات جدید انتقال می‎یابند

پژوهشگران کشور روش‌های جدید ساخت نانوذرات را با هدف بارگذاری داروهای ضد سرطان در طرح پژوهشی انجام دادند.

به گزارش گروه علم و فناوری ایسکانیوز، استفاده از داروهای ضد سرطان در شیمی درمانی مرسوم ترین راه مقابله با سرطان است. اما پایان این جنگ گاهی برای بیمار پایان خوشی ندارد. زیرا به دلیل عملکرد غیر اختصاصی این روش عوارض جانبی زیادی بر روی سلول های سالم بدن همچون عوارض شدید قلبی، ریزش موها، درد دارد. از طرف دیگر اگر این بیماران در مراحل اولیه با استفاده از داروها بهبودی یابند بازهم با عود مجدد بیماری و شیمی درمانی در بسیاری از مواقع بیمار به این داروها پاسخ مثبت نمی دهد یا اینکه نیاز به تزریق مقادیر بسیار بیشتری از داروها است.

محققان همواره با انجام روش هایی جدید به جنگ این بیماری می روند. توسعه راه کارهایی برای از بین بردن مقاومت دارویی از قبیل ایجاد داروهای جدید، استفاده از حساس کننده های دارویی، ایجاد نانوحامل های چند کاره یا استفاده از الیگونوکلئوتیدها (RNAi) است.

مطالعات جدید نشان می‌دهد، وقتی داروهای ضدسرطان به صورت نانوسامانه های دارویی فرموله شده، استفاده می شوند در مقایسه با داروی آزاد اثرات سمی بیشتری بر روی سلول های مقاوم درمانی نشان می دهند. این امر بیانگر این است که نانوذرات قادر به دور زدن از مسیر انتقال دهنده های ABC سطح سلولی هستند و شاید دلیل آن ورود این نانوذرات از مسیرهای اختصاصی یا غیراختصاصی اندوسیتوز به داخل سلول باشد.

با توجه به این موضوع طراحی و ساخت نانوسامانه های دارویی که به صورت هدفمند بتواند داروی مهارکننده عامل مقاومت دارویی و هم چنین داروی ضد سرطان کشنده سلول را به محل هدف برساند، ضروری و لازم به نظر می رسد.

بنابراین «ساخت نانوذرات هدفمند آلبومین با آپتامر برای انتقال داروی ضد سرطان به سلول های بیان کننده HER2» با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی انجام شد. یکی از ضروری ترین خصوصیات یک سامانه رسانش هدفمند داروی ضد سرطان قابلیت هدف گیری اختصاصی تومورها توسط آنها است. هدف اصلی در این طرح هدفمند کردن نانوسامانه دارورسانی آلبومین بر علیه سلول های بیان کننده HER2 و افزایش حساسیت این سلول ها نسبت به تأثیر داروهای ضد سرطان است.

نانوذرات آلبومین آینده روشنی در دارورسانی دارند، زیرا قابلیت بارگذاری داروی زیاد در کنار زیست تخریب پذیری را از خود نشان می دهند. همچنین می توان به صورت کوالانسی عامل های هدف گیری تومور را به آنها متصل کرد.

در این پژوهش از روش های جدید خودآرایی برای سنتز نانوذرات استفاده شد به گونه ای که معایب سایر روش ها از قبیل استفاده از حلال ها یا اتصال دهنده های شیمیایی به حداقل رسید. در مرحله بعد نانوذرات برای بارگذاری داروهای ضد سرطان استفاده می شود. در این تحقیق نانوسامانه دارویی آلبومین با آپتامر بر علیه پروتئین HER2 در سطح سلول های سرطانی هدفمند شد. این نانوسامانه جدید دارویی حساسیت سلول های سرطانی را نسبت به داروی ضد سرطان افزایش می دهد. به زبان ساده، در این پروژه در راستای پژوهش های قبلی روش های جدید ساخت نانوذرات آلبومین با هدف استفاده از آن ها در دارورسانی سرطان مورد تحقیق و بررسی قرار گرفت.

انتهای پیام/

کد خبر: 1002979