هشت ماده از معامله قرن فاش شد

محافل نزدیک به وزارت خارجه اسرائیل یک سند حاوی هشت ماده اصلی طرح سازش آمریکایی موسوم به معامله قرن را فاش کردند.

به گزارش گروه بین الملل ایسکانیوز، محافل نزدیک به وزارت خارجه رژیم اسرائیل سندی را منتشر کرده و گفتند که این سند حاوی مفاد اصلی طرح معامله قرن است و هیچ طرفی تاکنون مسئولیت درز این مفاد را برعهده نگرفته است.

سند با این عبارت آغاز می شود که اینها مفاد معامله قرن است که دولت آمریکا پیشنهاد کرده است و جالب است که بسیاری از این مفاد قبلا از زبان «جرد کوشنر» داماد و مشاور رئیس جمهور آمریکا و «جیسون گرینبلات» نماینده آمریکا در روزند سازش مطرح شده بود.

نکات اصلی توافقنامه معامله قرن به شرح زیر است.

1- توافقنامه

توافقی سه جانبه بین اسرائیل و سازمان آزادیبخش و حماس امضا می شود و کشوری فلسطینی به نام فلسطین جدید در اراضی کرانه باختری و نوار غزه بدون شهرک های یهودی موجود برپا می شود.

2- تخلیه زمین

مجتمع های شهرک نشین همین طور در دست اسرائیل باقی می ماند و شهرک های پراکنده به آنها ملحق خواهد شد و مساحت مجتمع های شهرک نشین گسترش خواهد یافت تا شهرک های پراکنده را در بر بگیرد.

3- قدس

قدس تقسیم نخواهد شد و مشترک بین اسرائیل و فلسطین جدید خواهد بود و ساکنان عرب منتقل می شوند و به عنوان ساکنان فلسطین جدید می شوند و نه اسرائیلی ها. شهرداری قدس فراگیر و مسئول همه اراضی قدس به شمار آیند.

همچنین به یهودیان اجازه خرید خانه های عربی و به اعراب اجازه خرید خانه های یهودی داده نخواهد شد. مناطق بیشتری به قدس ضمیمه نخواهد شد و اماکن مقدس مثل همین امروز باقی خواهد ماند.

4- غزه

مصر اراضی جدیدی را به فلسطین برای احداث فرودگاه و کارخانه و تبادل تجاری و زراعی خواهد داد؛ بدون اینکه فلسطینی ها اجازه اقامت در آن را داشته باشند.. یک اتوبان بین غزه و کرانه باختری احداث خواهد شد.

5- کشورهای حامی

کشورهایی که موافقت کرده اند که در اجرای توافق و سرپرستی امور اقتصادی آن کمک کنند که شامل آمریکا و اتحادیه اروپا و کشورهای عرب تولید کننده نفت در منطقه خلیج فارس هستند.

به این منظور، مبلغ 30 میلیارد دلار در طول پنج سال برای پروژه های مربوط به فلسطین جدید در نظر گرفته می شود.

6- درصد مشارکت بین کشورهای حامی

- آمریکا 20 درصد

- اتحادیه اروپا 10 درصد

- کشورهای عرب تولید کننده نفت در منطقه خلیج فارس 70 درصد

7- ارتش

داشتن ارتش برای فلسطین جدید ممنوع است و تنها سلاحی که اجازه داشتن آن داده می شود، همان سلاح نیروهای پلیس است.

توافقی بین اسرائیل و فلسطین جدید امضا خواهد شد تا اینکه اسرائیل دفاع از فلسطین جدید در برابر هرگونه حمله خارجی را برعهده داشته باشد؛ به شرط اینکه فلسطین جدید هزینه این دفاع را به اسرائیل پرداخت کند. مذاکره بین اسرائیل و کشورهای عرب درخصوص مبلغی که اعراب به ارتش اسرائیل به عنوان هزینه حفاظت (از فلسطین جدید) خواهند پرداخت، انجام خواهد شد.

8- جداول زمانی و مراحل اجرا

در زمان امضای توافقنامه:

1- حماس همه سلاح های خود را بر می چیند که این امر شامل سلاح های فردی و شخصی رهبران حماس هم می شود و این سلاح تحویل مصری ها می شود.

2- نیروهای حماس به جای آن از کشورهای عرب حقوق ماهیانه می گیرند.

3- مرزهای نوار غزه برای تجارت جهانی از طریق گذرگاه های اسرائیلی و مصری باز می شود و همچنین بازار غزه با کرانه باختری گشوده می شود و همچنین از طریق دریا (داد و ستد انجام می شود).

4- بعد از یک سال از توافقنامه، انتخاباتی دموکراتیک برای دولت فلسطین جدید برگزار می شود و هر شهروند فلسطینی می تواند در انتخابات نامزد شود.

5- اسیران: بعد از گذشت یک سال از انتخابات، همه اسیران به طور تدریجی در طول سه سال آزاد می شوند.

6- در طول پنج سال، بندری دریایی و فرودگاهی برای فلسطین جدید احداث خواهد شد و تا آن زمان، فلسطینی ها از فرودگاه ها و بنادر اسرائیل استفاده خواهند کرد.

7- مرزها بین فلسطین جدید و اسرائیل به روی عبور و مرور شهروندان و کالاها باز خواهد بود؛ همانطور که هم اکنون با کشورهای دوست اینگونه است. اسرائیل تعریف هرگونه مرزی برای خود را رد کرده است.

8- یک پل معلق با ارتفاع 30 متر از سطح زمین احداث و کرانه باختری و نوار غزه را به هم وصل می کند و ماموریت احداث آن به شرکتی از چین داده می شود و چین به میزان 50 درصد، ژاپن به میزان 10 درصد، کره جنوبی به میزان 10 درصد، استرالیا به میزان 10 درصد، کانادا به میزان 10 درصد و آمریکا و اتحادیه اروپا با هم به میزان 10 درصد در هزینه ساخت آن مشارکت خواهند داشت.

غور اردن

- همانند امروز وادی اردن در دست اسرائیل باقی خواهد ماند.

- جاده 90 چهار بانده خواهد شد

- اسرائیل بر احداث آن نظارت خواهد داشت

این جاده فلسطین جدید را به اردن وصل خواهد کرد و زیر نظارت فلسطینی ها خواهد بود.

مسئولیت ها (مجازات ها)

1- در صورتی که حماس و سازمان آزادیبخش این معامله را رد کنند، آمریکا همه حمایت مالی خود از فلسطینی ها را لغو خواهد کرد و با جدیت جلوی کمک به فلسطینی ها از سوی هر کشور دیگری را خواهد گرفت.

2- اگر سازمان آزادیبخش فلسطین با شروط این توافقنامه موافقت کند و حماس یا جهاد اسلامی با آن موافقت نکند، این دو گروه مسئول بوده و در هرگونه رویارویی نظامی بین اسرائیل و حماس، آمریکا از اسرائیل برای هرگونه آذار و اذیت رهبران حماس و جهاد اسلامی حمایت خواهد کرد. آمریکا نخواهد پذیرفت که دهها نفر فقط سرنوشت میلیون ها انسان را در دست داشته باشند.

3- در صورتی که اسرائیل این معامله را نپذیرفت، حمایت اقتصادی از اسرائیل متوقف خواهد شد.

این پیش نویس توافق است و یک ماه دیگر معامله به طور رسمی منتشر خواهد شد.

انتهای پیام/

کد خبر: 1004586