سرای دانشجویی از نمای نزدیک(3)؛

ترم اولی‌های قانع!/ پیشکسوتان دانشگاه از کمبود امکانات می‌نالند

دوشنبه 23 اردیبهشت 1398 - 11:00
کد مطلب: 1004943
پشت صحنه روزهای پرمشغله امتحانات دانشجویی

خوابگاه، خانه دوم دانشجویانی است که برای ادامه تحصیل، بار سفر می‌بندند و راهی شهری دیگر می‌شوند. خانه‌ای خودمانی که بسیاری از دانشجویان با فرهنگ‌ها و عقیده‌های مختلف چندین سال در آنجا کنار یکدیگر زندگی می‌کنند.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، برخی تصور می‌کنند دانشجویانی که در خوابگاه زندگی می‌کنند افسرده و سرخورده هستند؛ برخی فکر می‌کنند دانشجویان خوابگاهی تحت تاثیر دوستان ناباب در خوابگاه قرار گرفته و معتاد می‌شوند. برخی از دانشجویانی که در خوابگاه زندگی می‌کنند، از کمبود امکانات فرهنگی در خوابگاه گلایه می‌کنند. عده‌ای از وضعیت نامناسب بهداشتی خوابگاه می‌نالند، برخی خواهان فضای بیشتری برای مطالعه هستند، برخی دیگر هم بدون هیچ گلایه‌‌ای از امکانات و شرایط خوابگاه، در خانه دوم خود زندگی می‌کنند.

به طور کلی نمی‌توان چالش‌ها و معضلات زندگی در خوابگاه را نادیده گرفت، برای اینکه حال دانشجویانی که در خوابگاه یا سراهای دانشجویی خود زندگی‌ می‌کنند را دریابیم، در نظر داریم سلسله گزارش‌های میدانی و امکانات خوابگاه‌های چهار دانشگاه را از دید دانشجویان منعکس کنیم. گزارش زیر از 20 نفر از دانشجویان دانشگاه تهران تهیه شده است که در خوابگاهای این دانشگاه مانند مجتمع خوابگاهی کوی دانشگاه، مجتمع فاطمیه، خوابگاه رودکی و غیره ساکن هستند.

میزان رضایت ترم بالایی‌های تهرانی از امکانات خوابگاه‌های دانشگاه

نمودار زیر بیانگر میزان رضایت دانشجویان (ورودی قبل ازسال97) دانشگاه تهران از امکانات خوابگاهی است:

داده های فوق بر حسب نظر سنجی از 10 نفر از دانشجویان خوابگاهی ورودی قبل از سال 97 (ترم 3 به بالا) دانشگاه تهران به دست آمده است. لازم به ذکر است دانشگاه تهران دارای چندین خوابگاه در سطح شهر تهران است که میزان امکانات آن‌ها با یکدیگر نیز تفاوت دارد. طبیعتا هر دانشجو بر حسب امکانات خوابگاه خود فرم نظر سنجی را پاسخ داده است.

رضایت 40 درصدی دانشجویان از امکانات فرهنگی خوابگاه

طبیعتا دانشجویانی که در خوابگاه زندگی می‌کنند، دارای فرهنگ‌های متفاوتی هستند، شاید در برخی مواقع نیز از دین یا مذهب دیگری باشند. اختلاف عقیده در دانشجویان طبیعتا وجود دارد و هر فرد در فضایی متفاوت از دیگری تربیت شده است. توجه به امور فرهنگی خوابگاه‌ها یکی از مواردی است که همواره مورد تاکید مسئولان بوده و همیشه تلاش شده است امکانات فرهنگی مناسبی برای افرادی در نظر بگیرند که با فرهنگ‌ و تربیت خاص در خوابگاه‌ها دور یکدیگر جمع شده‌اند. پس نباید چنین امکاناتی را دست کم گرفت، اگر گزینه «5-0» امتیاز را کاملا ناراضی،‌ گزینه «10-5» امتیاز را ناراضی، گزینه «15-10» امتیاز را گزینه نسبتا راضی و گزینه «20-15» را راضی در نظر بگیریم، می‌توان گفت 40 درصد دانشجویان ورودی قبل از سال 97، از امکانات فرهنگی خود راضی هستند و 40 درصد آن‌ها ناراضی و 20 درصد آن‌ها کاملا ناراضی هستند.

نارضایتی 20 درصد دانشجویان از امکانات بهداشتی خوابگاه

امکانات بهداشتی خوابگاه‌های دانشگاه تهران از دیدگاه 60 درصد دانشجویان جامعه هدف مورد نظر، نسبتا رضایت‌بخش بوده است. 20 درصد دانشجویان از امکانات بهداشتی خوابگاه خود ناراضی و 20 درصد باقی مانده نیز گزینه «15-20» امتیاز را انتخاب و اعلام کرده بودند از امکانات بهداشتی خوابگاهشان کاملا راضی هستند.

تنها 10 درصد از وضعیت تغذیه خوابگاه خود کاملا راضی هستند

همیشه بحث تغذیه در خوابگاه‌ها از جمله مهم‌ترین معضلات و چالش‌های دانشجویان بوده است، در این نظر