سخنگوی اسبق وزارت خارجه:

برخی ریاکارانه می‌خواهند از زیر بار مرگ‌برجام فرار کنند

سه‌شنبه 7 خرداد 1398 - 10:27
کد مطلب: 1006569
سید محمدعلی حسینی

سید محمدعلی حسینی گفت: اینکه برخی درصدد هستند که علت ناکارآمدی و عدم موفقیت برجام را به مقام معظم رهبری نسبت دهند، کمال ناجوانمردی و ریاکاری سیاسی است.

به گزارش ایسکانیوز ، سید محمدعلی حسینی سخنگوی پیشین وزارت امور خارجه درباره بیانات اخیر رهبر معظم انقلاب در دیدار با دانشجویان درباره برجام، " گفت: اینکه برخی درصدد هستند که علت ناکارآمدی و عدم موفقیت برجام را به مقام معظم رهبری نسبت دهند، کمال ناجوانمردی و ریاکاری سیاسی است.

وی تصریح کرد: اولاً بیانات، مکتوبات و مستندات روشن، شفاف و غیر قابل تردید نشان می‌دهد که مقام معظم رهبری علی‌رغم اظهارات صریح و علنی خود مبنی بر بی اعتمادی کامل به طرف آمریکایی و عدم خوشبینی نسبت به نتیجه مذاکرات و توافق هسته‌ای، نسبت به نظر مسئولین و حمایت کنندگان از این روند، تمکین کرده و بیشترین حمایت را از تیم مذاکره کننده داشتند، ایشان در حمایت از تیم مذاکره کننده، کریمانه تعابیر بلندی را به کار بردند، تعابیری چون "غیور، مومن، دلسوز، شجاع، امین ، یک تنه ایستاده در مقابل یک لشگر"، تعابیر بی سابقه‌ای است که در ذهن هیچکس حتی حامیان و ناظران مذاکرات برجام نمی‌گنجید.

سفیر اسبق جمهوری اسلامی ایران در ایتالیا یادآور شد: مقام معظم رهبری در حین مذاکرات هسته‌ای، هنگامی که جبهه مقابل طرف ایرانی را مورد نقد و هشدار خود قرار می‌دادند و بویژه طرف‌های غربی را به عدم صداقت و موضع دوگانه در جلسات خصوصی و محافل علنی، متهم می‌کردند، تیم مذاکره کننده‌مان را فرزندان خود و اینکه حرف و موضع آنان در پنهان و آشکار، صادقانه و یکسان است، معرفی می‌‌کردند.

معاون اسبق بین الملل وزارت امور خارجه با اشاره به اینکه رهبر معظم انقلاب بارها با صراحت و روشنی، موضع خود را در حمایت از یک توافق خوب و کارآمد ابراز داشتند، اظهار داشت: در یک مرحله، هنگامی که مذاکرات در اوج خود قرار داشت، ایشان حتی اعلان کردند که این مذاکرات، یک آزمون برای طرف آمریکایی است. چنانچه آنها در این مذاکرات با حسن نیت رفتار کنند و به تعهدات خود پایبند باشند، این نشان می‌دهد که می‌توان درباره برخی موضوعات دیگر نیز با آنان وارد گفت‌وگو شد اما قدر این کلام حکمت آمیز و فرصت کم‌نظیر، باوجود تاکید طرف مذاکره کننده ایرانی به طرف آمریکایی دانسته نشد. دولت آقای اوباما فرصت سوزی کرد و آقای ترامپ خاکستر آن را هم به باد داد.

حسینی با بیان اینکه مقام معظم رهبری در پایان مذاکرات هسته‌ای نیز ضمن تقدیر از تلاش تیم مذاکره کننده، شروط خود را برای تایید نهایی برجام طی یک نامه رسمی به صراحت مکتوب کردند، خاطرنشان کرد: فراموش نشود علیرغم این که ایشان از نحوه اجرای شروط خود رضایت نداشتند اولا، مانعی بر سر راه اجرای تعهدات طرف ایرانی ایجاد نکردند و ثانیا بارها پایبندی جمهوری اسلامی به تعهدات برجام را مورد تاکید قرار دادند.

وی افزود: مهم‌تر آن که رهبر معظم انقلاب حتی پس از عهدشکنی‌های مکرر و نقض‌های ریز و درشت جسم و روح برجام توسط دو دولت دموکرات اوباما و جمهوری خواه ترامپ و حتی پس از خروج یکجانبه آمریکا از برجام و کارشکنی های گستاخانه آنان، دستورات خود به رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان را به چارچوب برجام محدود ساختند و اوج پایبندی خود را به تعهداتی که خود نسبت به آن ملاحظه و نقد داشتند، به نمایش گذاشتند.

سخنگوی اسبق وزارت خارجه پنجم تصریح کرد: هنوز طرف ایرانی به 14 بار اذعان سازمان بین المللی انرژی اتمی و تمامی طرف‌های حاضر برجام همچنان تنها طرف صددرصد متعهد برجام است و علیرغم اختلاف نظرهای تند و سخت داخلی، هیچ تخلف و نقض عهدی توسط طرف ایرانی پدید نیامده است که کمترین بهانه‌ای به دست دشمنان آمریکایی _ صهیونیستی برای متهم ساختن ایران در نقض برجام یا بدعهدی نسبت به آن بدهد.

این دیپلمات ایرانی در پایان تاکید کرد: بنابراین منصفانه آن است که اذعان نماییم که ایستادگی و پایمردی مقام معظم رهبری نسبت به حفظ برجام و تمکین در قبال تعهدات طرف ایرانی در برجام، علی‌رغم تایید مشروط آن، جوانمردانه‌، متواضعانه و حکمت آمیز صورت گرفته و اگر برخی به این باور رسیده‌اند که برجام در آستانه مرگ و فروپاشی است، با واقع بینی، باید علل و عوامل آن را در جای دیگری جستجو کنند نه اینکه به صورت ریاکارانه بخواهند از زیر بار مرگ برجام فرار کنند.

منبع : تسنیم

156 / 156

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار