در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی؛

اختصاص 5 درصد سهمیه مازاد بر ظرفیت کنکور برای مناطق سیل‌زده تصویب شد

چهارشنبه 8 خرداد 1398 - 10:46
کد مطلب: 1006654
شورای عالی انقلاب فرهنگی

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: 5 درصد مازاد بر ظرفیت عمومی کنکور به عنوان سهمیه به مناطقی که به صورت مستقیم دچار آسیب سیل شدند اختصاص یافت.

به گزارش گروه دانشگاه ایسکانیوز به نقل از شورای عالی انقلاب فرهنگی، جلسه 817 شورای عالی انقلاب فرهنگی بعد از 5 ماه سرانجام برگزار شد اما رئیس جمهور به عنوان رئیس شورا غایب بود و جلسه به ریاست نایب رئیس اول این شورا برگزار شد. سعیدرضا عاملی در خصوص مصوبات این جلسه با بیان اینکه دستور اصلی و محوری جلسه موضوع شعار سال یعنی رونق تولید بود، گفت: مقام معظم رهبری 10 سال متوالی است که در نامگذاری سال‌ها روی موضوعات اقتصادی تاکید داشته‌اند.

وی افزود: این نامگذاری برای یک سال به معنای آغاز آن موضوع در سال و توجه به آن در سال‌های آینده نیز است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: کلیات سندی در خصوص رونق تولید در شرایط تحریم با رویکرد اقتصاد مقاومتی پس از بحث و تبادل نظر به تصویب رسید که در آن 10 سیاست که تکالیفی ضمن آن برای دستگاه‌های عضو شورا با رویکرد موضوعات دانش‌بنیان و فرهنگ مبنا تعیین شده است.

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران اضافه کرد: براساس این سیاست‌های تصویب شده دستگاه‌ها موظف می‌شوند که برنامه اقدام تهیه کنند که این برنامه‌ها در ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور و ستاد راهبری مهندسی فرهنگی کشور به تصویب خواهند رسید و ظرف مدت 6 ماه گزارش‌های عملکرد آن باید در صحن شورا ارائه شود.

تصویب جایزه بین‌المللی ایثار

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه با اشاره به تصویب موضوع جایزه بین‌المللی ایثار گفت: این جایزه در سطح ملی و بین‌المللی اجرایی خواهد شد که اساسنامه آن در جلسه امروز به تصویب رسید.

تصویب سهمیه پنج درصد مازاد بر کنکور برای مناطق سیل‌زده

عاملی همچنین با اشاره به سیل اخیر که مناطقی از کشور را با آسیب دچار کرد، گفت: شورای عالی انقلاب فرهنگی در این زمینه تصویب کرد که 5 درصد مازاد بر ظرفیت عمومی کنکور به عنوان سهمیه به مناطقی که به صورت مستقیم دچار آسیب سیل شدند اختصاص پیدا کند.

وی تأکید کرد: این سهیمه مازاد بر ظرفیت عمومی کنکور است و سایر داوطلبان کنکور به هیچ وجه تحت تاثیر آن قرار نخواهند گرفت.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اضافه کرد: تشخیص مناطق سیل زده که شامل مصوبه می‌شوند به عهده وزارت کشور و وزارت علوم خواهد بود.

انتخاب نمایندگان شورای عالی انقلاب فرهنگی در ستاد راهبری مهندسی فرهنگی

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه از مشخص شدن نمایندگان شورای عالی انقلاب فرهنگی در ستاد راهبری مهندسی فرهنگی خبر داد.

عاملی گفت: بر این اساس حجت الاسلام والمسلمین محمد محمدیان، حجت الاسلام والمسلمین حمید پارسانیا، حجت الاسلام والمسلمین محمود محمدی عراقی و حجت الاسلام والمسلمین محسن قمی به عنوان نمایندگان شورای عالی انقلاب فرهنگی در ستاد راهبری مهندسی فرهنگی معین شدند.

موافقت با عضویت نماینده وزارت علوم در شورای اجتماعی کشور

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین از موافقت این شورا برای عضویت نماینده وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در شورای اجتماعی کشور در جلسه امروز خبر داد.

حجت الاسلام محمدیان عضو هیئت نظارت مرکزی بر تشکل های اسلامی دانشگاهی شد

عاملی افزود: همچنین در این جلسه با انتخاب حجت الاسلام والمسلمین محمدیان به عنوان نماینده شورای عالی انقلاب فرهنگی در هیئت نظارت مرکزی بر تشکل های اسلامی دانشگاهی موافقت شد.

انتخاب مجدد حجت الاسلام والمسلمین قمی برای عضویت در هیئت نظارت بر مطبوعات

وی افزود: حجت الاسلام والمسلمین قمی نیز مجددا به عنوان نماینده شورای عالی انقلاب فرهنگی در هیئت نظارت بر مطبوعات انتخاب شدند.

انتخاب نمایندگان شورای سیاستگذاری مرکز ساماندهی ترجمه و نشر معارف اسلامی و علوم انسانی

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه از انتخاب آقای رحیم پور ازغدی و دکتر مخبر دزفولی به عنوان نمایندگان شورای عالی انقلاب فرهنگی در شورای سیاستگذاری مرکز ساماندهی ترجمه و نشر معارف اسلامی و علوم انسانی خبر داد.

انتخاب اعضای کمیسیون دائمی شورای عالی انقلاب فرهنگی

عاملی با بیان اینکه شورای عالی انقلاب فرهنگی در اصل هیئت امنای این شورا نیز است اختیارات خود را در این جلسه به کمیسیون دائمی این شورا واگذار کرد، گفت: اعضای این کمیسیون نیز در جلسه انتخاب شدند که شامل دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، دکتر محمدعلی کی نژاد، دکتر محمدرضا مخبر دزفولی، دکتر منصور کبگانیان، حجت الاسلام والمسلمین محسن قمی هستند.

تایید انتخاب نماینده فرهنگستان زبان و ادب فارسی در هیئت امنای فرهنگستان‌ها

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران با اشاره به ضرورت تایید نمایندگان فرهنگستان ها در هیئت امنای فرهنگستان ها گفت: دکتر محمد دبیری مقدم در جلسه امروز با پیشنهاد فرهنگستان زبان و ادب فارسی و تایید جلسه برای عضویت در این هیئت امنا انتخاب شد.

انتخاب رئیس و اعضای شورای تخصصی حوزوی شورای عالی انقلاب فرهنگی

عاملی با اشاره به عضویت 10 نفر نماینده از جانب شورای عالی حوزه علمیه در شورای تخصصی حوزوی و با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: حجت الاسلام پارسانیا، حجت الاسلام احمد واعظی، حجت الاسلام سید حسن ربانی، حجت الاسلام عبدالحسین خسروپناه، حجت الاسلام سید یوسف طباطبایی نژاد، حجت الاسلام سید مصباح عاملی، حجت الاسلام محمود رضا جمشیدی، حجت الاسلام عبدالکریم بهجت‌پور، حجت الاسلام سید محمود مدنی و حجت الاسلام سید حسن میرمعزی به عنوان نمایندگان شورای عالی حوزه علمیه در شورای تخصصی حوزوی انتخاب شدند.

وی افزود: حجت الاسلام والمسلمین حمید محمدی، دکتر فریبا علاسوند، دکتر رحیمی صادقی نیز به عنوان نمایندگان شورای عالی انقلاب فرهنگی در شورای تخصصی حوزوی انخاب شدند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه از انتخاب مجدد حجت الاسلام والمسلمین دکتر پارسانیا به عنوان رئیس شورای تخصصی حوزوی خبر داد.

تصویب ارائه آموزش‌های مهارتی به دانش آموزان شاخه نظری دوره متوسطه دوم

همچنین به گفته عاملی در جلسه ۸۱۷ شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه آموزش های مهارتی به دانش آموزان شاخه نظری دوره متوسطه دوم با هدف افزایش توانایی دانش آموزان برای تولید برای منتخبی از آنها و به صورت داوطلبانه به تصویب رسید.

انتهای پیام/

168 / 320

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار