مذاکره مجدد هسته‌ای معنا ندارد/ معامله قرن نشانه دلال‌مآبی آمریکاست

رئیس مجلس با بیان اینکه سرزمین های جولان را به رژیم صهیونیستی هبه کرده است، گفت: این اقدامی مسخره است و عمق کینه آمریکایی‌ها نسبت به مسلمانان را نشان می‌دهد.

به گزارش گروه سیاسی ایسکانیوز ،علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه تهران در روز قدس گفت: امروز روز قدس است و از ۱۶ مرداد سال ۵۸ که رهبر کبیر انقلاب، آن پیر روشن ضمیر، جمعه آخر ماه رمضان را روز قدس نامیدند، ملت ایران از هویت اسلامی قدس شریف دفاع کردند. بدون تردید این ابتکار امام خمینی (ره) یک ابداع متفکرانه بود که باعث شد شعله های محبت مسلمانان نسبت به قدس شریف جلوی توطئه ها را بگیرد.

لاریجانی اظهارداشت: امسال قدری شرایط از چند جهت متفاوت است، یکی توطئه های پیچیده ای که آمریکا در منطقه دنبال می کند، دوم، شفافت شدن صحنه و سوم، قوی تر شدن جبهه مقاومت.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه توطئه هایی که در مقابل مسلمانان است پیچیده‌تر شده است، گفت: رفتار آمریکایی‌ها خیلی گستاخ‌تر از گذشته علیه مسلمانان شده است. انتقال پایتخت رژیم صهیونیستی به بیت المقدس با حمایت آمریکا، توهین به همه مسلمانان است، چون قدس شریف قبله اول مسلمانان و محل معراج پیامبر (ص) است.

وی تصریح کرد: قدس موضوعی نیست که فقط به یک ملت مربوط شود. امام خمینی (ره) فرمودند موضوع قدس به همه انسان های موحد مربوط است اما آمریکایی ها علیرغم همه توافقات بین المللی، این اقدام (معامله قرن) را انجام دادند اما نفس این کار آمریکا، دلالت دارد بر اینکه توطئه هایی نسبت به کلیت اسلام و مسلمانان در ذهن آمریکا وجود دارد و به دنبال پاک کردن نمادهای اسلامی هستند.

لاریجانی ادامه داد: آمریکا در دومین گام، سرزمین های جولان را به رژیم صهیونیستی هبه کرد. این اقدام، اقدامی ماجراجویانه و مسخره است که کشوری از آن طرف دنیا، سرزمین های کشور دیگری را به اسرائیل می دهد. این عمل نشان دهنده روحیه سبک سری و دلالی سردمداران آمریکا در عرصه بین المللی است. این اقدام آمریکا نیز از جانب اکثریت کشورهای جهان نامشروع تلقی شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهارداشت: نفس این اقدام آمریکا، عمق کینه آمریکایی ها نسبت به مسلمانان را نشان می دهد.

وی افزود: مدتی است که طرحی مرموز و سربسته در مورد معامله قرن ارائه شده است و ادعا دارند که می خواهیم مشکل را برای همیشه حل کنیم. این عنوان نشان دهنده روحیه دلالی آمریکاست، واژه معامله جایی که پای غیرت دینی ملت ها درگیر است، نشان دهنده پوچ بودن فکر سیاسی آمریکاست که ریشه در تفکر فلسفی آنها دارد.

لاریجانی گفت: تفکر فلسفی آمریکا، تفکری منفعت گرایانه است، برای این تفکر، عدالت، شرف، انسانیت زمانی معنا دارد که برای آنها منفعتی وجود داشته باشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: سردمداران آمریکا به راحتی هر تعهدی را زیر پا می گذارند و برایشان مهم نیست. یک روز توافق پاریس، روز دیگر توافق برجام یا توافق موشکی با روسیه، همه اینها برمی گردد به زیربنای فکری آمریکایی ها که رفتاری نامعقول در فضای بین المللی است.

وی گفت: رهبر انقلاب چندین بار فرمودند که تفکر آمریکایی زوال پذیر است. به این دلیل که ریشه های فکری آمریکایی خود به خود موجب ناهنجاری‌های بین المللی می شود. مقامات آمریکایی خود اعلام کردند داعش را به وجود آوردند، چون فکر می کردند به نفعشان است و می توانند کشورهای اسلامی را درگیر بحران امنیتی کرده و زیرساخت های آن کشورها را از بین ببرند. این اقدامات برمی گردد به زیربناهای فکری این تمدن.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: طرح معامله قرن را داماد آقای ترامپ که فردی دلال است دنبال می کند. خود آقای ترامپ اعلام کرد داماد من عاشق اسرائیل است و این فرد را مسئول معامله قرن کرده است. روسای جمهور قبلی که معاهده کمپ دیوید و اسلو را سر و سامان دادند قیافه بی‌طرفانه می‌گرفتند ولی این فرد از ابتدا قداره را بسته است که من عاشق اسرائیل هستم. این جوانک بی‌تجربه اقداماتی را در منطقه انجام می‌دهد. بسیاری از رهبران منطقه نگران این رفتارها هستند و معتقدند آمریکایی‌ها این جوانک را فرستاده است تا جنگی را در منطقه به راه بیندازند، این اضطراب‌ها ناشی از رفتارهای نارس آمریکایی‌هاست.

لاریجانی گفت: ابعاد طرح معامله قرن مشخص نیست. گفته شده است که در این طرح حذف بازگشت آوارگان فلسطینی نهفته است و برای تحقق این امر معامله ای مادی را سامان می دهند و پولش را از جیب کشورهای بدبخت پولدار خلیج فارس درمی آورند تا به کشورهایی که آوارگان فلسطینی حضور دارند بدهند تا آوارگان تبعه این کشور شوند.

وی ادامه داد: به دنبال ایجاد دهکده ابودیس به عنوان پایتخت اسرائیل هستند تا بیت المقدس را برای همیشه در چنگال خود بگیرند.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: این طرح وضع روشنی ندارد و دلالت هایی وجود دارد که کنفرانس بحرین به عنوان کارگاهی برای جنبه های اقتصادی این طرح است که البته این افتضاحی برای یک کشور اسلامی است که به دنبال دلالی برای این معامله است.

وی گفت: یک جهت گیری کلی را می توان از ادعاهای اخیر آمریکا درآورد که راهبرد آمریکایی‌ها در این شرایط نسبت به تحولات منطقه چیست. به نظرمن راهبردشان تحقیر مسلمانان و در مضیقه قرار دادن کشورهای اسلامی است.

لاریجانی تصریح کرد: اگر راهبرد آمریکا این است، پاسخ کشورهای اسلامی نیز باید در همین سطح باشد. نمی توان با چند اقدام تاکتیکی پاسخ این اقدامات و دشمنی ها را داد بلکه باید کشورهای اسلامی راهبردی هم‌سنگ و یا قوی‌تر را طراحی کنند.

رئیس مجلس گفت: روشن شده است که برخی کشورهای اسلامی طرف اسرائیل هستند. از حدود ۷۰ سال پیش درگیری هایی در خاورمیانه به خاطر رژیم صهیونیستی به وجود آمد. غالباً این درگیری ها با ناکامی همراه بود علاوه بر این ساماندهی طرح های صلح هم با ناکامی مواجه بود چون ردپای بی صداقتی برخی کشورهای منطقه دیده می شد. برخی مانند انور سادات صادق بودند اما برخی کشورها با اسرائیل همکاری می کردند و فریاد حمایت از فلسطین سر می دادند. سعودی ها با همکاری امارات و بحرین در جهت تسلط اسرائیل بر فلسطین حرکت می‌کنند.

وی با بیان اینکه اگر در جنگ سی و سه روزه حزب الله لبنان و اسرائیل، سعودی ها به اسرائیل اطلاعات می دادند اما علنی نمی کردند اما امروز با وزرای اطلاعات اسرائیل جلسه علنی می گذارندف گفت: اگرچه این اقدام سعودی ها اقدامی خائنانه است اما برای مقابله با توطئه صهیونیست ها این شفافیت به نفع فلسطین است که صف کشورهای منافق جدا شد.

لاریجانی تاکید کرد: کشوری که حاضر است صدها میلیارد دلار اسلحه بخرد و بر سر مردم یمن بریزد در همین امتداد آمادگی دارد پول کثیف برای معامله قرن بدهد تا آقای ترامپ و داماد یهودی اش اسرائیل را بر منطقه مسلط کنند. خجالت آورترین موضع گیری ها را در این ایام شاهد بودیم.

لاریجانی اظهارداشت: حکام سعودی به جای اینکه در مقابل سخنان سخیف ترامپ قدری به خود بیایند، خود را حقیرتر نسبت به آمریکا به حساب آوردند و به جای اعتراض به آمریکا، دهها نفر از افراد معترض هموطن خود را گردن زدند. این بردگی سیاسی از آنها یک چهره «حکام کلنگی» ساخته است که فعلاً با پول پخش کردن برای خود حیات سیاسی ساخته اند اما آبرو ندارند.

وی با اشاره به توانمندی جبهه مقاومت گفت: این توانمندی در دو دهه اخیر چهره منطقه را عوض کرد. در دهه های قبل، دولت های عربی علیه اسرائیل هم پیمان می شدند اما موفق نبودند، چون این دولت ها از نظر صداقت باوفا نبودند، لذا غالباً توفیق نداشتند اما در دو دهه اخیر جریان مقاومت در منطقه یک جریان عمیق و پرانرژی شده است که خیلی بیشتر از دولت ها توانمندی مقاومت در برابر جریان های مخرب را دارد. اگر مقاومت توانمند نبود، آیا توانایی شکست اسرائیل را دارد؟

رئیس مجلس با اشاره به سفرش به اروپا در ایام جنگ ۳۳ روزه گفت: یکی از رهبران اروپایی به من گفت با این وضع اولمرت یک جنازه سیاسی است.

وی اظهارداشت: اگر مقاومت در منطقه قوی نبود، ایا این تروریست های وحشی داعش در منطقه سرکوب می شدند؟ آیا انواع و اقسام تروریست ها در سوریه سرکوب می شدند؟

لاریجانی اظهارداشت: اگی برخی کشورها از پشت در منطقه به فلسطینیان خنجر بزنند و آمریکایی ها هر طرحی بدهند تا زمانی که مقاومت در منطقه قوی است، این طرح ها و اقدامات کف روی آب است.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: قدرت مقاومت امروز از نظر تجهیزات و گستردگی قابل قیاس با چند سال پیش نیست و این امر نکته امیدوارکننده ای است. همین امر موجب شده است آنها با ناپختگی طرح مفتضح معامله قرن را بدهند. آمریکایی ها می گویند ما توافق هسته ای را قبول نداریم، لذا از این توافق خارج شدند و تحریم های زیادی را علیه ملت ایران وضع کردند. وقتی کاری از پیش نبردند، هر روز سرشان را از پنجره اتاق خوابشان بیرون می آورند و می گویند ما می خواهیم مذاکره کنیم، درباره منطقه، موشک و موضوع هسته ای. مذاکره مجدد در زمینه هسته ای چه معنا دارد؟ ضمناً این چه مذاکره ای است که شما اول تحریم های گسترده را وضع می کنید، این نحوه مذاکره امتداد عمل تحریم است.

وی گفت: متأسفانه آنقدر کشورهای منطقه خود را در برابر این قداره بندهای سیاسی ضعیف نشان داده اند که اینها فکر می کنند می توانند ملت ایران را به زانو درآورند. ملت ایران یک ملت هوشمند است.

وی گفت: آنها می‌خواهند عامل امنیت منطقه که مقاومت است را سست کنند تا کسی جلودار توطئه‌های آمریکایی اسرائیل نباشد، غافل از اینکه جریان مقاومت یک جریان زاینده و رو به جلو است و هیچ‌کس نمی تواند جلوی این بیداری را بگیرد و هر چه آمریکایی‌ها طرح های صلح دهند، جریان مقاومت بیدار تر خواهد شد. آمریکایی ها علت ناتوانی خود را در منطقه درک نکردند. چرا مزدوران شما در افغانستان و عراق موفق نبودند. اگر عقل داشته باشند به ریشه این کار پی می برند که حضور هر چه بیشتر آنها عامل توسعه جریان مقاومت است.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در مورد فلسطین با تجربه ای که درباره طرح های صلح وجود داشته است دو مساله پیش رو است؛ اول اینکه مثل گذشته آمریکایی ها به دنبال طرح های سرگرم کننده برای پایمال کردن حقوق فلسطینان باشند که باید در برابر این روش مقاومت کرد. زیرا همه طرح های صلح آنها دروغ از آب درآمده است. این هوشیاری سیاسی در منطقه به وجود آمده است که راهی جز مقاومت وجود ندارد.

لاریجانی گفت: مسیر دوم راهی است که مقام معظم رهبری در دو دهه اخیر مطرح کردند که مبتنی بر اسناد بین المللی و تنها راه سیاسی برای حل این بحران است که برگزاری همه‌پرسی است تا آوارگان به فلسطین بازگشته و انتخابات با مشارکت مردم اصلی فلسطین اعم از یهودی، مسیحی و مسلمان برگزار شود تا نظام سیاسی بر این اساس انتخاب شود و در مورد ساکنان غیربومی این سرزمین ها این نظام سیاسی تصمیم بگیرد.

وی تاکید کرد: کشورهایی که می‌گویند مبنای حکومت ما دموکراسی است برای مردم فلسطین این راه حل را قبول نمی کنند. راه حل سیاسی این مشکل همین است.

لاریجانی تاکید کرد: نتیجه حرف های متناقض آمریکایی ها که یک روز ملت ایران را تروریسم می خوانند و روز دیگر دم از مذاکره و دوستی می زنند این است که بزرگی ملت ایران را نشناخته اند. بعد از اعمال تحریم ها فکر می‌کردند کاری از پیش می برند اما امروز همه ملت ایران یکصدا هستند که باید بر استقلال اقتصادی خود تکیه کرده و نقاط ضعف خود در بخش اقتصادی را جبران کنند.

وی گفت: مسکن بسیار گران شده و باید برای آن علاج پیدا کرد، زمین باید از قیمت بورس بازی دربیاید. تصمیم بسیار بزرگی گرفته شده که در شهرها و روستاها زمین برای زوج هایی که ازدواج می کنند با قیمت بسیار پایین در اختیارشان قرار گیرد تا بتوانند صاحب ساختمان شوند بر این اساس باید یک میلیون ساختمان ساخته شود. به جوانان وام تسهیلات مسکن و زمین ارزان داده خواهد شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: یکی از مسائل مهمی که رهبری تاکید کردند توجه به اقتصاد درونی و از بین بردن خلاءها است. باید به کارآفرینی توجه کرد، نسل جوان ظرفیت بزرگی است. راه حل شکستن تحریم ها این است که روی پای خودمان بایستیم مخصوصاً در مورد کالاهای اساسی که دلال بازی هایی که ایجاد شده، راه حل هایی طراحی شده که دست دلال ها قطع شود و این فشارهای بیرونی نتواند زمینه ناراحتی برای مردم به وجود آورد.

لاریجانی گفت: در شرایط فعلی بیش از گذشته انسجام و وحدت درونی اهمیت دارد، موضوع مهم کشور ما مقابله با این جریان آمریکایی است، لذا وحدت درونی امری ضروری و عقلانی است.

کد خبر: 1006855