شرکت های بزرگ فناوری آمریکا زیر ذره بین گنگره

کنگره آمریکا می خواهد بر شرکت های بزرگ فناوری این کشور نظارت بیشتری داشته باشد.

به گزارش گروه علم وفناوری ایسکانیوز، کنگره آمریکا می خواهد بر شرکت های بزرگ فناوری نظیر فیس بوک، آمازون و گوگل این کشور نظارت بیشتری داشته باشد. هدف این است که تعیین کنند آیا این شرکتها به محیط رقابتی در بازار آزاد آسیب رسانده اند یا خیر.

براساس بیانیه منتشر شده، هدف قانونگذاران کنگره آمریکا از این تحقیق بررسی«رقابت آزاد در بازارهای دیجیتال» است. در این بیانیه همچنین تأکید شده است که چندین سیستم عامل اینترنتی که دارای ماهیت جبرگرایانه هستند، دارای قدرت باور نکردنی در زمینه تجارت مجازی، ارتباطات و جریان اطلاعات هستند که می توانند به رقابت آزاد آسیب برسانند.

به موجب توافقی جدید میان وزارت دادگستری و کمیسیون تجارت آمریکا قانونگذاران این کشور از این پس می توانند نظارت خود بر اپل، آلفابت، آمازون و فیسبوک را افزایش دهند و در صورت نیاز این شرکت ها را تجزیه نمایند.

صبح امروز جزئیات تازه ای در رابطه با توافق اخیر این دو نهاد قانونگذار در آمریکا منتشر شد که به موجب آن کمیسیون تجارت دولت مرکزی زمام بازرسی های ضد انحصار روی آمازون و فیسبوک را در دست می گیرد و وزارت دادگستری نیز روی بررسی کسب و کار گوگل و اپل نظارت می کند.

بعد از انتشار این خبر در اثنای کنفرانس توسعه دهندگان ۲۰۱۹ توسط رویترز، ارزش سهام این شرکت دچار کاهش قابل توجهی شد.

اما اوضاع برای گوگل کمی متفاوت بود. این شرکت از هشت سال پیش توسط کمیسیون تجارت آمریکا به خاطر اتهام نقش قانون ضد انحصار مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت مشخص شد که در نمایش نتایج جستجو هیچیک از قوانین ضد انحصار و ضد رقابت را نقض نکرده است.

روز جمعه همین هفته واشنگتن پست گزارش داد که وزارت دادگستری آمریکا بازرسی کسب و کار گوگل را مجددا به جریان انداخته تا اطمینان پیدا کند که قوانین ضد انحصار را نقض نمی کند.

کمی بعد از این گزارش وال استریت ژورنال نیز خبر داد که فیسبوک نیز قرار است توسط کمیسیون تجارت دولت فدرال مورد بررسی قرار بگیرد.

آخرین باری که شرکت های فعال در عرصه تکنولوژی با این شکل بررسی موشکافانه روبرو شده بودند به ماجرای شکایت از گوگل و تفحص وزارت دادگستری و چندین نهاد دولتی آمریکا از مایکروسافت در ۲۱ سال پیش باز می گردد.

از آن زمان تاکنون مدت زیادی گذشته و حالا نمایندگان دمکرات و جمهوری خواه آمریکا مشترکا روی این امر اتفاق نظر دارند که شرکت های فعال در عرصه تکنولوژی این کشور بیش از اندازه در حیات سیاسی و اقتصادی آمریکا قدرت یافته اند.

موضوعات مختلفی نظیر حریم خصوصی، ثبات اقتصادی و انتشار اطلاعات نادرست از جمله مواردی هستند که ذهن نمایندگان دمکرات و جمهوری خواه را به خود مشغول کرده اند. حالا بررسی تجزیه شرکت های بزرگ فعال در حوزه تکنولوژی اصلی ترین جزء سیاست کاندیداهایی است که خود را برای نامزدی دمکرات ها در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده آمریکا آماده می کنند.

اما این صرفا اپل نبود که تحت تاثیر انتشار این خبر سهامش با نوسان روبرو شد. ارزش هر سهم آمازون هم با کاهش ۵ درصدی (۹۶ دلار بابت هر سهم) به رقم ۱۶۸۰ دلار رسید. سهام آلفابت هم با کاهش ۷۴.۷۶ دلاری (۶.۷۶ درصدی) به رقم ۱۰۳۱.۵۳ دلار بابت هر سهم تنزل پیدا کرد. اپل و فیسبوک نیز پس از انتشار این خبر با افت ۱.۷ و ۷.۹۵ درصدی در ارزش سهام خود روبرو شدند.

انتهای پیام /

کد خبر: 1007315