رییس اداره دندانپزشکی وزارت بهداشت :

آماده سازی ۴۲ مرکز ارائه دهنده خدمات دندانپزشکی برای بیماران خاص

جمعه 24 خرداد 1398 - 11:29
کد مطلب: 1008097
دکتر قاسم صادقی

 رییس اداره دندانپزشکی وزارت بهداشت در اولین سمپوزیوم پیوند و تدابیر دندانپزشکی گفت: امروزه بار بیماری‌ها در حوزه درمان افزایش پیدا کرده است و جای خدمات دندانپزشکی در بیماری‌های سیستمیک، بیماری های خاص و صعب العلاج مانند سرطان و نیز بیماران پیوندی، ام اس، و هموفیلی خالی است.

به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی ایسکانیوز، دکتر قاسم صادقی گفت: از سال گذشته سه برنامه دراداره دندانپزشکی وزارت بهداشت در حوزه بیماران خاص و صعب العلاج انجام شده است؛ برنامه اول در مهرماه سال گذشته در خصوص بیماران هموفیلی و تالاسمی، دومین مورد در بهمن ماه سال گذشته درخصوص بیماران سرطانی و برنامه کنونی در حوزه بیماران پیوندی است.

دکتر صادقی افزود: امروزه ارائه خدمات درحوزه دندانپزشکی بیشتر به سمت درمان های زیبایی تمایل یافته و کارهایی که از نظر اقتصاد درمان اولویت دارند. بنابراین انگیزه کمی برای مجاب کردن همکاران جهت ارائه خدمات و افزایش توانمندی ها در زمینه ارائه خدمات دندانپزشکی به بیماران دچار مشکل سیستمیک و دارای بیماری خاص و صعب العلاج وجود دارد.

رییس اداره دندانپزشکی وزارت بهداشت بابیان اینکه ارائه خدمات به این دسته از بیماران به عنوان مسئولیت اجتماعی است افزود: ما در وزارت بهداشت، با همکاری جامعه علمی دندانپزشکی ایران و نیز بخش خصوصی براساس این مسئولیت اجتماعی وظیفه پاسخگویی به نیازهای درمانی تمامی مراجعه کنندگان را داریم.

وی ادامه داد: خیلی زینبده نیست که بیماری به مطب دندانپزشکی مراجعه نماید اما به دلیل داشتن مشکلات سیتمیک پذیرش نشود . از اینرو یکی از دغدغه هایی حوزه دندانپزشکی توجه به اقشار نیازمند خدمات خاص است؛ همچون بیماران جسمی- حرکتی یا ذهنی، بیماران خاص و صعب العلاج و آنهایی که نیاز به خدمات دندانپزشکی بیمارستانی و یا تحت بیهوشی دارند به عنوان مثال خدمات دندانپزشکی بیماران اوتیسم که باید تحت بیهوشی انجام شود.

رییس اداره دندانپزشکی وزارت بهداشت تأکید کرد: تا زمانی که این نیازمندی ها وجود دارد تکلیف اخلاقی بر گردن ما قرار می گیرد که براساس آن لازم است توانمندی های خود را در این زمینه افزایش دهیم.

دکتر صادقی با اشاره به اینکه ما به عنوان وزارت بهداشت موظف به آماده سازی بسترها هستیم گفت: راه اندازی ۶۳ مرکز ارائه دهنده خدمات دندانپزشکی برای بیماران خاص در سراسر کشور در دستور کار قرار گرفته است. براین اساس در هر دانشگاه علوم پزشکی یک مرکز پیش بینی شده است و تا کنون در ۴۲ دانشگاه این مراکز آماده شده اند. همچنین تاکنون ۱۰ مرکز دندانپزشکی تحت بیهوشی در کشور راه‌اندازی شده است.

وی ادامه داد: به جرات می‌توان گفت در هر دانشگاه علوم پزشکی با همکاری معاونت درمان و دانشکده دندانپزشکی خدمات به بیماران خاص در تمامی مراکز استان ها ارائه می شود. و بنابر این است در حوزه بیماران خاص، هیچ بیماری از استان خود خارج نشود امید که تا پایان سال تعداد مراکز افزایش یابد.

دکتر صادقی گفت: برنامه دیگری که به ارائه خدمات دندانپزشکی بیمارستانی کمک می کند، تهیه آیین نامه بیمارستان های دندانپزشکی است که پیش از این وجود نداشت و اکنون در دستور کار قرار دارد.

وی گفت: کشور ایران درحوزه ساخت بیمارستان قدمت ده ها ساله دارد، اما تاکنون در حوزه ساخت بیمارستان دندانپزشکی اقدامی انجام نشده است. البته در دنیا نیز ساخت این مراکز، اتفاق جدیدی است. براساس مطالعه تطبیقی انجام شده در تعدادی از کشورهای اروپایی و نیز امریکا، استرالیا، ژاپن و بعضی از کشورهای جنوب شرق آسیا بیمارستان های دندانپزشکی فعال هستند.

رییس اداره دندانپزشکی وزارت بهداشت تأکید کرد: با توجه به نیازهای موجود در حوزه‌ بیماران خاص و نیز جذب توریست سلامت که برای دریافت خدمات دندانپزشکی به کشور مراجعه می کنند ساخت این مراکز می تواند نویدبخش حرکت رو به جلو در این حوزه باشد.

وی درپایان گفت: این اولین سمپوزیوم است اما امیدوار هستیم با حمایت های مسئولین ارشد وزارت متبوع این سمپوزیوم در سال های بعد نیز ادامه یابد.

انتهای پیام/

20 / 20

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار