ایسکا توییت؛

حواشی بی‌پایان انتخابات کمیته ناظر بر نشریات وزارت علوم/ واکنش فعالان دانشجویی توییتر به تخلفات این انتخابات

شنبه 25 خرداد 1398 - 11:01
کد مطلب: 1008131
توییتر

حامیان ائتلاف احیای عدالت و نجات آزادی، مدعی هستند که 2 برگه رأی با خط یکسان در میان آرای انتخابات وجود داشته است و هر 2 آن‌ها به نام محمدعلی کامفیروزی نوشته شده‌ است.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، به نظر می‌رسد که حواشی انتخابات کمیته ناظر بر نشریات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری پایان ندارد. در دور اول انتخابات، میلاد مفاخری ۱۴۸ رأی و محمدرضا محمدی و محمدعلی کامفیروزی هریک ۱۴۰ رأی را به خود اختصاص دادند. ماجرا از آن جایی شروع شد که حامیان ائتلاف احیای عدالت و نجات آزادی، مدعی شدند که 2 برگه رأی با خط یکسان در میان آرا وجود داشته است و هر دو آن‌ها به نام محمدعلی کامفیروزی نوشته شده‌اند. آن‌ها با استناد به ماده 26 شیوه‌نامه برگزاری انتخابات نمایندگان مدیران مسئول نشریات دانشگاهی در کمیته های ناظر بر نشریات دانشگاه ها و شورای مرکزی ناظر بر نشریات دانشگاهی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، مدعی هستند که باید هر 2 رأی محمد علی کامفیروزی باطل اعلام شود و در نتیجه، انتخابات در همان دور اول پایان یابد.

ماده 26 شیوه نامه مذکور بیان می کند: آرای ناخوانا و آرای حاوی کلمات یا اسامی دیگری غیر از نام کاندیداها و آرای فاقد متن، آرای باطله محسوب شده؛ اما جزو آرای مأخوذه محسوب می‌شود.

آرای باطله شامل آرای فاقد مهر، آرای مندرج در برگ‌های غیر از تعرفه رأی‌های انتخاباتی یا آرائی که در صندوق انتخابات فاقد لاک و مهر ریخته شده باشد، آرای زائد بر تعداد تعرفه استفاده شده یا آرای داده شده با مدرک شناسایی غیر و یا مدرک شناسایی یا معرفی نامه جعلی، آرای با شماره تعرفه یکسان یا آرائی که توسط یک نفر داده شده باشد، است و جزو آرای مأخوذه محسوب نشده و در محاسبه حد نصاب انتخابات نیز لحاظ نمی‌شود.

در تازه‌ترین واکنش‌ها به تخلفات صورت گرفته در این انتخابات، تعدادی از فعالان دانشجویی در شبکه اجتماعی توییتر با استفاده از هشتگ‌های قانوندان قانون شکن و نفری دو رأی، نظرات خود را به اشتراک گذاشتند.

محمد رضا محمدی، عضو کمیته ناظر بر نشریات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در توئیتی نوشت: «قانوندانان قانون شکن، کسانی‌اند که به شیوه‌نامه ای که خودشان نوشته‌اند هم پایبند نیستند. روزی برای ابطال صندوق رأی دانشگاه ها، روزی برای تعویق انتخابات، روزی برای سرکوب پیام نور و فرهنگیان، روزی برای تأیید صلاحیت نوچه هایش و روزی برای تقلب در انتخابات کشوری»

کاربری به نام ابوالفضل لطفی، با اشاره به حواشی برگزاری انتخابات کمیته ناظر بر نشریات وزات علوم، تحقیقات و فناوری نوشت: «شب انتخابات نشریات داشتم با خانم ‎مهرابی،عضو اصلی کمیته ناظر بر نشریات، صحبت می‌کردم و خودشان گفتند که ما برا همه آزادی قائلیم و نمی‌خوایم هیچ جا با زور و بی‌قانون جلو برویم. دقیقا فردای آن روز در انتخابات همه چیز به من ثابت شد. فهمیدم که چطور جلو می‌روید.»

کاربر دیگری به نام مهدیه دهقان با انتشار تصویر ماده 26 شیوه نامه برگزاری انتخابات کمیته ناظر بر نشریات وزارت علوم، به کنایه نوشت: «‏کاش موقع نوشتن شیوه‌نامه بیشتر حواستان را جمع می‌کردید تا حداقل یک ماده‌ای برای قانونی جلوه دادن تقلبتان وضع می کردید!»

ابوالفضل مظاهری، دبیر اسبق اتحادیه انجمن اسلامی دانشجویان مستقل نوشت: «تخلف صورت گرفته در انتخابات 2حالت بیشتر ندارد، یا بی‌دقتی مسئولان امر بوده که بی‌عرضگی وزارتخانه را می‌رساند و بی‌تقوایی حامیان طلوع آزادی! یا با برنامه‌ریزی بوده که بی‌تقوایی وزارتخانه را می‌رساند و بی‌عرضگی حامیان، که با ‎نفری دو رأی هم نتوانستند انتخابات را جمع کنند!»

یکی دیگر از کاربران توییتر به نام محمد خلیلی ساتلو خاطر‌نشان کرد: «به نظرم برای مسؤلان وزارت علوم یک کلاس قانون و رعایت آن نیاز هست تا حداقل قانون هایی که هست را به طور صحیح اجرا کنند.»

کاربر دیگری به نام معصومه شهبازی نوشت: «آقای کامفیروزی کاش موقع تدوین آیین نامه مینوشتید "در صورتی که داشتیم می‌باختیم، بچه‌های طیف ما حق دارند دو تا رای بندازن تو صندوق"

کاربری به نام محمد رضا علینقی نوشت: کامفیروزی در دیدار دانشجویی سال ۹۵ با رهبری گفت: «وظیفه خود می‌دانم که نگرانی خود را از نقض برخی از حقوق مندرج در قانون اساسی بیان کنم: ...حق انتخاب کردن و انتخاب شدن آزادانه.»

آقای کامفیروزی! دانشجویان شما را انتخاب نکردند، پس کنار بروید.

کاربر دیگری به حواشی متعدد برگزاری انتخابات کمیته ناظر بر نشریات اشاره و بیان کرد: «۲۴ انتخابات را ابطال کردین نشد! حق رأی دانشگاه تهران را ۴۰ تا کردین نشد! به طرف مقابل، مثل سال های قبل کلی اتهام زدین نشد! تقلب کردین نشد! کتاب قانون را هم دارید نقض می‌کنی ولی بدونین باز هم نخواهد شد.»

همچنین اسماعیل کوهی مقدم، دبیر سابق دفتر تحکیم وحدت نوشت: «خدا می‌داند که این کرسی برای ما موضوعیت ندارد و ما چیز‌های دیگری را پیروزی می‌دانیم؛ اما به خاطر چشاندن طعم قانون به همه و حفاظت از رأی دانشجو‌ها، همه جوره پای این داستان هستیم. توییت‌های امشب تازه شروع کار است.»

انتهای پیام/

286 / 31

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار