ایران فعلا به تعهداتش پایبند است

سخنگوی کاخ کرملین در واکنش به اظهارات سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران گفت که فعلا بر این فرض هستند که تهران به تعهداتش ذیل برجام پایبند است.

به گزارش گروه سیاسی ایسکانیوز، «دیمیتری پسکوف» سخنگوی ریاست جمهوری روسیه اعلام کرد از نظر این کشور، دولت ایران فعلا به تعهداتش ذیل توافق هسته‌ای پایبند است.

به نوشته خبرگزاری «اینترفکس» پسکوف در نشست خبری در پاسخ به سوالی درباره اظهارات امروز سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران درباره کاهش یا توقف اجرای برخی تعهدات برجامی، گفت: «ما فعلا بر مبنای این فرض عمل می‌کنیم که ایران به الزاماتش پایبند است».

وی در واکنش به ادعای مقامات آمریکایی و صهیونیستی درباره نقض تعهدات توسط ایران، گفت: «گزارش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز تایید می‌کنند که ایران تا کنون به تمام تعهدات برجامی‌اش پایبند بوده است».

«بهروز کمالوندی» سخنگوی سازمان انرژی اتمی امروز در نشستی خبری در محل تاسیسات آب سنگین اراک (خنداب) گفته بود که با شتاب گرفتن روند تولید اورانیوم غنی‌شده 3.67 درصد، ذخایر اورانیوم غنی‌شده کشور نهایتا تا ششم تیر از سقف 300 کیلو عبور خواهد کرد.

این اقدامات پس از آن انجام شد که شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران در تاریخ ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ با صدور بیانیه‌ای از توقف برخی اقدامات تهران ذیل برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) خبر داده و و به کشورهای باقیمانده در توافق هسته‌ای ۶۰ روز فرصت داد تا تعهدات خود به ویژه در حوزه های بانکی و نفتی را اجرا کنند.

سخنگوی کاخ کرملین در بخش دیگری از صحبت‌هایش درباره گزارش اخیر یک نشریه آمریکایی مبنی بر هدف قرار گرفتن زیرساخت‌های روسیه با حملات سایبری از جمله سازمان کل برق این کشور، توضیح داد: «آمریکا هنوز به پیشنهاد روسیه برای همکاری در مبارزه با جرائم سایبری پاسخ نداده است».

پسکوف با تایید اینکه بخش‌های استراتژیک اقتصاد روسیه به‌صورت روزانه از سوی کشورهای خارجی مورد حملات سایبری قرار می‌گیرد، توضیح داد: «سازمان‌های مربوطه در حال مقابله با آن هستند. لکن اگر موسسات آمریکایی بدون اطلاع دونالد ترامپ رئیس‌جمهور این کشور چنین حملاتی را انجام دهند، نشانه‌هایی از آغاز جنگ سایبری (علیه روسیه) است.

روزنامه «نیویورک تایمز» روز گذشته و بعد از اظهارات مشاور امنیت ملی کاخ سفید درباره اینکه آمریکا در حال انجام عملیات سایبری تهاجمی خارجی است، خبر داد که واشنگتن به شبکه برق روسیه نفوذ کرده است.

انتهای پیام/

کد خبر: 1008468