با حکم وزیر بهداشت؛

معاون فرهنگی و دانشجویی جدید وزارت بهداشت، تعیین شد

پنج‌شنبه 30 خرداد 1398 - 10:54
کد مطلب: 1008768
627

وزیر بهداشت در حکمی، سیما سادات لاری را به عنوان معاون جدید فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت منصوب کرد.

به گزارش گروه دانشگاه ایسکانیوز به نقل از وزارت بهداشت، وزیر بهداشت در حکمی، سیما سادات لاری را به عنوان معاون جدید فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت منصوب کرد. سعید نمکی در این حکم انتظاراتی از معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت مطرح کرده که شامل انطباق امور فرهنگی دانشگاه ها با قوانین بالادستی، سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری و بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی، برون رفت دانشگاه ها از فضای یاس و دلمردگی با ایجاد کرسی های آزاد اندیشی و ایجاد فضای امید و نشاط، تشکیل سریع کمیته های بین بخشی جهت جذب نخبگان و بررسی راهکارهای فرهنگی و اقتصادی آن، اجتماعی کردن و جامعه محور کردن کلیه فعالیت های دانشگاه ها است.

تقویت آموزش های لازم جهت مهارت زندگی با مردم و خدمت مفید در جامعه برای دانشجویان، احیای اخلاق، چاره اندیشی جهت حل مشکلات رفاهی و معیشتی دانشجویان، دستیاران و حتی اعضای هیئت علمی و برنامه ریزی برای توسعه فضاهای خوابگاهی‌، ورزشی، فرهنگی و تفریحی دانشگاه ها از جمله این انتظارات است.

در ابتدای این حکم آمده است: انطباق امور فرهنگی دانشگاه ها با قوانین بالادستی، سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری و بالاخص آنچه در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی ایران بیان فرموده اند و مشی اعتدال دولت ضروریست‌. تدوین‌، ابلاغ و اجرای راهکارهای مناسب جهت انطباق عملکردها با موارد فوق الذکر و پرهیز از هرگونه افراط و تفریط از گام های موثر و اجتناب ناپذیر است.

در بخش دیگری از این حکم آورده شده است: برون رفت دانشگاه ها از فضای یاس و دلمردگی با ایجاد کرسی های آزاد اندیشی که بارها مورد انتظار مقام معظم رهبری نیز بوده است و ایجاد جو امید و نشاط با استفاده از راهکارهای معقول و منطبق با موازین شرعی و قانونی یقیناً به بهره وری دانشگاه در عرصه ملی و اثر بخشی مطلوب تر فارغ التحصیلان آن خواهد افزود.

در ادامه این حکم تاکید شده است: متاسفانه عملکرد سال های گذشته مدیریت حوزه فرهنگ نتوانسته در علقه فرزندان این سرزمین در راستای ماندگاریشان موثر افتد و هر روز شاهد کوچ نخبگان رشته های مختلف دانشگاهی به کشورهای مختلف هستیم‌. این شیوه غم انگیز که فرزندانمان را با خون دل و منابع محدود سال ها تربیت و در زمان ثمردهی تقدیم دیگران کنیم نیازمند واکاوی عمیق و یافتن راهکار مناسب است‌. تشکیل سریع کمیته های بین بخشی جهت جذب نخبگان و بررسی راهکارهای فرهنگی و اقتصادی آن شدیداً مورد نیاز است.

شاید یکی از دلایل اصلی این کوچ بی وقفه و عدم پای‌بندی و ماندگاری در سرزمین مادری در کنار سوء مدیریت های دیگر عدم آشنایی جوانان با دیرینه فرهنگی غنی کشور است‌. دانشجوی ما با کلیه کتاب های مرجع علوم پزشکی جهان آشنا است ولی بزرگان علم و فرهنگ سرزمین خویش را نمی شناسد و این بی خویشتنی، ماندگاری در سرزمین های دیگر را تسهیل می کند.

وزیر بهداشت در این حکم خاطرنشان کرد: سال‌هاست که عدم ارتباط تنگاتنگ دانشگاه و جامعه و دیوارهای سخت بین آنها خسارت های جبران ناپذیری به حوزه های فرهنگی‌، اقتصادی و اجتماعی کشور وارد کرده‌، لذا درآمیختگی دانشگاه و جامعه و اجتماعی کردن و جامعه محور کردن کلیه فعالیت های دانشگاه ها بخصوص در رشته های علوم پزشکی بسیار ضروری و حیاتی است که انتظار می رود بدان پرداخته شود. در این راستا همکاری معاونین آموزش، پژوهش، بهداشت و درمان ضرورت دارد تا دانشجویان مهارت زندگی با مردم و خدمت مفید در جامعه را بیاموزند.

در بخش دیگری از این حکم آورده شده است: اخلاق خورشید گرم و فروزانی است که هر لحظه در دانشگاه های ما کم فروغ تر می شود، شاید یکی از دلایل آن از دست رفتن اسطوره ها و الگوهای اخلاقی قدیم در جایگاه اساتید و پیش‌کسوتان دانشگاه ها است که احیای آن گرچه بسیار سخت ولی امکان پذیر است که باید با راهکارهای مناسب بدان بپردازیم.

در ادامه این حکم آورده شده است: مشکلات رفاهی و معیشتی دانشجویان‌، دستیاران و حتی اعضای هیئت علمی تاثیر شگرفی در وضعیت علمی دانشگاه ها گذاشته که لازم است سریعاً چاره اندیشی شود. انتظار می‌رود جهت ارتقاء معیشت این سرمایه های علمی برنامه های زمان بندی شده با اولویت گروه های آسیب پذیر تهیه و ارائه شود که بدون تردید، در راستای تصویب آن در مراجع ذیصلاح درنگ نخواهم کرد.

در پایان این حکم تاکید شده است: ضروری است این برنامه هرچه زودتر با همفکری افراد صاحب‌نظر و قبل از تصویب بودجه سال آتی تقدیم مراجع ذیربط شود. مواردی همچون توسعه فضاهای خوابگاهی‌، ورزشی، فرهنگی و تفریحی دانشگاه ها نیز نیازمند برنامه درازمدت است که ضروری است تهیه و جهت تصویب در مسیر قانونی قرار گیرد. بی تردید علاوه بر استفاده از منابع عمومی مساعدت ارزشمند خیرین نیز با دعوت و برگزاری جلسات توجیهی کارساز خواهد خواهد بود.

گفتنی است، سیما سادات لاری استادیار دندانپزشکی و پیش از این معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی همدان بوده است.

وزیر بهداشت همچنین در پیامی از خدمات محمدرضا فراهانی در طول دوران تصدی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت تقدیر کرد.

انتهای پیام/

188 / 188

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار