مقابل دفتر سازمان ملل در تهران؛

دانشجویان در حمایت از رهبر شیعیان نیجریه تجمع کردند

چهارشنبه 12 تیر 1398 - 11:11
کد مطلب: 1009964
زکزاکی

جمعی از مردم ,و دانشجویان صبح امروز در حمایت از شیخ‌ زکزاکی رهبر شیعیان نیجریه در مقابل دفتر سازمان ملل در تهران تجمع کردند.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، تعدادی از دانشجویان و مردم در حمایت از شیخ‌ زکزاکی رهبر شیعیان نیجریه در مقابل دفتر سازمان ملل در تهران تجمع کردند.

براساس این گزارش، تجمع‌کنندگان در این تجمع با در دست داشتن دست‌نوشته‌هایی خواهان آزادی شیخ‌ زکزاکی شدند. در پایان این تجمع بیانیه معترضین به جنایت‌های دولت نیجریه در حق شیخ ابراهیم زکزاکی قرائت شد.

در بخش ابتدایی این بیانیه آمده‌است: پس از گذشت حدود چهار سال از کشتار وحشیانه و بی دلیل مردم نیجریه توسط دولت این کشور و دستگیری همراه با شکنجه شیعیان، متاسفانه همچنان شاهد سکوت مجامع جهانی و بین الملل در مقابل این نقض آشکار حقوق بشر هستیم، به گونه‌ای که یک انسان در بدترین شرایط جسمی و روحی با نقض آشکار حقوق بشر به شهادت نزدیک می‌شود. فلذا بر خورد لازم دانستیم ضمن یادآوری اهداف بیانیه حقوق بشر سازمان ملل به مدونان آن موارد تخلف آشکار دولت نیجریه از مفاد بیانیه حقوق بشر را گوشزد کرده و تاکید کنیم در صورت ادامه این برخورد دو گانه سازمان ملل متحد با مسائل بشری شفافیت خود را پایمال کرد و اهدافش را زیر سوال خواهد برد بنابراین لازم است برای پیشگیری از انهدام استاندارد دو گانه در برخورد با ظلم‌هایی که علیه بشریت در سراسر جهان صورت می‌گیرد ورودی قاطع و عاجل برمبنای اصول تعریفی خود در دستیابی شیخ زاکزاکی به حقوق اولیه انسانیش داشته باشد.

در بخشی از بیانیه به موارد نقض حقوق بشر در برخورد با رهبران شیعیان نیجریه آورده شده است: نقض ماده ۹ میثاق حقوق مدنی سیاسی: هر کسی حق ازادی و امنیت شخصی دارد هیچ کس را نمی‌توان خودسر دستگیر یا بازداشت کرد هر کس دستگیر می‌شود باید در موقع دستگیر شدن از علل آن مطلع شود و در اسرع وقت اخطاریه‌ای دائر بر هر گونه اتهامی که به او نسبت داده می‌شود، دریافت دارد. این ماده به صورت آشکار در دستگیری بدون ارایه حکم شیخ زکزاکی نقض شده است. نقض ماده ۷ میثاق حقوق مدنی سیاسی: هیچ کس را نمی‌توان مورد آزار و شکنجه یا مجازات‌ها یا رفتار‌های ظالمانه یا خلاف انسانی یا خوار کننده قرار داد. در نقض ماده ۵ اعلامیه حقوق بشر آمده است هیچ کس نباید مورد شکنجه و یا سایر رفتار‌ها و یا مجازات‌های غیرانسانی، ضالمانه و تحقیر آمیز قرار بگیرد.

در بیانیه دانشجویان ابراز شده است: در مورد برخورد با رهبر شیعیان نیجریه تمامی این اصول از جمله ممنوعیت شکنجه و اخذ اقرار تحت فشار روحی و تهدید نادیده گرفته شده است.

در نقض ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی- سیاسی آمده است هر کس متهم به ارتکاب جرمی بشود یا تساوی کامل لااقل حق تضمین‌هایی خواهد داشت که در ادامه به آن اشاره شده است. در اسرع وقت و به تفصیل به زبانی که او بفهمد از نوع و علل اتهامی که به او نسبت داده می‌شود مطلع شود. وقت و تسهیلات کافی برای تهیه دفاع خود و ارتباط با وکیل منتخب خود داشته باشد. در محاکمه حاضر شود و شخصا به وسیله وکیل منتخب خود از خود دفاع کند و در صورتی که وکیل نداشته باشد حق داشتن وکیل به او اطلاع داده شود.

نقض ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر کس حق دارد با مساوات کامل از امکان دادرسی منصفانه و علنی توسط یک محکمه مستقل و بی طرف برای تعیین حقوق و تکالیف خویش و یا اتهامات جزایی وارده بر خود برخوردار شود.

در بخش پایانی بیاینه تاکیده شده است: علاوه بر موارد مذکور و مهمتر از همه نقض حقوق زندانی برای دسترسی به خدمات بهداشتی و درمانی و ممانعت از تماس، ملاقات با خانواده مندرج در مواد ۹ و ۱۰ میثاق حقوق مدنی- سیاسی است که با توجه به خبر‌های واصله از وضعیت جسمی وخیم شیخ زکزاکی راه هر گونه توجیه سکوت مجامع بین المللی را بسته و حیثیت اهداف آن را به بازی گرفته است. جمعی از فعالان دانشگاهی، طلاب، حقوقدانان و پزشکان این دو ماده متضمن حق بازداشت شدگان برای تماس و ملاقات با خانواده شان و تاکید بر رفتار انسانی و متناسب با حیثیت ذاتی کلیه افرادی است که از آزادی خود محروم شدند که براساس مستندات غیرقابل انکار در روند بازداشت شیخ زکزاکی رعایت نشده و در سکوت مجامع بین المللی این ستم رو به گسترش ادامه دارد. در آخر اعلام می‌دارم در صورت سکوت سازمان ملل در مقابل این ظلم آشکار به ابناء بشر مجامع آزادی حقوق بشری و کشور‌های مسلمان از این مسئله نخواهند گذشت و حق انسانی خود را با تکیه بر توان جمعی باز خواهند ستاند.

انتهای پیام/

300 / 31

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار