رئیس جامعه جراحان به اهدای عضو محکومان  اعتراض کرد

رئیس جامعه جراحان در نامه‌ای خطاب به رئیس قوه قضائیه، خواستار حذف ماده ۴۷ آیین‌نامه اجرای احکام کیفری مبنی بر استفاده از اعضای بدن محکومان به اعدام شد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایسکانیوز، ایرج فاضل رئیس جامعه جراحان در نامه‌ای خطاب به رئیس قوه قضائیه، خواستار حذف ماده ۴۷ آئین‌نامه اجرای احکام کیفری شد که در این ماده آمده از اعضای بدن محکومین به اعدام استفاده شود.

این در حالی است زمانی که دستورالعمل آیین‌نامه اجرایی احکام کیفری سال ۹۸ ابلاغ شد سریعا غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه اعلام کرد که از ناحیه قوه قضائیه هیچ ابلاغیه، آیین‌نامه و دستورالعملی در مورد اهدای عضو توسط محکومان به قصاص، اعدام و سایر محکومیت‌های کیفری تصویب و ابلاغ نشده است.

قوه قضائیه: همه ابعاد این موضوع بررسی می‌شود

وی یکم تیرماه، در رابطه با اهدای عضو از ناحیه محکومان گفته بود: قطعا موضوع اهدای عضو به صورت داوطلبانه از ناحیه محکومان، نیازمند بررسی‌های فقهی، حقوقی، بهداشتی و پزشکی، اجتماعی و اجرایی است و اگر قرار باشد در این زمینه نفیاً یا اثباتا تصمیم گرفته شود، همه ابعاد آن بررسی خواهد شد.

اسماعیلی تاکید کرده بود: بر همین اساس، در آیین نامه نحوه اجرای احکام حدود، سلب حیات، قطع عضو، قصاص نفس و عضو و ... که اخیرا تصویب و ابلاغ شده است، این نکته مورد اشاره قرار گرفته که اگر فردی از محکومان شخصا، داوطلب اهدای عضو، قبل و بعد از اجرای مجازات باشد، کمیسیونی مرکب از معاونت حقوقی قوه قضائیه، وزیر دادگستری و رئیس سازمان پزشکی قانونی، با بررسی جهات مختلف دستورالعملی را تهیه و ارائه کنند.

اسماعیلی گفته بود: به طور طبیعی در آن دستورالعمل اینکه این درخواست قابل اجابت است یا خیر، و اگر قابل اجابت بود ضوابط فقهی، حقوقی، پزشکی و اجتماعی و اجرایی آن چگونه خواهد بود، تبیین خواهد شد و در نهایتا اینکه در حال حاضر در این موضوع هیچ تصمیمی اتخاذ نشده است.


انتهای پیام/

کد خبر: 1010106