عراقچی در نشست خبری:

نامه ظریف به موگرینی امروز ارسال می شود

یکشنبه 16 تیر 1398 - 11:03
کد مطلب: 1010274
سید عباس عراقچی

معاون سیاسی وزیر امور خارجه از ارسال نامه محمد جواد ظریف به موگرینی درباره تعهدات ایران در خصوص بندهای غنی سازی اورانیوم در برجام است، خبر داد.

به گزارش سرویس سیاسی ایسکانیوز ،

عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه در نشست خبری سخنگوی دولت برای اعلام گام دوم کاهش تعهدات برجامی گفت: امروز در مهلت پایان ۶۰ روز کاهش تعهدات برجامی خود قرار داریم و از آنجا که خواسته‌های ایران در خصوص برجام مبنی بر بازگشت میزان فروش نفت به پیش از خروج آمریکا از برجام اجرایی نشده است، لذا امروز گام دوم برداشته می‌شود.

وی افزود: اگر در گام اول به تعهدات خودمان در مورد محدودیت در میزان ذخایر پایبند نبودیم، در گام دوم نسبت به تعهد خودمان در سطح غنی‌سازی و غلظت آن، تجدیدنظر کردیم و عدم پایبندی خود به این تعهد را اعلام می‌کنیم.

معاون وزیر امور خارجه گفت: امروز نامه‌ای توسط آقای دکتر ظریف به خانم موگرینی نوشته شده که ارسال خواهد شد. در این نامه به صراحت بندهایی از برجام که بعد از این متعهد نیستیم و مربوط به غنی‌سازی است، اعلام خواهیم کرد و مجدداً مهلت ۶۰ روزه خواهیم داد و بعد از آن، روند کاهش تعهدات ادامه می‌یابد.

عراقچی با بیان اینکه روند کاهش تعهدات جمهوری اسلامی ایران، حرکتی در راستای حفظ برجام است نه برای از بین بردن برجام، اظهار داشت: ممکن است این روند نهایتاً به خاتمه حضور ایران در برجام منتهی شود. اگر مشارکت‌کنندگان در برجام نتوانند تعهدات خود را عملی کنند، این اتفاق می‌افتد.

وی تصریح کرد: نحوه عملکرد ما به گونه‌ای است که در مقاطع ۶۰ روزه، فرصت برای دیپلماسی، تعامل و پیدا کردن راه‌حل وجود دارد. اگر از این فرصت‌ها استفاده نشود، کسی نباید در جدیت جمهوری اسلامی ایران تردید کند. روند کاهش تعهدات در گام‌های ۶۰ روزه ادامه پیدا خواهد کرد.

معاون وزیر امور خارجه اضافه کرد: برجام سند بسیار مهمی است و ما خواهان ادامه برجام هستیم ولی خواسته‌های ما از این سند باید برآورده شود در غیر این صورت در تعهدات خود تجدیدنظر می‌کنیم. اگر کشورهای اروپایی نتوانند خواسته‌های ما را برآورده کنند، این روند ادامه پیدا می‌کند.

عراقچی گفت: طنزی اتفاق افتاده است و آمریکا که خود از برجام خارج شده است، به شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مراجعه کرده و خواستار تشکیل جلسه شورای حکام برای بررسی به اصطلاح نقض برجام توسط جمهوری اسلامی ایران شده است.

وی با بیان اینکه طبق قانون، هر عضو شورای حکام می‌تواند درخواست برگزاری جلسه شورای حکام را داشته باشد، افزود: مهم این است که بقیه کشورهای عضو شورای حکام شامل کشورهای اروپایی و روسیه و چین، با آمریکا همراهی نکردند و آمریکا در حرکت خود منزوی و تنها است.

معاون وزیر امور خارجه ادامه داد: برآورد ما این است پس از تشکیل جلسه شورای حکام، اعضا منطق جمهوری اسلامی را خواهند شنید و خواهند پذیرفت. جمهوری اسلامی به اندازه کافی برای دیپلماسی فرصت داده است.

عراقچی بیان کرد: حرکت ایران در کاهش تعهدات، مشروع بوده و در داخل برجام انجام می‌شود و نقض برجام به حساب نمی‌آید زیرا ما از حق خودمان در برجام دفاع می‌کنیم؛ همزمان شکایت ایران از آمریکا و کشورهای اروپایی به خاطر نقض برجام به شورای حکام ارائه خواهد شد.

وی تصریح کرد: کشورهای اروپایی و آمریکا در اجرای تعهدات برجامی خود کوتاهی کردند که منجر به نقصان در تعهدات هسته‌ای ایران شد و باید این کشورها پاسخگو باشند.

معاون وزیر امورخارجه در خصوص تماس تلفنی رئیس‌جمهور فرانسه با روحانی گفت: این تماس سازنده بود و گرایش کشورهای اروپایی، روسیه و چین به پیدا کردن راه‌حل مشهود است. تمایل برای پیدا شدن یک راه‌حل وجود دارد البته به دلیل سیاست‌های آمریکا مبنی بر فشار حداکثری، کار آسانی نیست اما این اراده وجود دارد.

عراقچی اظهار داشت: در این گفتگوی تلفنی توافق شده است تا زمینه‌های دور جدیدی از گفتگوها بین طرفین ایجاد شود و بتوانیم به راه‌حلی معقول و سازنده برسیم. در کمیسیون مشترک برجام که جمعه گذشته برگزار شد، بحث‌های خوبی در این رابطه صورت گرفت و مقرر شد جلسه وزرای امور خارجه نیز برگزار شود.

وی گفت: مسیر گفتگو و دیپلماسی باز است، مهم این است که ابتکارات و راه‌حل‌هایی اندیشیده شود که خواسته‌های ایران بخصوص در حوزه نفت و بانکی برآورده شود.

عراقچی در پاسخ به سؤالی در خصوص انتقادات نسبت به اقدامات دولت در برجام، گفت: به صدای واحد در مسائل مهم کشور نیاز داریم که این صدای واحد تا الان وجود داشته و وجود دارد. البته اختلاف‌نظرها برکت خود را دارند.

وی افزود: زمانی که دیدگاه‌های مختلف ارائه می‌شود، می‌توانیم صحنه سیاسی را بهتر بشناسیم و تصمیمات درستی بگیریم و نقاط ضعف را بهتر بشناسیم.

معاون وزیر امور خارجه تصریح کرد: اختلاف‌نظرها و دیدگاه‌ها را منفی نمی‌دانم البته تا جایی که منافع ملی کشور را تحت تأثیر قرار ندهد.

عراقچی گفت: در موضوع برجام و موضوع هسته‌ای، هر زمانی که نیاز داشتیم با صدای واحد با دنیا صحبت کردیم و موضع محکم خود را نشان دهیم، الحمدالله از این موضع واحد برخوردار بودیم، نمونه‌اش همین الان است؛ زمانی که جمهوری اسلامی ایران تصمیم گرفت وارد روند کاهش تعهدات شود، حمایت قابل توجه ملی از طرف مردم و جناح‌های مختلف داخل کشور به وجود آمد که امر مبارکی است.

وی در خصوص گفتگوی مکرون با روحانی و صحبت مجدد از مذاکره با طرف مقابل تاکید کرد: اروپایی‌ها نتوانستند خواسته‌های ما را از برجام برآورده کنند اما این بدین معنا نیست که رایزنی‌های دیپلماتیک تعطیل شده و ایده و ابتکاری وجود ندارد.

معاون وزیر امور خارجه با بیان اینکه رایزنی‌های دیپلماتیک به صورت رسمی و غیررسمی، علنی و غیرعلنی وجود دارد، اظهار داشت: ایده‌های مختلفی بین طرف‌ها در حال بررسی است و تماس‌هایی در سطوح بالا نیز گرفته می‌شود که نمونه‌اش تماس آقای مکرون با رئیس‌جمهور برای دومین‌بار طی هفته‌های اخیر است.

عراقچی تصریح کرد: ایده‌ای که مطرح است، این است که در گفتگوهایی که بین ایران و ۱+۴ وجود دارد، در صورت نیاز آمریکایی‌ها نیز حضور یابند، در صحبت‌هایی که آقای روحانی داشتند، اعلام شد از نظر ما مانعی وجود ندارد به شرط اینکه تحریم‌ها برداشته شود و ایران به شرایط قبل از تحریم‌ها برگردد.

وی با تاکید براینکه از نظر ما حضور آمریکا در مذاکرات ایران و ۱+۴ مشکلی ندارد، تاکید کرد: اما این موضوع به معنای تشکیل مجدد ۱+۵ نیست. از نظر ما آمریکا از برجام خارج شده است و دیگر واحد سیاسی به نام ۱+۵ وجود ندارد.

معاون وزیر امور خارجه بیان کرد: مذاکرات ما با ۱+۴ است و آمریکا به شرط برداشتن تحریم‌ها، می‌تواند در این مذاکرات حضور داشته باشد.

عراقچی با اشاره به اینکه این ایده در مذاکرات دیشب آقای مکرون و روحانی مورد بحث قرار گرفته است، گفت: امیدواریم بتوانیم در روزهای آتی روی ایده‌ها و ابتکارات جدید به تفاهم برسیم.

معاون وزیر امور خارجه در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر، مبنی بر اینکه پیش بینی ما نسبت به عملکرد اروپا در مدت زمان اجرای گام دوم ایران، با توجه به عدم اقدامی عملیاتی در راستای تأمین منافع ایران از سوی آنها، چیست؟ گفت: اگر اروپایی‌ها از طریق اینستکس می‌توانستند در راستای تأمین منافع ایران کاری انجام دهند ما الان در این مرحله نبودیم. علت اینکه ما گام دوم را شروع کردیم این است که طرف‌های باقیمانده در برجام نتوانستند خواسته‌های ما را تأمین کنند. به خصوص در حوزه فروش نفت و بازگشت درآمدهای نفتی که نتوانستند اقدام قابل توجهی انجام دهند.

وی افزود: اینستکس به عنوان یک گام ابتدایی برای تبادلات میان اروپا و ایران خوب است، اما هم راه اندازی آن بسیار طولانی شده و هم اینکه منابع درآمدی در این سازوکار وجود نخواهد داشت مگر اینکه طرف‌های اروپایی از ما نفت بخرند یا اعتباراتی را برای ما اختصاص دهند که تا کنون اجرا نشده است.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه با بیان اینکه اینستکس به طور رسمی عملیاتی شده است، اضافه کرد: طرف ایرانی اینستکس هم با طرف اروپایی همکاری می‌کند و قواعد کاری خود را تنظیم کردند. یکی دو مورد کوچک هم به صورت امتحان سازوکار مالی در حال اجرایی شدن است.

عراقچی بیان کرد: تا وقتی که اعتبارات کافی برای اینستکس درنظر گرفته نشود از نظر ما فایده‌ای ندارد.

وی تصریح کرد: البته اهمیت سیاسی این موضوع را نباید فراموش کرد اینکه اروپایی‌ها در حال تلاش هستند تا ایران در برابر تحریم‌ها ایستادگی کند ارزشمند است ولی تا زمانیکه از لحاظ اقتصادی منافع ما را تأمین نکند برای ما کافی نخواهد بود.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه گفت: کشورهای اروپایی دیگری هم به این سازوکار اضافه خواهند شد. اینکه اروپایی‌ها نتوانستند خواسته‌های ما را تأمین کنند یک سمت قضیه است و سوی دیگر آن اینکه آنها در تلاش هستند راه حلی پیدا شود تا بتوانیم به نقطه‌ای که ما مد نظر داریم برسیم.

عراقچی افزود: به همین دلیل است که ما تبادلات، سفرها و گفتگوهای تلفنی رسمی و غیر رسمی را با آنها داریم و امیدواریم به یک راه حلی برسیم وگرنه پس از شصت روز گام سوم را هم عملی خواهیم کرد.

وی در خصوص موضوع بازسازی راکتور اراک، گفت: آنچه در گام اول و در نامه آقای روحانی به سران کشورهای باقیمانده در برجام و نامه آقای ظریف به خانم موگرینی نوشته شده این بود که این موضوع یک بحث جداگانه‌ای است و اگر کشورهای باقیمانده در برجام نتوانند به تعهدات خود برای بازسازی اراک پایبند باشند و جدول زمان بدی پیش بینی شده را اجرایی نکنند، طبیعی است که ما بر می‌گردیم و بر اساس فناوری قبلی خودمان اقدام می‌کنیم.

عراقچی اظهار داشت: پیشرفت‌های خوبی در حوزه اراک صورت گرفته است و کارگروه مشترک کشورهای خارجی به ریاست چین و انگلیس با ایران جلسات منظم و متعددی را داشتند و از قراردادهایی که باید منعقد می‌شد برخی امضا شده و برخی در حال اجرایی شدن است.

وی افزود: بنابراین به لحاظ فنی و تخصصی پیشرفت‌های خوبی داشتیم و لذا هنوز روند پیشرفت امور در اراک را رصدمی‌کنیم و فعلاً مدت زمانی را در نظر گرفتیم تا ببینیم این پیشرفت‌ها می‌تواند خواسته ما را تأمین کند یا خیر.

عراقچی با اشاره به موضوع «اینستکس» اظهار کرد: جمهوری اسلامی هیچ امیدی به هیچ کشوری نبسته است چه برسد به اروپایی‌ها و اینستکس. ولی ما از هر امکان و ظرفیتی که در شرایط تحریمی فعلی بتواند به کشور کمک کند، استفاده خواهیم کرد.

وی افزود: ما در این جنگ اقتصادی که ترامپ علیه ایران آغاز کرده است، هر مسیری و معبری که بتوانیم، برای جمهوری اسلامی ایجاد خواهیم کرد. معابر اصلی که تاکنون توانستیم ایجاد کنیم، از مسیر چین و روسیه و ترکیه و هند و همسایگان و شرکای اقتصادی جمهوری اسلامی است.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه اضافه کرد: ما با همه این کشورها مسیر، باز کردیم و تعاملات اقتصادی جدید و استفاده از پول‌های محلی را تعریف کردیم.

عراقچی تاکید کرد: یکی از این ابتکارات، همکاری با اروپا و «اینستکس» است ولی به این مسیر هیچ اتکا و امیدی نداریم. به همه نهادهای اقتصادی کشور اعلام کردیم که هیچ کسی به «اینستکس» امیدی نبندد و اگر بتواند مسیری ولو باریک باز کند استفاده می‌کنیم ولی کسی نباید معطل «اینستکس» و هرکسی دیگری بماند.

وی گفت: بر اساس اصول اقتصاد مقاومتی ما باید با تکیه بر خود حرکت کرده و ابتکارات مختلف را امتحان کنیم. جمهوری اسلامی از یک عزت و حقانیتی در دنیا برخوردار است زیرا مذاکرات هسته‌ای و توافق هسته‌ای را با حسن نیت انجام داد.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه ادامه داد: حرکت منطقی جمهوری اسلامی، برای دیپلماسی، فرصت ایجاد کرد و برای ما یک عزت و مشروعیت در سطح بین المللی ایجاد کرده است.

«همه کشورها بر این مبنا با ما تعامل می‌کنند البته تحریم‌ها و فشارهای آمریکا هم مزاحمت‌هایی را به وجود آورده است.»

عراقچی با بیان اینکه ما در سیاست خارجی خوب عمل کردیم و راه‌های خوبی را برای کشور گشودیم، گفت: در حوزه همسایگی حرکت‌های خوبی انجام شده است و اجازه نخواهیم داد آمریکا بتواند در فشار حداکثری خود به نتیجه برسد. ما حتماً آمریکا را با اتکا به مردم، نیروهای مسلح و ظرفیت‌های کشور در این سیاست، مأیوس خواهیم کرد.

156 / 156

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار