در کمیسیون نخبگان بررسی شد؛

فرصت‌ها و تهدیدات اکوسیستم استارت‌آپی کشور

سه‌شنبه 18 تیر 1398 - 11:43
کد مطلب: 1020480
استارتاپ نانو در صنعت برق

کمیسیون نخبگان و آینده‌نگاری علم و نوآوری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی، اکوسیستم استارت‌آپ کشور مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش گروه دانشگاه ایسکانیوز به نقل از مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، جلسه 102 کمیسیون نخبگان و آینده‌نگاری علم و نوآوری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست نسرین سلطان خواه در محل دبیرخانه این شورا برگزار شد.

در این جلسه که به بررسی "اکوسیستم استارت‌آپ کشور" اختصاص داشت، گزارش تدوین شده در این زمینه ارائه شد. در این گزارش با ارائه تعریف‌های مختلف از مفهوم "استارت‌آپ" و مقایسه میان این تعاریف، یک تعریف جامع از این مفهوم ارائه شد.

در ادامه گزارش فوق‌و پس از تشریح اهمیت "استارت‌آپ" و اثرگذاری آن در حوزه‌های مختلف مانند حوزه‌های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و غیره این موضوع مورد اشاره قرار گرفت که اکوسیستم استارت‌آپ ایران به واسطه عدم بلوغ و سیاست‌گذاری نامناسب دچار یک درهم‌ریختگی و آسیب جدی است.

در بخش دیگری از این گزارش، با اشاره به فقدان فرهنگ سرمایه‌گذاری خطرپذیر بر مواردی مانند عدم شفافیت و شناخت از سرمایه‌گذران استارت‌آپی و وجود ابهام در سرمایه‌گذاری‌ها و تعدد نهادهای مسئول در زمینه استارت‌آپ‌ها، نبود قوانین حمایت از مالکیت فکری به عنوان مشکلات دیگر در این زمینه مورد اشاره قرار گرفت.

در ادامه گزارش ارائه شده در کمیسیون نخبگان، آینده‌نگاری علم و نوآوری با اشاره به خطر نفوذ و تأثیرگذاری برخی کشورها در محیط علمی و فناوری کشور از طریق استارت‌آپ‌ها و کارآفرینان جوان و برخی شواهد موجود در این زمینه، لزوم توجه به این موارد و تدوین پیوست فرهنگی و امنیتی در این زمینه مورد تأکید قرار گرفت.

این گزارش در تشریح مشکلات و معضلات اکوسیستم استارت‌آپی کشور مواردی مانند "رشد حبابی و شتاب‌زده"، "عدم ساماندهی نوآوری و فناوری کشور"، "رویکرد لوکس و تشریفاتی به استارت‌آپ‌ها"، "عدم تناسب نیاز کشور با توسعه کمی استارت‌آپ‌ها"، "اثرگذاری بر سبک زندگی" و غیره را مورد اشاره قرار داد.

پس از ارائه این گزارش، اعضا به بیان نظرات و پیشنهادهای خود پرداختند که اهم آن خودداری از نگاه بدبینانه به این بخش، تفکیک میان مفهوم شرکت دانش‌بنیان و استارت‌آپ، ارائه تعریف دقیق از مفاهیم، استناد گزارش‌ها به آمارهای متقن و میزان اثرگذاری فعالیت‌‌های استارت‌آپی در اقتصاد و اشتغال پایدار بود.

انتهای پیام/

168 / 320

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار