دکتر طهرانچی در دیدار صمیمانه با فعالان دانشجویی:

اعضای تشکل ها محیط فرهنگی دانشگاه را می‌سازند/ بکارگیری نیروهای جوان در دستور کار دانشگاه آزاد

پنج‌شنبه 27 تیر 1398 - 20:02
کد مطلب: 1021491
طهرانچی

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: دانشگاه اگر بستر فعالیت های دانشجویی را تقویت نکند و به دانشجویان تشکل های دانشجویی توجه نداشته باشد، فرهنگ وارداتی بر محیط دانشگاه غلبه می کند.

به گزارش گروه دانشگاه ایسکانیوز از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در سفر به استان زنجان، روز چهارشنبه ۲۶ تیرماه با فعالان دانشجویی و دبیران تشکل‌ها، کانون‌ها و انجمن های علمی دانشگاه آزاد اسلامی استان زنجان دیدار و گفت وگو کرد.

در ابتدای این نشست صمیمانه سهیل محمدی نماینده کانون‌ها، مهدی یوسفی به نمایندگی از هیأت فاطمیون، هما گنج خانی به نمایندگی از انجمن‌های علمی، مهدی رضایی به نمایندگی از بسیج دانشجویی و امیرحسین راسخ محمدی و طارمی به نمایندگی از انجمن اسلامی دانشجویان به بیان نظرات و دغدغه‌های خود درباره فعالیت‌های دانشجویی و فرهنگی پرداختند.

دکتر طهرانچی پس از استماع سخنان نمایندگان دانشجویان، گفت: خیلی خوشحالم که در جمع دانشجویان فرهیخته زنجان حضور دارم و جا دارد که از شهیدمجید شهریاری که از دانشمندان خطه زنجان بود، یاد کنیم.

وی با بیان خاطراتی از شهید شهریاری اظهار کرد: امروز نام شهید شهریاری چندین بار در این جلسه مطرح و طنین انداز محفل ما شد و زمانی که دانشجویان زنجانی دغدغه‌ها و مطالب خود را بیان می‌کردند به یاد گزیده گویی‌های شهید شهریاری افتادم، چرا که خاطرات زیادی با ایشان دارم و افتخار با او بودن را داشتم. شهید شهریاری از همه وقت خود به نحو احسنت استفاده می‌کرد، به طوری که در روز شهادت هم مشغول خواندن پایان نامه بود و به همین دلیل متوجه عملیات تروریستی نشده بود.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه با بیان اینکه علم و فرهنگ دو کارکرد دانشگاه است، خاطرنشان کرد: دانشگاه ها در پرداختن به این دو رویکرد می‌توانند مقلد، مروج یا مولد باشند. در غرب علم و فرهنگ به قدری در هم‌تنیده که برخی دانشگاه‌ها را کانون فرهنگ اطلاق می کنند. این در حالی است که دانشگاه‌های ما حتی در فرهنگ و پژوهش نیز مقلدانه عمل می کنند، به همین دلیل است که مقام معظم رهبری می فرمایند دانشگاه در کشور ما غلط پایه گذاری شد.

وی تصریح کرد: غرب از سال 1975 از دانشگاه نخبگانی به مدل گسترده روی آورد تا از این طریق بتواند نقش دین و خانواده را کمرنگ کرده تا نظامات شغلی را پر رنگ کند. متأسفانه دانشگاه های ما نیز که رویکرد مقلدانه و مروجانه داشتند، همین مسیر را طی کردند. به همین دلیل است که نظام دانشگاهی ما دچار بروکراسی و بخشنامه محوری شد، چرا که صورت گرایانه عمل کرد و فکر می کرد با بخشنامه می تواند کارها را پیش ببرد.

دکتر طهرانچی با تأکید بر توجه به فعالیت تشکل‌های دانشجویی و ایجاد نشاط در فضای دانشگاه، گفت: دانشجویان به ویژه دانشجویان تشکلی محیط فرهنگی دانشگاه را می‌سازند و دانشگاه اگر بستر فعالیت‌های دانشجویی را تقویت نکند و به دانشجویان تشکل‌های دانشجویی توجه نداشته باشد، فرهنگ وارداتی بر محیط دانشگاه غلبه می‌کند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با تأکید بر اینکه تشکل‌ها روحیه فرهنگ‌ساز دانشگاه هستند، گفت: فرهنگ در کلاس‌های درس تولید نمی‌شود، بلکه حضور دانشجویان پرانگیزه و فعال به مولد بودن دانشگاه در عرصه علم و فرهنگ کمک می کند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به صحبت‌های نمایندگان دانشجویان درباره بودجه فرهنگی، پرهیز از مدرک‌گرایی، توجه به بحث اسلامی و انقلابی بودن دانشگاه، به کارگیری نیروهای جوان و انقلابی در بدنه هیأت علمی، توجه به موضوعات فرهنگی و اجرای سند راهبردی فرهنگی، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی استان‌ها در بودجه ریزی فرهنگی مخیر هستند که با مشورت تشکل‌ها بودجه فرهنگی را تدوین کنند.

دکتر طهرانچی ادامه داد: معتقدیم مدرک‌گرایی و مدرک‌سازی از آفت‌های دانشگاه است و این روند در دانشگاه آزاد اسلامی اصلاح خواهد شد. توجه به اسلامیت دانشگاه و بکارگیری نیروهای جوان از موضوعات در دستور کار دانشگاه آزاد اسلامی است و تلاش داریم این دانشگاه به معنای واقعی اسلامی است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تأکید کرد: موضوع علم در دانشگاه آزاد اسلامی بسیار جدی است و اگر در نظام علمی نیروی جوان وارد نشود، علم راکد می‌ماند و پیشرفت نخواهد کرد، بنابراین وظیفه خود می‌دانیم که اساتید جوان را در دانشگاه آزاد اسلامی جذب کنیم.

وی گفت: ما برای همه دغدغه‌هایی که دانشجویان در این نشست مطرح کردند، زیرساخت‌های لازم را ایجاد کرده ایم که طرح پایش، یکپارچه سازی آموزش، ایجاد معاونت های موضوعی از جمله این اقدامات است.

دکتر طهرانچی در پایان گفت: انجمن‌های علمی دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان عضو سازمانی باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان اطلاق می‌شوند و فعالیت‌های آنها مورد حمایت بیشتر دانشگاه آزاد اسلامی قرار خواهد گرفت.

انتهای پیام/

300 / 167

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار