صدور ۷۷ درصد ویزای زائران خانه خدا

رئیس سازمان حج و زیارت از صدور ۷۷ درصد ویزای زائران سرزمین وحی خبر داد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایسکانیوز، سید عبدالفتاح نواب نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در نشست شورای هماهنگی بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت، به پایان هفته دوم عملیات انتقال زائران و کارگزاران حج به عربستان اشاره کرد و گفت: عملیات حج ۹۸ تاکنون خوب پیش رفته است.

نماینده ولی فقیه در امور حج وزیارت ابراز امیدواری کرد که امسال حجی آرام همراه با توشه های فراوان معنوی برای زائران خانه خدا رقم بخورد.

وی برنامه های فرهنگی اجرا شده برای زائران از جمله آیین های روح بخش دعای کمیل و دعای ندبه و جلسات انس و معرفت را مثبت ارزیابی کرد.

این جلسه با گزارش علیرضا رشیدیان رئیس سازمان حج وزیارت از روند انتقال حجاج به عربستان ادامه یافت. وی گفت: تا امروز از ۳۶۱ پرواز رفت ۱۴۲ پرواز از ۱۰ ایستگاه داخلی به مقصد دو فرودگاه مدینه و جده انجام شده و الحمدالله تاکنون مشکل خاصی گزارش نشده است.

وی با اشاره به اینکه تاکنون ۳۴۸۹۸ نفر از زائران ، عوامل و دست اندرکاران حج وارد عربستان شدند، افزود: تا امروز ۶۸۷۲۷ ویزا یعنی ویزای حدود ۷۷ درصد حجاج صادر شده و روند استقرار زائران در هتل های مدینه و مکه نیز عادی و روان است.

رئیس سازمان حج وزیارت ادامه داد: با توجه به افزایش تعداد زائران ایرانی در مکه مکرمه ۱۸ خط درون شهری با ۱۳۵ دستگاه اتوبوس فعال شده و به حجاج خدمات ارائه می دهد.

وی با اشاره به اینکه دو آشپزخانه زین و دخیل در مدینه هر یک در هر وعده حدود ۵۰۰۰ پرس غذا طبخ می کنند، گفت: در مکه در دو آشپزخانه مرکزی الافندیه و ابوجدایل نیز در هریک به ترتیب در هر وعده ۱۶۵۰۰ و بیش از ۵۰۰۰ پرس غذا طبخ و توزیع می شود و درخصوص تغذیه زائران مشکلی وجود ندارد.
رشیدیان همچنین از ورود بیش از ۴۳۰۰۰۰ زائر از کشورهای مختلف از سه مرز هوایی، زمینی و دریایی برای انجام مناسک حج خبرداد و گفت: از این تعداد ۴۲۶۲۹۲ نفر از طریق هوایی وارد عربستان شدند.

در ادامه این جلسه رئیس ستاد و مسئولان تغذیه و تدارکات و حمل و نقل درون و برون شهری مدینه و مسئول اسکان مکه و مدینه از حوزه مسئولیت خود جداگانه گزارش دادند و مدیرحوزه ریاست بعثه مقام معظم رهبری هم با اشاره به برنامه های فرهنگی و مذهبی اجرا شده برای زائران، استقبال از این برنامه ها را پرشور ارزیابی کرد.

حجت الاسلام والمسلمین هادی اکبری مدیر اهل سنت بعثه نیز به ورود ۱۷۰۰ زائر اهل سنت کشورمان در قالب ۱۴ کاروان به مکه ومدینه اشاره کرد و نماینده ولی فقیه درامور حج و زیارت تصریح کرد: زائران اهل تشیع و تسنن کشورمان امسال نیز نمونه ای از وحدت و انسجام امت اسلامی را در این سرزمین به نمایش می گذارند.

وی افزود: هماهنگی، وحدت و همگرایی میان کشورهای اسلامی به مصلحت جهان اسلام وبه نفع ملت های مسلمان است و این وحدت وانسجام در شعار حج امسال خودسازی ، اخوت دینی و تمدن اسلامی- متبلور است.

انتهای پیام/

کد خبر: 1021652