ابداع آهنربای مایع

محققان برای نخستین بار با ترکیبی از روغن-پلیمر آهنربای مایع ابداع کرده اند. چنین آهنربایی حتی پس از تغییر شکل نیز ویژگی های مغناطیسی خود را حفظ می کند.

به گزارش گروه علم و فناوری ایسکانیوز، دانشمندان نخستین آهنربای مایع در جهان را ابداع کرده‌اند که حتی در هنگام تغییر شکل نیز خاصیت مغناطیسی خود را حفظ می‌کند. این ویژگی جالب در توسعه ربات‌های مایع بسیار کارآمد است.

توماس راسل یکی از محققان دانشگاه ماساچوست و همکارانش هفت سال مشغول توسعه روشی بودند تا مواد «پارامغناطیس فروسیال» (paramagnetic ferrofluid ) یا ذرات فلزی شناور در یک مایع را به آهنرباهایی دائمی تبدیل کنند.

آهنرباهای جامد به طول کلی «فرومغناطیس» (ferromagnetic) نامیده می‌شوند. هنگامی‌که آنها در برابر یک میدان مغناطیسی قرار گیرند الکترون‌های آهنرباها همخوان می‌شود و در همان مسیر باقی می‌ماند. مواد «فرومغناطیسی» را می‌توان به ذرات بسیار ریز تبدیل و در مایع معلق کرد. به این ترتیب مواد «فروسیال» به وجود می‌آید.

در حال حاضر فروسیال‌ها کاربردهای مختلفی دارند که یکی از آنها کمک به خنک کردن بلندگوها است.

به هرحال محققان متوجه شدند اگر ذرات نانو «فرو سیال» به اندازه کافی به یکدیگر نزدیک شوند، به طور دائم مغناطیسی باقی می‌مانند. به طور دقیق در آزمایش آنها فاصله بین ذرات هشت نانومتر بود.

این امر نوعی لایه در خارج مایع ایجاد می‌کند که رفتاری مشابه آهنربای جامد دارد. برای این منظور آنها از ترکیب خاصی از روغن-پلیمر استفاده کردند.

علاوه بر آن محققان متوجه شدند این قطرات حتی پس از تبدیل شدن به قطرات کوچکتر ویژگی‌های مغناطیسی خود را حفظ می‌کنند.

راسل در این باره می گوید: ما یک ماده جدید ابداع کردیم که هم مایع و هم آهنربا است.

انتهای پیام/

کد خبر: 1021678