آجرهایی از ماه که گرما و برق تولید می کنند

یکشنبه 30 تیر 1398 - 12:42
کد مطلب: 1021806
ماه

آژانس فضایی اروپا در یک طرح مفهومی جدید پرده از پروژه‌ای برداشته است که در آن آجرهای قمری از جنس سنگ‌پوشه و خاک ماه که در ساخت پناهگاه‌ها استفاده خواهند شد، می‌توانند همراه با فراهم کردن گرما، به تولید برق نیز بپردازند.

به گزارش ایسکانیوز، مهندسان فضایی خاک مدت‌هاست روی خاک و سنگ‌پوشه ماه به عنوان یک ماده در دسترس محلی برای ساختن پایگاه روی ماه حساب می‌کنند و اکنون محققان آژانس فضایی اروپا(ESA) آن را به عنوان ماده‌ای برای ذخیره انرژی نیز مورد توجه قرار داده‌اند.

این مطالعه موسوم به "کشف و آمادگی" توسط محققان آژانس فضایی اروپا و موسسه "آزیموت اسپیس" به منظور تعیین نحوه چگونگی جذب و ذخیره انرژی خورشیدی توسط سنگ‌پوشه(Regolith) و خاک ماه در طول روز و سپس تولید برق از آن در طول ۱۴ شبانه روز و حفاظت از تجهیزات در برابر انجماد انجام شد.

هنگامی که فضانوردان به ماه برگردند، به جای یک بازدید و نمونه‌برداری مقطعی و فوری، به ایجاد یک پایگاه برای اقامت مستمر بشر بر روی ماه خواهند پرداخت.

با توجه به هزینه‌های گزاف ارسال مواد به سطح ماه، ساخت پایگاه‌ها به شدت به منابع محلی مانند خاک ماه یا سنگ‌پوشه متکی خواهد بود.

سنگ پوشه یا رگولیت به لایه‌ای از سنگ یا پوششی از واریزه‌های سنگی که روی سنگ بستر را می‌پوشاند، گفته می‌شود. سنگ‌پوشه نه تنها می‌تواند به شکل آجر فرآوری شود، بلکه می‌توان آن را طوری فرآوری کرد که ذخیره‌ساز گرما باشند. تیم تحقیقاتی برای مطالعه این ایده از تجزیه و تحلیل نمونه‌های سنگی که توسط مأموریت‌های آپولو آورده شده است، استفاده کرد. سپس آن را به شکل آجر درآوردند و قبل از اتصال آن به موتور حرارتی برای تولید برق تحت شرایط اقلیم ماه گرم کردند.

«لوکا چلوتی» از موسسه «آزیموت اسپیس» می‌گوید: استفاده از سنگ‌پوشه ماه برای ذخیره گرما در ماه به ما امکان می‌دهد که از مواد موجود در سطح ماه برای ساخت و ساز استفاده کنیم، به این معنی که مسافران فضا نیازی به بردن مواد از زمین نخواهند داشت. در نهایت این پروژه انجام مأموریت‌های فضایی بلند پروازانه بیشتری را ممکن می‌کند. این اولین گام در جهت توسعه یک روش ابتکاری و پایدار برای ذخیره‌سازی گرما و تولید برق از آن است که می‌تواند ما را برای بازگشت پایدار به ماه آماده کند.

انتهای پیام/

159 / 159

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار