دفاع عربستان سعودی از انگلیس مقابل ایران در قضیه نفتکش‌ها

وزیر مشاور دولت سعودی در امور خارجه با ادعای اینکه ایران با توقیف نفتکش انگلیسی قوانین بین‌المللی را نقض کرده، خواستار پاسخ جامعه جهانی به این اقدام شد.

به گزارش سرویس بین الملل ایسکانیوز، «عادل الجبیر» وزیر مشاور دولت سعودی در امور خارجه در واکنش به توقیف نفتکش انگلیسی در خلیج فارس، مدعی شد که این اقدام در ضدیت با کشتیرانی آزاد در آب‌های بین‌المللی است.

او در صفحه توئیتر خود نوشت: «هرگونه ایجاد مانع در مسیر کشتیرانی آزاد در آب‌های بین‌المللی نقض قوانین جهانی است و ایران باید بداند که تمامی اقداماتش در راستای نقض قوانین بین‌المللی از جمله توقیف کشتی انگلیسی پذیرفته نیست و جامعه جهانی باید پاسخ اینگونه اقدامات را بدهد».

این اولین واکنش سعودی‌ها به توقیف نفتکش انگلیسی«stena impero» به هنگام عبور از تنگه هرمز است. مسئولان ایرانی می‌گویند که این کشتی به علت رعایت نکردن قوانین و مقررات بین المللی دریایی بنا به درخواست سازمان بنادر و دریانوردی استان هرمزگان توقیف شده است.

این واکنش عربستان سعودی در حالی است که سعودی‌ها یک روز پس از توقیف نفتکش انگلیسی، بلافاصله نفتکش ایرانی «Happiness ۱» را که بلاتکلیف در بندر «جده» مانده و اجازه ترخیص نیافته بود، آزاد کردند و اکنون این کشتی با دو یدک‌کش در حال حرکت به سمت ایران است.

کشتی ایرانی «Happiness ۱» در دهم اردیبهشت گذشته به علت نقض فنی مجبور به پهلوگیری در بندر جده شد اما مسئولان سعودی پس از رفع آن اجازه ترخیص کشتی را نمی‌دادند

کد خبر: 1022099