محققان دانشگاه تهران موفق شدند؛

تولید محصولی جدید برای افزایش توان حرکتی بیماران

سه‌شنبه 15 مرداد 1398 - 10:21
کد مطلب: 1023884
1

محققان دانشگاه تهران با انجام طرحی پژوهشی موفق به ساخت اندام کمک حرکتی شدند که برای توانبخشی و افزایش توان حرکتی موثر است.

به گزارش گروه علم و فناوری ایسکانیوز، نوعی جدید از اندام‌های کمک حرکتی پسیو توسط محققان دانشگاه تهران و با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ساخته شد. این اندام بر اساس یک مدل کنترلی جدید طراحی شده است. این مدل توانایی توضیح دادن کنترل تعادل بالاتنه را در حرکت انسان‌ها دارا است. بر این اساس با برآورده ساختن رابطه‌ای بین نرمی در کمر و نیروی وارده در راستای پا می‌توان بالاتنه را کنترل کرد. در این طرح پژوهشی رویکرد کنترلی این مدل برای طراحی و کنترل اندام کمک حرکتی غیرفعال به کار گرفته شد.

هدف اصلی انجام این پروژه نیز ساخت اندام کمک حرکتی غیرفعال برای کاهش مصرف و افزایش قوام در حرکت انسان سالم است. البته در کنار این هدف می‌توان به امکان سنجی توانایی روش ارائه شده برای طراحی و کنترل اسکلت خارجی بیماران، استخراج و تست قوانین جدید کنترل حرکت انسان برای ساخت اندام های کمکی و همچنین اندام‌های مصنوعی در آینده و ارتباط بیشتر بین دانشگاهی با دانشگاه‌های خارج از ایران در زمینه انجام آزمایش‌های اولیه روی انسان، طراحی، ساخت و آزمایش نهایی محصول تولید شده اشاره کرد.

بنابراین با توجه به ماهیت این تحقیق که مبتنی بر ساخت محصولی برای توانبخشی و افزایش توان حرکتی است کاربردهای آن می‌تواند در زمینه ارزیابی روش طراحی ارائه شده برای تولید محصول برای توانبخشی در افراد بیمار و افزایش توان در افراد سالم، تولید دانش فنی در زمینه اندام‌های کمک حرکتی و ایجاد بستری برای توسعه روش به حوزه‌های دیگر مرتبط با حرکت انسان نظیر افزایش توانایی بالاتنه (مثلاً دست) باشد.

انتهای پیام/

169 / 336

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.