رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها:

اصلاح درونی از الزامات تشکل‌های دانشجویی است

پنج‌شنبه 17 مرداد 1398 - 11:20
کد مطلب: 1024159
رستمی

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها گفت: توجه به تطبیق شاخص‌ها و اصلاح درونی و مواظبت از انحرافاتی که ممکن است در مسیر هر حرکت جمعی رخ دهد از لوازم کار تشکیلاتی است.

به گزارش گروه دانشگاه ایسکانیوز، به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، حجت‌الاسلام مصطفی رستمی در بیستمین نشست اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل با اشاره به چگونگی شکل‌گیری این اتحادیه اظهار کرد: زمانی عده‌ای تلاش کردند انجمن‌های اسلامی را که در ابتدای انقلاب با رویکردی شتاب‌بخش در راستای حرکت انقلاب اسلامی شکل گرفته بود و برکت‌هایی مانند دانشجویان پیرو خط امام را در مقاطعی به همراه داشت، از مسیر خود جدا کنند.

رستمی در ادامه با اشاره به حرکت دانشجویان در این زمان برای بازگشت تشکل‌های دانشجویی به مسیر اصیل انقلابی و اسلامی تأکید کرد: درستی این حرکت زمانی بیشتر دیده شد که بخشی از انجمن‌های اسلامی پس از مدتی دچار مشکلاتی مانند نزدیک شدن به جریان معارض و پناهندگی به نظام سلطه شدند.

وی افزود: توجه به تطبیق شاخص‌ها و اصلاح درونی و مواظبت از انحرافاتی که ممکن است در مسیر هر حرکت جمعی رخ دهد، از لوازم کار تشکیلاتی است. در این مسیر نظارتی انقلابی و هوشمندانه در جریان حرکت لازم است.

بیانیه گام دوم و مأموریت جوان‌ها

رستمی در ادامه گفت: مقام معظم رهبری از گام دوم انقلاب اسلامی به‌عنوان گام دوم خودسازی، جامعه‌پردازی و تمدن‌سازی تعبیر کردند. مأموریت بیانیه برعهده جوانان است. البته این که بیانیه گام دوم خطاب به جوانان صادر می‌شود نافی رسالت‌ها و مأموریت‌های غیر جوانان نیست. این حرکت حرکت پرشتاب و دامنه‌دار است.

وی ادامه داد: برخی به اشتباه از این بیانیه تلقی کردند که رهبر انقلاب دیگر هیچ مأموریتی را به غیرجوان‌ها واگذار نخواهند کرد و همین موضوع باعث شد از برخی انتصاب‌های ایشان تعجب کنند.

رستمی گفت: برای مثال در دیدار رهبر معظم انقلاب با جهادگران یکی از سؤالاتی که از ایشان پرسیده شد، این بود که با توجه به جوانگرایی که در بیانیه گام دوم آمده است چرا در برخی از انتصاب‌ها از افرادی استفاده می‌شود که جوان نیستند. رهبر انقلاب نیز در این جلسه در پاسخ با تأکید بر اینکه نباید ابتدای انقلاب و اکنون را با یکدیگر مقایسه کرد، فرمودند: انقلاب را در حالی شروع کردیم که افرادی که باتجربه بودند و می‌توانستند بار مسئولیت را بر عهده بگیرند، زیاد نبودند؛ اما امروز تجربه بلندی داریم و نمی‌توانیم نسبت به این تجریه‌ها بی‌تفاوت باشیم. خطاب بیانیه به جوان‌ها به معنای استفاده نکردن از افرادی که غیر جوان هستند، نیست.

ملزومات آتش به اختیار بودن

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در ادامه با اشاره به استفاده نادرست برخی از شعارهای آتش به اختیار گفت: مقام معظم رهبری به جوانان فرمودند آتش به اختیار عمل کنید؛ اما یک عده فهمیده و یک عده از روی تعمد تلاش کردند این موضوع را منحرف کرده و آن را به معنای حرکت غیرقانونی، حرکت‌های بدون محاسبه، بی‌تدبیری و سنگ اندازی در بدنه اجرایی کشور مطرح کنند.

رستمی ادامه داد: این در حالی بود که رهبر انقلاب تعریف دقیقی از این عبارت داده و گفتند: در جایی که قوای تصمیم‌گیری و عاقله درست و دقیق عمل نمی‌کند، آنجا باید نیروهای دغدغه‌مند و دارای توانایی بر اساس تدبیر و دقت و با توانایی، آتش به اختیار میدان را رها نکنند.

وی در پایان گفت: اگر تشکل‌های دانشجویی احساس کردند بدنه سیاستگذار و تصمیم‌گیر چه در قوه‌های مجریه، قضاییه و مقننه و چه در شوراهای عالی به وظایف خود عمل نمی‌کنند یا دارای اختلالاتی هستند، آن‌گاه است که نمی‌توانند دست بر روی دست بگذارند و باید بر اساس تشخیص درست و با تدبیر و عقلانیت عمل کنند. رهبر انقلاب در نکاتی مانند مطالبه شفافیت توسط تشکل‌های دانشجویی حرکت‌های جوانان را تحسین می‌کنند.

انتهای پیام/

168 / 320

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار