استرس مزمن منجر به آسیب مغزی می شود

استرس مزمن منجر به مرگ اتوفاژیک سلول های بنیادی عصبی هیپوکامپ بالغ (NSCs) می شود. انتظار می رود این یافته راهگشای استراتژی‌های درمانی جدید برای مقابله با بیماری های عصبی مربوط به استرس باشد.

به گزارش گروه علم و فناوری ایسکانیوز، استرس مزمن ارتباط تنگاتنگی با بسیاری از بیماری‌های ذهنی و روانی مانند افسردگی و شیزوفرنی دارد که به یکی از مشکلات اجتماعی خطرناک تبدیل شده است. این استرس می‌تواند خطر بیماری‌های مخرب عصبی مانند آلزایمر را نیز افزایش دهد اما دلیل این امر تاکنون مشخص نشده است.

مطالعات جانوری گذشته نشان داده که در موش‌های تحت استرس، نورون‌های جدید کمتری تولید می‌شود و این در حالی است که در سلول‌های بنیادی عصبی آنها آپوپتوز (مرگ برنامه ریزی شده سلول) مشاهده نشود و به همین دلیل نمی‌توان نتیجه گرفت که آپوپتوز یا مرگ سلولی دلیل کاهش نورون‌های جدید طی استرس باشد.

در مطالعه‌ای جدید، محققان برای اولین بار نشان داده‌اند که استرس مزمن منجر به مرگ اتوفاژی(خودخواری) سلول‌های بنیادی عصبی در هیپوکامپ(قسمتی از مغز) بالغ می‌شود. اتوفاژی که به یونانی به معنایی خودخواری است، فرایندی سلولی برای محافظت از سلول‌ها در برابر شرایط ناخواسته از طریق هضم و بازیافت مواد داخل سلولی است و بدین ترتیب سلول‌ها می‌توانند ترکیبات سمی و پیر موجود در درون سلول را حذف کنند و مواد غذایی و متابولیت‌ها را بدست آورند. این فرایند مفید، در شرایط خاص می‌تواند به فرایند خود تخریب کننده تبدیل شود و منجر به مرگ سلولی اتوفاژی شود.

در این مطالعه محققان با استفاده از سلول‌های بنیادی عصبی مشتق از جوندگان و موش‌های اصلاح ژنتیک شده کشف کردند که مرگ سلول‌های بنیادی عصبی هیپوکامپی زمانی که Atg7(یکی از ژن‌های اتوفاژی اصلی) حذف شد، بدون ایجاد علایم استرس، مانع از مرگ سلول‌های بنیادی عصبی شده و عملکردهای مغزی طبیعی را حفظ کرد.

این مطالعه برای اولین بار نشان می‌دهد که نواقص شناختی و اختلالات روانی ناشی از استرس از طریق مرگ اتوفاژی سلول‌های بنیادی عصبی هیپوکامپی ایجاد می‌شود.

انتهای پیام/

کد خبر: 1024591