با امضای تفاهم نامه همکاری سه جانبه:

«کیش» هوشمند و نوآور می‌شود/ایجاد یک شهرک کارگاهی در منطقه آزاد کیش

یکشنبه 27 مرداد 1398 - 15:13
کد مطلب: 1025026
ستاری

معاون علمی و فناوری در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری سه جانبه گفت: هدف از این تفاهم نامه، تبدیل کیش به یک جزیره هوشمند و نوآوری است. ایجاد برج نوآوری کیش یکی از محورهای این تفاهم نامه، گامی برای رهنمون کردن جزیره کیش به یک قطب هوشمند، فناور و نوآور است.

به گزارش گروه علم و فناوری ایسکانیوز، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در آیین امضای تفاهم‌نامه همکاری ایجاد زیست‌بوم نوآوری و تبدیل کیش به شهر هوشمند، هدف از امضای این تفاهم‌نامه را تبدیل جزیره کیش به زیست‌بوم نوآوری و شهر هوشمند و فناور عنوان کرد و گفت: هدف از این تفاهم‌نامه، تبدیل کیش به یک جزیره هوشمند و نوآوری است. ایجاد برج نوآوری کیش یکی از محورهای این تفاهم‌نامه، گامی برای رهنمون کردن جزیره کیش به یک قطب هوشمند، فناور و نوآور است.

ستاری، بهره‌برداری از برج نوآوری کیش را از محورهای این تفاهم‌نامه دانست و گفت: هدف اصلی این است که با تکیه بر تمامی مزیت‌های ذاتی کیش، یک زیست بوم نوآوری را با شتاب و سرعت بالا در این منطقه ایجاد شود.

وی با بیان این‌که کیش از ظرفیت‌های نهفته ارزشمندی برای رونق اقتصاد دانش‌بنیان به کمک فعالان زیست بوم نوآوری بهره‌مند است، اظهار کرد: اقتصاد دریا، فناوری اطلاعات و ارتباطات، گردشگری و زیست‌فناوری تنها بخشی از توانمندی‌های نهفته این منطقه است؛ اطمینان دارم به زودی با شکوفا شدن این ظرفیت‌های نهفته به دست شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپی، تحول تازه‌ای را در اقتصاد دانش‌بنیان و از مبدأ جزیره کیش شاهد خواهیم بود.

ستاری ادامه داد: زیست‌فناوری و تولید داروهای بیوتک، یک توانمندی‌ شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپی است؛ نطفه‌های اولیه این تحول به زودی در کیش ظهور و بروز پیدا می‌کند و با فضای آماده صادراتی که در این جزیره مهیاست، تحول تازه‌ای در اقتصاد ایجاد می‌شود.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، فرصت‌های آزاد سرمایه گذاری را یکی دیگر از ظرفیت‌های کیش دانست و گفت: فرآیندهای پیچیده و دست و پاگیر اداری در کیش کمتر وجود دارد. حضور دانشگاه‌های مطرح کشور و فعالیت علمی این دانشگاه‌ها، در کیش، یکی دیگر از مزیت‌هایی است که این جزیره را به یک قطب علمی، نوآورانه و فناورانه بدل می‌کند.

رئیس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به اینکه از خدمات و مزایایی که "کیش‌وندان "در گام نخست و سپس کل کشور از خدمات شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌های مستقر در جزیره کیش بهره‌مند خواهند شد، افزود: 7هزار دانشجو در جزیره کیش حضور دارند که 70 درصد آنها در تحصیلات تکمیلی تحصیل می‌کنند. این ظرفیت خارق العاده نیروی انسانی، فرصتی را ایجاد می‌کند که تحول اساسی در زیست بوم نوآوری ایجاد خواهند کرد.

استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان فناور تسهیل می‌شود

در بخش دیگری از این مراسم، علی وحدت رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی به حمایت این صندوق برای استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور اشاره کرد و گفت: یکی از دغدغه‌های شرکت‌های دانش‌بنیان فضای استقرار آن‌ها است. از ابتدای کار آیین نامه‌های مربوطه را طراحی کردیم تا تأمین فضای کار این کسب و کارها تسهیل شود.

وی با بیان این‌که این تسهیلات در قالب خرید یا رهن فضای استقرار به شرکت‌های اختصاص می‌یابد، عنوان کرد: اگر شرکتی نوپا باشد و نیازی به خریداری فضای کار نداشته باشد می‌تواند این تسهیلات را در قالب رهن دریافت کند.

وحدت با اشاره به حمایت از حضور شرکت‌های دانش‌بنیان در جزیره کیش برای توسعه زیست‌بوم نوآوری در این منطقه گفت: بر مبنای همین رویه، استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور در منطقه آزاد کیش در قالب ارائه تسهیلات از سوی صندوق نوآوری و شکوفایی تسهیل می‌شود.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی، در ادامه به اجرای سیاست‌های تشویقی برای استقرار مجتمع شرکت‌های دانش‌بنیان در نواحی نوآوری یا پارک‌های علم و فناوری اشاره کرد و گفت: اگر شرکت‌ها به صورت مجتمع در کنار یکدیگر قرار گیرند اثربخشی بیشتری خواهند داشت یا اگر شرکت‌های دانش‌بنیان در نواحی نوآوری قرار گیرند موجب اصلاح بافت شهری هم می‌شود که نمونه موفق آن در ناحیه نوآوری شریف قابل مشاهده است. به طور مثال قرار گرفتن این کسب و کارها در پارک‌های علم و فناوری، یکی دیگر از اولویت‌های حاکمیتی است در این راستا برای تحقق این موضوعات سیاست‌های تشویقی از سوی صندوق نوآوری و شکوفایی در نظر گرفته شده است.

وی افزود: برای نهادهای واسط از جمله شتابدهنده‌ها تسهیلاتی در حوزه استقرار دیده شده است و این نهادها نیز می‌توانند از تسهیلات رهن صندوق استفاده کنند و فعالیت‌هایشان را توسعه دهند.

ایجاد یک شهرک کارگاهی در منطقه آزاد کیش

غلامحسین مظفری رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش رییس سازمان منطقه آزاد کیش، با بیان این‌که زمینه فعالیت‌ها برای پایلوت شدن بسیاری از فضای کیش وجود دارد، عنوان کرد: اراده و باور برای تبدیل شدن کیش به یک منطقه فناور، نوآور و دانش‌بنیان شکل گرفته است و این منطقه می‌تواند محلی باشد برای این که شرکای اقتصادی و تجاری در این منطقه تبادل مالی کنند.

مظفری افزود: علاقمند هستیم از همه ظرفیت‌های موجود در کشور استفاده کنیم و خوشحالیم که عزم و همکاری بسیار خوب متولیان امر به ویژه معاونت و صندوق نوآوری و شکوفایی، بستر لازم را برای تبدیل شدن منطقه آزاد کیش به یک منطقه نوآور و هوشمند بدل کند.

وی از ایجاد یک شهرک کارگاهی در منطقه آزاد کیش خبر داد و گفت: مقرر شد فضایی به شرکت‌های دانش بنیان و نوآور اختصاص دهیم یا کارگاه های متمرکز را بسازیم و این فضا به شرکت‌های دانش بنیانی اختصاص می‌یابد که به کارگاه نیاز دارند.

همکاری برای هوشمند شدن منطقه آزاد کیش

با امضای تفاهم‌نامه همکاری سه جانبه همکاری، ایجاد مرکز فناوری کیش برای استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان پیشگام و صادراتی، استارت‌آپ‌ها، نهادهای تأمین مالی، شتاب‌دهنده‌ها و سایر نهادهای واسط یکی از محورهای همکاری این تفاهم‌نامه است.

این سه نهاد برای تحقق بخشیدن چشم‌انداز شهر کیش به عنوان قطب علمی، آموزشی و تحقیقاتی و الگوی توسعه پایدار با بهره‌گیری از فناوری نوین و یک زیست‌بوم مناسب سرمایه‌گذاری فناورانه همکاری می‌کنند.

قرار است با استفاده از مزیت‌های کیش، راه برای توسعه پروژه‌های نوآورانه و پیشرو، توسعه پروژه‌های نوآورانه سایر مناطق کشور، نفوذ در بازارهای جهانی و رونق صادرات محصولات دانش‌بنیان هموار شود.

هدف اصلی از امضای این تفاهم‌نامه، تبدیل شدن منطقه آزاد کیش به یک پایلوت برای پروژه‌های پیشگام فناورانه و نوآورانه است و می‌کوشد ایران را به پیشران نوآوری منطقه بدل کند.

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در تجهیز ساختمان برج نوآوری و جلب مشارکت شرکت‌های دانش‌بنیان، شتابدهنده‌ها و نهادهای واسط برای استقرار و مشارکت در پروژه، همکاری می‌کند.

یک ساختمان 11 طبقه به مساحت 8 هزار متر مربع توسط سازمان منطقه آزاد کیش به مدت 5 سال، به برج نوآوری کیش اختصاص یافت تا بستری برای استقرار بخش‌های اثرمند در زیست‌بوم نوآوری شامل شرکت‌های دانش بنیان پیشگام، نهادهای تامین مالی دانش بنیان و نهادهای زیست بوم فراهم شود.

صندوق نوآوری و شکوفایی از پروژه‌های شرکت‌های دانش‌بینان منطقه آزاد کیش در قالب ارائه تسهیلات، سرمایه‌گذاری و راه‌اندازی صندوق مشترک در چارچوب دستورالعمل‌های مصوب صندوق حمایت می‌کند.همچنین کمیته راهبردی متشکل از نمایندگان سه طرف بر پیشبرد و نظارت بر اجرای این تفاهم‌نامه نظارت خواهد داشت و فرآیند پیشبرد کار را پیگیری می‌کند.

انتهای پیام/

169 / 336

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار