سازمان ملل متحد نقش صلح خواهانه خود را در کشمیر ایفا کند

 دفتر تحکیم وحدت اعلام کرد: امیدواریم هر چه زودتر سازمان ملل متحد نقش صلح خواهانه خود را در کشمیر ایفا کرده و از شخصیت و کرامت انسانی مردمان مظلوم و ‌مسلمان ایالت کشمیر حفاظت کند.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، دفتر تحکیم وحدت و جمعی از نهادهای حوزه بین الملل خطاب به آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد درباره وقایع کشمیر نامه منتشر کردند.

در بخش ابتدایی این نامه آمده است: ما مردم ملل متحد ‌با تصمیم ‌به محفوظ داشتن نسل‌های آینده از بلای جنگ که دو بار در مدت یک عمر انسانی افراد بشر را دچار مصائب غیر قابل بیان کرده ‌و به اعلام مجدد ایمان خود به حقوق اساسی بشر و به حیثیت و ارزش شخصیت انسانی و به تساوی حقوق بین مرد و زن و همچنین بین ملت‌ها اعم از‌ کوچک و بزرگ ‌و به ایجاد موجبات لازم برای حفظ عدالت و احترام تعهدات ناشی از عهود و سایر منابع حقوق بین‌المللی و به پیشرفت ترقی اجتماعی و برقرار‌ ساختن اوضاع زندگانی بهتری با آزادی بیشتر و برای نیل به این مقاصد، ‌با اعمال گذشت و زندگانی در حال صلح با یکدیگر با یک روش حسن جوار و به متحد ساختن قوای خود برای نگاهداری صلح و امنیت بین‌المللی و به قبول اصول و برقراری ساختن طرقی، که به کار نبردن نیروی سلاح را جز در راه منافع عمومی تضمین نماید و به توسل به سازمان های بین‌المللی برای پیشرفت ترقی اقتصادی و اجتماعی تمام ملل عزم نمودیم که برای تحقق این مقاصد این مقاصد تشریک مساعی نماییم.(ماده واحده منشور سازمان ملل)

در بخشی دیگری از این نامه ابراز شده است: متن بالا یادآور این نکته برای همگان است که کشورهای سازمان ملل متحد ایمان خودشان را نسبت به حقوق اساسی بشر، حیثیت و کرامت انسانی اعلام نموده‌اند و تمام فعالیت‌های آنان مطمئنا برای حفظ این ارزش‌ها است. یکی از لوازم حفظ کرامت انسانی در هر جامعه حق انتخاب مردم آن جامعه نسبت به سرنوشت خودشان است. در چند وقت گذشته اتفاقات ناگواری در منطقه کشمیر در حال وقوع است که باعث نگرانی هر انسان آزادی خواهی می‌شود؛ از آزار و شکنجه مردم مظلوم و مسلمان کشمیر تا نقض معاهدات بین المللی توسط کشور هند که به صورت مبسوط در ادامه به آن اشاره خواهد شد.

دانشجویان در نامه به نتونیو گوترش بیان کردند: پس از سال 1947 میلادی و پایان استعمار انگلستان در منطقه هندوستانِ بزرگ تصمیم بر آن شد که هندوستان بزرگ به دو بخش مسلمان نشین و هندو نشین تقسیم شود که این قضیه با تشکیل کشورهای پاکستان و هندِ جدید میسر شد اما منطقه جامو و کشمیر وضعیت مشخصی پیدا نکرد و همین مسئله باعث به وجود آمدن اختلافاتی بین کشورهای هند و پاکستان شد و نتیجتاً منجر به جنگ دو ساله این دو کشور شد. بعد از این اتفاقات سازمان ملل برای پایان جنگ، قطع نامه شماره 47 را تدوین و اعمال کرد که یکی از بندهای مهم آن مسئله برگزاری همه پرسی در منطقه کشمیر بود که مردم آن منطقه بر اساس حق قانونی و‌ انسانی خود بین پیوستن به کشور هند و یا کشور پاکستان انتخاب می‌کردند که متاسفانه و ناباورانه دولت هند تا به الان کارشکنی کرده و این همه پرسی را اجرا نکرده است.

در بخش دیگری از این نامه آمده است: حال در این چند وقت اخیر اتفاقاتی افتاده است که باعث ایجاد تنش‌های گسترده در منطقه کشمیر بین مردم مظلوم و مسلمان این منطقه و نظامیان خشن هند شده است. طبق بند 370 قانون اساسی هند مالکیت زمین‌های کشمیر برای مردم بومی کشمیر است. اما در چند هفته گذشته برخی از هندوستانی‌ها برای ساخت یک معبد اقدام به ورود خودسرانه به منطقه کشمیر کردند که با مقاومت مردم کشمیر مواجه شد پس از این اتفاق دولت هندوستان با بمباران بخشی از خاک کشمیر اقدام به نقض حریم هوایی در منطقه کشمیر کرد و پس از این اتفاقات دولت هندوستان با اعزام نظامیان خود به ایالت کشمیر و نقض خودمختاری این منطقه باعث به وجود آمدن درگیری‌های خونین، آزار و شکنجه مردم مظلوم و ‌مسلمان کشمیر کرد و باعث شد اتفاقات ناگواری در این چند وقت اخیر رقم بخورد که باعث ناراحتی و به دردآمدن قلب هر انسان صلح جو و آزادی خواهی می‌شود.

دانشجویان در این نامه تاکید کردند: حال آنچه که می تواند به عنوان راه حل برون رفت از این بحران میسر واقع شود در قدم نخست؛ ورود جدی و فعالانه سازمان ملل متحد برای محکوم کردن و پایان دادن به جنایات دولت هند با خارج نمودن نیروهای نظامی این کشور از این ایالت مستقل است و در قدم بعدی، این سازمان با عنایت به منشور مورد وفاق؛ کشور هند را به خاطر عدم اجرای همه پرسی طبق قطع نامه شماره 47 این سازمان در سال 1949 محکوم کرده و در نهایت مقدمات مذاکرات سه جانبه بین کشورهای هند، پاکستان و نهاد حاکم کشمیر برای اجرای بند همه پرسی قطع نامه 47 را فراهم آورد.
در بخش پایانی این نامه آمده است: امیدواریم با انجام هر چه زودتر این اقدامات، سازمان ملل متحد نقش صلح خواهانه خود را ایفا کرده و از شخصیت و کرامت انسانی مردمان مظلوم و ‌مسلمان ایالت کشمیر حفاظت کنند.

از جمله امضاکنندگان این نامه می‌توان به اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور(دفتر تحکیم وحدت)، هسته مرکزی بین الملل سازمان بسیج دانشجویی، دانشجویان امامیہ، ادارہ امید طلاب پاکستان قم، موسسه ولایت طلاب پاکستان قم، العارف اکادمی و عدالت ملت اشاره کرد.

انتهای پیام/

کد خبر: 1025524