رفع نیازهای فناورانه صنعت چاپ و نشر در کشور شتاب می‌گیرد

دوشنبه 11 شهریور 1398 - 12:41
کد مطلب: 1026527
صنعت چاپ

کارشناس ستاد توسعه فناوری های فوتونیک، لیزر، مواد پیشرفته و ساخت معاونت علمی و فناوری گفت: رفع نیازهای فناورانه صنعت چاپ و نشر در کشور شتاب می‌گیرد.

به گزارش گروه علم و فناوری ایسکانیوز، در نشست هم اندیشی علمی و تخصصی نقش علوم و فناوری‌های نوین چاپ در انقلاب چهارم صنعتی، محمد قریشی کارشناس ستاد توسعه فناوری‌های فوتونیک، لیزر، مواد پیشرفته و ساخت معاونت علمی و فناوری با اشاره به برنامه‌های اولویت‌دار ستاد گفت: یکی از مهم‌ترین برنامه‌های ستاد از ابتدای شکل گیری، توسعه فناوری‌های حوزه چاپ سه بعدی بود.

وی افزود: معاونت علمی و فناوری از ابتدای سال 95 نقشه راه توسعه صنعت چاپ سه بعدی را ترسیم و یک ماموریت 10 ساله برای آن تهیه کرده است. این نقشه راه که اکنون سه سال از تدوین آن می‌گذرد، با هدف حمایت از صنعت نوپای چاپ سه بعدی در کشور تهیه شد.

به گفته قریشی، توسعه اقتصاد دانش بنیان با حمایت از شرکت‌های دانش بنیان فعال در حوزه فوتونیک، لیزر، مواد پیشرفته و ساخت، ماموریت مهمی است که در ستاد پیگیری می‌شود.

وی همچنین تصریح کرد: پس از تشکیل ستاد توسعه فناوری‌های فوتونیک، لیزر، مواد پیشرفته و ساخت معاونت علمی و فناوری کمیته‌های تخصصی متشکل از اساتید و صنعتگران برای حمایت از فعالیت‌های ترویجی و توسعه فناوری‌های راهبردی در حوزه‌های تحت تصدی ستاد تشکیل شد و حمایت از سمینارهای تخصصی، نشست‌های خبرگان فناوری و غیره را در برنامه‌های کاری ستاد قرار گرفت.

قریشی ادامه داد: برای تحقق ماموریت ستاد در حوزه توسعه فناوری‌های راهبردی نیز اقدام به انتشار فراخوان نیازهای فناورانه احصا شده در ستاد کردیم که در پی انتشار آن بیش از 30 طرح در ارتباط با حوزه چاپ سه بعدی به ستاد ارسال و 7 طرح به عنوان طرح‌های برگزیده انتخاب شد.

وی با اشاره به برنامه آموزش چاپ سه بعدی به دانش آموزان گفت: امسال برنامه‌ای برای آموزش چاپ سه بعدی به دانش آموزان داریم و امیدواریم تا پایان این برنامه حدود 500 دانش آموزان تحت آموزش قرار می‌گیرند.

به گفته کارشناس ستاد توسعه فناری‌های فوتونیک، لیزر، مواد پیشرفته و ساخت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سومین نمایشگاه لیزر و فوتونیک آبان ماه سال جاری برگزار خواهد شد و شرکت‌های دانش بنیان می‌توانند در این نمایشگاه حضور یابند.

وی بر آمادگی این ستاد برای حمایت از صنعت راهبردی چاپ در زمینه‌های مختلف، علمی، فنی و تولیدی و غیره اشاره کرد و عنوان کرد: در حال حاضر به موضوع صنعت چاپ و به ویژه چاپ سه بعدی به عنوان یکی از فناوری‌های نوظهور توجه ویژه داریم و آن را به عنوان یک ماموریت دنبال می‌کنیم.

قریشی با اشاره به توجه ستاد به چالش‌های صنعت چاپ، نشر و بسته‌بندی کشور و با ذکر این نکته که ده‌ها شرکت دانش بنیان، مرکز علمی و دانشگاهی در زمینه ساخت مواد مصرفی و موضوعات مرتبط با چاپ و ... با معاونت علم و فناوری همکاری می‌کنند، خاطرنشان کرد: امیدواریم بتوانیم ضمن گسترش روابط با انجمن علمی فناوری چاپ، در زمینه آموزش، فعالیت‌های تخصصی، راه اندازی شرکت‌های دانشگر و دانش بنیان و ایجاد مراکز نوآوری و آشنایی دانش آموزان و دانشجویان بیش از گذشته در حوزه این صنعت نقش آفرینی کنیم.

رفع مشکلات شرکت‌های دانش‌بنیان فعال حوزه چاپ در مجلس

معصومه آقاپورعلیشاهی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست گفت: صنعت چاپ صنعتی راهبردی، درآمدزا و اشتغال‌زا در دنیا محسوب می‌شود. باید تلاش کنیم مشکلات این صنعت در کشورمان نیز در ابعاد مختلف مورد بررسی قرار گرفته و با همکاری دولت، مجلس و دست اندرکاران این صنعت برطرف شود.

وی با اشاره به اینکه صنعت چاپ می‌تواند پاسخگوی بخش مهمی از صادرات کشورمان به بازار 400 میلیونی کشورهای منطقه باشد، خاطرنشان کرد: مجلس با جدیت موضوع مشکلات صنعت چاپ در بخش مالیات بر ارزش افزوده، واردات مواد اولیه، ورود و انتقال تکنولوژی، توسعه استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های دانش بنیان در این بخش و ایجاد رشته‌های دانشگاهی جدید در حوزه چاپ را پیگیری می‌کند.

آقاپورعلیشاهی بر نقش آفرینی دست اندرکاران و فعالان صنعت چاپ بر حل مشکلات این صنعت تاکید کرد و گفت: ایجاد مراکز نوآوری که در حال حاضر در بخش‌های مختلف در حال راه‌اندازی است در صنعت چاپ هم یک ضرورت است و می‌تواند به بسیاری از نیازها در زمینه ایجاد استارت آپ‌ها و شرکت‌های دانش بنیان و فناور، بومی سازی و تولید تکنولوژی، ارتباط سازنده دانشگاه و صنعت پاسخ دهد.

آقاپورعلیشاهی، با اشاره به اینکه صنعت چاپ با صنعت بسته بندی و بسیاری از صنایع گره خورده است، گفت: این بخش در سالیان گذشته مورد غفلت واقع شده ولی باید تلاش کنیم به جایگاه واقعی و استراتژیک خود به عنوان چند صنعت برتر مثل سایر کشورهای پیشرفته برسیم.

ضرورت توجه به بومی‌سازی علوم و فناوری چاپ در کشور

محمد بیطرفان رئیس انجمن علمی فناوری چاپ ایران به عنوان متولی و برگزار کننده پنجمین نکوداشت هفته علوم و فناوری چاپ نیز در این نشست بر حمایت و نقش آفرینی هر چه بیشتر معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری در بومی سازی علوم و فناوری چاپ در کشور تاکید کرد و گفت: خوشبختانه همکاری خوبی بین انجمن علمی فناوری چاپ و ستاد فتونیک، لیزر، مواد پیشرفته و ساخت معاونت علم فناوری ریاست جمهوری آغاز شده است.

وی افزود: انتظار داریم این همکاری ها در زمینه راه اندازی کمیته های تخصصی و همکاری بین دانشگاه و صنعت، ایجاد شرکت ها و کسب و کارهای دانش بنیان و تولید فناوری نوین به صورت کاربردی و عملیاتی صورت بگیرد.

بیطرفان، با اشاره به اینکه 90 درصد تجهیزات و بیش از 80 درصد مواد اولیه صنعت چاپ وارداتی است یادآور شد: باید تلاش کنیم با بومی سازی این صنعت، ارتقاء جایگاه آن و تدوین و تعریف هویت مستقل برای این صنعت به صادرات، اشتغال و تولید در این صنعت مولد، استراتژیک و حیاتی جامه عمل بپوشانیم.

انتهای پیام/

169 / 336

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار