در حمایت از پویش دانشجویی و مردمی برای ساخت مسکن سیل‌زدگان؛

دانشگاه آزاد اسلامی و کمیته امداد امام خمینی (ره) تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند

چهارشنبه 13 شهریور 1398 - 17:31
کد مطلب: 1026764
طهرانچی

 رئیس دانشگاه آزاد اسلامی به نمایندگی از خانواده بزرگ این دانشگاه به ویژه حرکت آتش به اختیار و خداپسندانه دانشجویان برای ساخت مسکن در مناطق سیل‌زده، با کمیته امداد امام خمینی (ره) تفاهم‌نامه همکاری امضا کرد.

به گزارش گروه دانشگاه ایسکانیوز از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، جلسه امضای تفاهم‌نامه همکاری مشترک دانشگاه آزاد اسلامی و کمیته امداد امام خمینی (ره)، عصر امروز با حضور حجت‌الاسلام مصطفی رستمی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی و سیدمرتضی بختیاری رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) در سازمان مرکزی دانشگاه برگزار شد.

دکتر طهرانچی با اشاره به حضور حجت‌الاسلام رستمی و سیدمرتضی بختیاری در این جلسه، گفت: این دو بزرگوار منصوب مقام معظم رهبری در دو جبهه معنوی توانمندسازی فکری در حوزه دانشگاه و جبهه کمک به محرومان و توانمندسازی آنان هستند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه آشنایی جوانان با مشکلات محرومان و چالش‌های مناطق محروم، یکی از نکات تربیتی در دانشگاه است، اظهار کرد: توجه به محرومان، اثری سازنده برای نقش‌آفرینی دانشجویان در جامعه دارد. بر این اساس، نهادهای مردمی و سازمان‌های مردم‌نهاد (سمن) دانشجویی با نیت کمک به محرومان در دانشگاه‌ها شکل می‌گیرد.

وی ادامه داد: دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان یک شبکه اجتماعی گسترده در پهنه کشور که در منطقه و کشورهای مقاومت نیز حضور دارد، می‌تواند با رویکرد یاری‌رسانی و توانمندسازی محرومان، علاوه بر توجه به نکات تربیتی دانشجویان، به رفع محرومیت و توانمندسازی افراد در مناطق محروم کمک کند. این موضوع باعث شد امروز در این جلسه میزبان رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها که وظیفه هدایت دانشگاه و رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) که مسئولیت رسیدگی به محرومان را برعهده دارند، باشیم.

دکتر طهرانچی با بیان اینکه اگر پزشک، دندانپزشک یا متخصصانی که دانشگاه تربیت می‌کند، محرومیت را درک نکنند، نمی‌توانند در جامعه مؤثر باشند، به تشکیل قرارگاه جهادی دانشگاه آزاد اسلامی برای کمک‌رسانی به مناطق سیل‌زده اشاره کرد و گفت: قرارگاه جهادی به عنوان پل ارتباطی دانشگاه آزاد اسلامی و مناطق سیل‌زده ایجاد شد. دانشگاه آزاد اسلامی به صورت سیستمی همراه با امکانات لجستیکی و توان نیروی انسانی خود، در یکی از سخت‌ترین مناطق سیل‌زده پلدختر حضور یافت و دانشجویان، کارمندان، اساتید و ماشین‌آلات راهسازی سنگین دانشگاه برای کمک‌رسانی به این مناطق، وارد میدان شدند.

وی خاطرنشان کرد: مسئله سیل در کشور بهانه‎‌ای شد تا بدنه اجتماعی دانشجویی، دو وزارتخانه علوم و بهداشت و دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان بزرگترین نهاد آموزش عالی کشور که 38درصد دانشجویان را در اختیار دارد، با ابتکار نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، به کمک مردم بیاید و در کنار کمیته امداد امام (ره)، در تأمین مسکن سیل‌زدگان مشارکت کند.

وی با اشاره به امضای تفاهم‌نامه همکاری مشترک دانشگاه آزاد اسلامی و کمیته امداد امام خمینی (ره) به منظور ساخت مسکن برای مددجویان سیل فروردین 98، گفت: یک طرف این همکاری مشترک، ساخت مسکن برای سیل‌زدگان است و طرف دیگر، توجه به امور تربیتی درون‌دانشگاهی است که تأثیرات فراوان تربیتی و اجتماعی در محیط آموزشی دانشگاه به دنبال دارد.

عضو هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: قدرت اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی مبتنی بر نیت خیرخواهانه مردمی است که با استفاده از این توان به کمک خانه‌سازی برای سیل‌زدگان می آید و براساس تفاهم‌نامه امضاشده، 1200 واحد مسکونی از محل کمک های مردمی و دانشجویی و با همکاری و مشارکت کمیته امداد احداث می شود. امیدواریم همزمانی امضای این تفاهم‌نامه با ایام حماسه حسینی، موجب توفیق بیشتر شود.

حجت‌الاسلام مصطفی رستمی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها نیز در این نشست، با تسلیت ایام شهادت امام حسین (ع)، با بیان اینکه رویکرد مقام معظم رهبری در مطالبه از مسئولان، اقدام جهادی همراه با عزم و توکل به خدا برای رسیدن به نتیجه است، اظهار داشت: این رویکرد در هر حوزه ای که وارد شد، نتیجه‌بخش بود و خود را نشان داد که نمونه آن را می‌توان در سیل اخیر مشاهده کرد که همت و رویکرد جهادی برای خدمت به مردم مانند دوران دفاع مقدس اثربخش بوده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین رستمی با اشاره به فعالیت‌های دانشگاه آزاد اسلامی در کمک‌رسانی به مناطق سیل‌زده، تصریح کرد: دانشگاه آزاد اسلامی همه بدنه دانشجویی، کارمندی، اساتید و مدیران خود را با عزم جدی وارد میدان کرد و دکتر طهرانچی نیز در بخش‌های ستادی و استانی حضور و نقش فعالانه داشت. دانشگاه آزاد اسلامی توانست نیروی انسانی و امکانات خود را به میدان بیاورد و تهدیدی که می‌توانست معیشت مردم و ارتباط آنان با مسئولان را تحت تأثیر قرار دهد، به فرصت تبدیل کند.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در پایان گفت: دانشگاه آزاد اسلامی گسترده‌ترین مرکز آموزش عالی است که ظرفیت‌های خوبی در اختیار دارد و امیدواریم با همت دکتر طهرانچی و همکاران ایشان و کمیته امداد امام خمینی (ره) شاهد برکات زیادی در حوزه ساخت مسکن باشیم که جزو کارهای ماندگار و ارزشمندی است که نتیجه آن چشاندن طعم شیرین خدمت مجاهدانه به محرومان است. امیدواریم این جریان در دیگر مجموعه‌های آموزش عالی و وزارتخانه‌ها نیز دنبال شود.

سیدمرتضی بختیاری رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) نیز با قدردانی از حجت‌الاسلام والمسلمین رستمی و دکتر طهرانچی برای تشکیل این جلسه، گفت: اگر بخواهیم جامعه هدف کمیته امداد را به طور کامل تحت پوشش قرار دهیم، باید به سراغ ظرفیت‌های مردمی برویم که دانشگاه آزاد اسلامی یکی از این ظرفیت‌های عظیم است. اگر این باب گشوده شود، دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان مجموعه ای مردمی می‌تواند برای سایر بخش‌ها و شبکه‌های اجتماعی الگو باشد.

بختیاری ادامه داد: توانمندسازی مددجویان شامل دو بخش تأمین مسکن و تأمین معیشت آنهاست که اگر بتوانیم مسکن جامعه هدف را تأمین کنیم، نیمی از آرامش را به آنها هدیه کرده‌ایم.

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) در پایان با اشاره به همکاری مشترک دانشگاه آزاد اسلامی و کمیته امداد در ساخت مسکن برای مددجویان سیل فروردین 98، خاطرنشان کرد: امیدواریم با این کار ارزشمند بتوانیم گره از کارها بگشاییم.

در ادامه این نشست، مهندس احمد حیدری معاون امور مجلس و ارتباطات اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه دانشگاه آزاد در دوره جدید، آموزش مبتنی بر اشتغال، فرهنگ، سیاست دینی و نگاه به مردم را در دستورکار قرار داده است، گفت: کمیته امداد امام خمینی (ره) برنامه‌هایی برای توانمندسازی محرومان دارد تا بتواند به آنها شغل و حرفه بیاموزد و از این طریق، آنها را از محرومیت خارج کند.

حیدری خاطرنشان کرد: دانشگاه آزاد اسلامی با رویکرد جدید خود می‌تواند توان اساتید، دانشجویان، آزمایشگاه‌ها، کارگاه‌ها و... خود را برای رفع چالش‌ها و مشکلات مردم به کار گیرد.

رضا نصیری مدیرکل فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه، با اشاره به طرح پویش مردمی و دانشجویی برای ساخت مسکن سیل‌زدگان، اظهار داشت: این طرح با محوریت و همت نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها و با مشارکت دستگاه‌های آموزش عالی، شکل گرفته است که قرار است در قالب این طرح، 4هزار واحد مسکونی در مناطق سیل‌زده احداث یا بازسازی شود.

وی ادامه داد: براساس تفاهم‌نامه امضاشده میان دانشگاه آزاد اسلامی و کمیته امداد امام خمینی (ره)؛ قرار است دانشگاه آزاد 1200 واحد مسکونی شامل 600 واحد مسکونی شهری با مساحت متوسط 75 مترمربع و 600 واحد مسکونی روستایی با مساحت متوسط 50 مترمربع در استان‌های آسیب‌دیده در سیل فروردین 98، از محل مشارکت‌های خیران و کمک‌های داوطلبانه اساتید، کارمندان و دانشجویان این دانشگاه احداث کند.

وی گفت: دانشگاه آزاد اسلامی دارای بزرگترین شبکه دانشجویی کشور با ظرفیت بیش از یک میلیون و 200 هزار دانشجوست و گروه‌های متعدد دانشجویی در قالب کمپین خودجوش برای حمایت از هموطنان سیل زده در این دانشگاه به وجود آمده که این تفاهم نامه در حقیقت تسهیل گر آنان در این فعالیت خداپسندانه و خیرخواهانه مردمی است.

نصیری تاکید کرد: همانگونه در متن تفاهم نامه تصریح شده است حمایت دانشگاه آزاد اسلامی از این پویش معنوی است و واریز وجوه از محل درآمدهای دانشگاه اعم از شهریه و غیر شهریه ممنوع است، اما این اتفاق مبارک به همت مدیران دانشگاه در شهرستان ها در حمایت از دانشجویان خودجوش و علاقه مند و همچنین خیران دانشگاه و غیر دانشگاهی صورت خواهد گرفت.

انتهای پیام/

300 / 320

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار