طی بیانیه‌ای؛

بسیج اساتید دانشگاه شهید بهشتی به نحوه انتصاب سرپرست دانشگاه اعتراض کرد

شنبه 16 شهریور 1398 - 14:41
کد مطلب: 1026896
بهشتی

بسیج اساتید دانشگاه شهید بهشتی در بیانیه‌ای به نحوه انتصاب نصیری قیداری، سرپرست دانشگاه شهید بهشتی اعتراض کرد.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، بسیج اساتید دانشگاه شهید بهشتی در بیانیه‌‌ای اعتراض خود را به انتصاب سعدالله نصیری‌قیداری به عنوان سرپرست این دانشگاه اعلام کرد.

در ابتدای این بیانیه آمده است: موضوع تغییر ریاست دانشگاه شهید بهشتی در یک سال گذشته پیوسته و مکرر از سوی وزارت علوم مطرح شده و در هر نوبت نیز کاندیدایی درمظان قرار می‌گرفت. این امر سبب شده بود که شرایطی نامتعادل برای ریاست و مدیران دانشگاه و در نتیجه مدیریت دانشگاه بوجود آورد. اما یکباره و به صورت غیر منتظره و بدون رایزنی‌های متعارف با اساتید پیش‌کسوت و مطرح دانشگاه، شاهد معرفی فردی به عنوان سرپرست دانشگاه شهید بهشتی که در زمره ۱۰ دانشگاه برتر کشور است؛ بودیم.

استادان بسیجی دانشگاه بهشتی در این بیانیه عنوان کردند: صرفنظر از سوابق علمی، سیاسی، مدیریتی و فرهنگی سرپرست جدید (که خود جای تامل دارد)، نسبت به فرآیند تصمیم‌گیری و نحوه انتخاب سرپرست جدید نقدی جدی دارد که به برخی از این موارد اشاره می‌شود.

بر خلاف شعار جریان پر مدعی و حاکم بر مقدرات دانشگاهی در وزارت علوم مبنی بر دخالت دادن رای و نظر فرهیختگان و اساتید عزیز دانشگاه‌ها حداقل در فرآیند انتخاب رییس دانشگاه، متاسفانه شاهد تعیین سرپرست برای یکی از مهمترین دانشگاه‌های کشور بدون هیچگونه رایزنی، نظرخواهی و مشورت با اساتید این دانشگاه بودیم. دانشگاهی که دارای بیش از هزار عضو هیات علمی بوده و در بین آن‌ها نخبگان علمی، فرهنگی و سیاسی درسطح معاون اول ریاست جمهوری، وزیران، نمایندگان مجلس و غیره فراوان حضور دارند.

در ادامه این بیانیه آمده است: پنهان کاری در تعیین سرپرست در سطحی رعایت شده بود که نهاد‌های ذیربط و افراد مرتبط و مطلع نیز اطلاع نداشته و گویا تعیین سرپرست جدید یک کار اطلاعاتی و امنیتی فوق محرمانه تلقی شده که هیچکس نباید از قبل اطلاع پیدا کند. وزیر علوم و معاونین وی وزارت علوم را با نهاد‌های امنیتی اشتباه گرفته و گمان کرده‌اند انتخاب رئیس دانشگاه امری امنیتی است که حتی خانواده دانشگاه نباید از آن اطلاع پیدا کنند و یا با ایشان مشورت شود.

انتخاب رئیس برای هر دانشگاه همواره از اعضای هیئت علمی توانمند خود دانشگاه که آشنایی کافی با دانشگاه مربوط و ظرفیت‌ها و مشکلات و سوابق اقدامات داشته باشد صورت می‌گرفت. این آشنایی و تسلط سبب می‌شد تا وی بتواند در انتخاب معاونین و اداره دانشگاه حسب اقتضائات و ضرورت‌های محیطی توفیق داشته باشد. متاسفانه این امر هم اتفاق نیفتاد و فردی به عنوان سرپرست معرفی شد که طی پنج سالی که از دانشگاه زنجان به این دانشگاه (به صورت رانتی) منتقل شده، کمترین حضور را داشته است (کمتر از یک سال) به گونه‌ که پس از اعلام انتخاب وی به سرپرستی دانشگاه موجب تحیر و شگفتی قاطبه همکاران این دانشگاه شد و عموما وی را به عنوان همکار نمی‌شناختند.

انتصاباتی که کاملا از بالا و از روی قدرت، جناحی و بدون مشورت و رایزنی حداقلی با خانواده دانشگاهی صورت پذیرد، در افکار عمومی دانشگاهیان از مشروعیت لازم برخوردار نبوده و با چنین شرایطی به سختی می‌توان موفق شد.

استادان دانشگاه بهشتی ابراز کردند: جناب غلامی شما به عنوان عضو هیئت علمی همدان آیا می‌پسندید رئیس دانشگاه‌تان اینگونه منصوب شود؟ آیا دانشگاه که از منظر مقام معظم رهبری به عنوان یک مرکز علمی حساس بوده و مهمترین تربیت کننده مدیران کشور است، باید مدیرش اینگونه انتخاب شود؟! قطعا چنین اتفاق ناصوابی به عنوان یک کوتاهی نابخشودنی هم آینده دانشگاه و هم آینده کشور را تحت تاثیرات منفی قرار داده و این نشانه آن است که وزیر محترم علوم یا اهمیت فوق العاده دانشگاه و ماموریت آن را نمی‌داند یا می‌داند، ولی به آن بی‌توجه است! که در این صورت وزیر محترم باید مسئولیت تبعات آنرا بپذیرد.

در بخش پایانی بیانیه آمده است: در آخر به وزیر علوم توصیه می‌کنیم از استبداد به رای و عدم مشورت با استادان دلسوز و سخت کوش دانشگاهی در امور دانشگاه پرهیز کنند که پیامد‌های چنین تحکم و استبدادی از پیش معلوم است.

انتهای پیام/

300 / 31

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار