زندانی نشدن افراد فاقد سابقه کیفری

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس، بخشنامه «نحوه احضار اشخاص حقوقی» از سوی رئیس قوه قضاییه را تحولی بسیار مثبت دانست و گفت: این اقدامی مدبرانه و منطقی و منطبق با شرایط جنگ اقتصادی امروز است که قوه قضاییه از تعطیلی واحد‌ها جلوگیری کند.

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، محمدعلی پور مختار عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس در رابطه با بخشنامه «نحوه احضار اشخاص حقوقی» از سوی رئیس قوه قضاییه این اقدام را مدبرانه و منطقی و منطبق با شرایط جنگ اقتصادی امروز عنوان کرد و گفت: با این اقدام قوه قضاییه از تعطیلی واحد‌ها جلوگیری می‌کند.

وی افزود: اگر تخلفی محرز شود و یا جرمی اتفاق افتد مربوط به یک نفر است و لذا این بخشنامه با اشاره به اینکه وی بار‌ها گفته اند که نباید اجازه دهیم واحد‌های اقتصادی و بنگاه‌ها تعطیل شوند، تحول بسیار مثبتی است و همه بدنبال این بودند که نقش قوه قضاییه را در تحقق اقتصاد مقاومتی و مقابله با جنگ اقتصادی و حمایت از تولید ببیند و این بخشنامه بیانگر نقش بسیار مثبت قوه قضاییه در این حوزه است.

پور مختار در ادامه در خصوص بخشنامه اخیر رئیس قوه قضاییه مبنی بر دستورالعمل ساماندهی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها نیز گفت: موضوع کاهش جمعیت کیفری زندانیان از قبل هم مطرح بوده ودستورالعملی نیز در زمان ریاست قبلی بوده که اجرا نمی‌شد، دستور العمل جدید می‌تواند بسیار موثر و مفید واقع شود.

وی گفت: با اراده مستحکم و ارزشمندی که آیت الله رئیسی دارد و تقویت دستورالعمل قبلی و رفع اشکالات و نظارت دقیق انشالله شاهد یک تحول بسیار مثبت دراین حوزه خواهیم بود.

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس گفت: اهمیت بعضی از جرائم درآن حد نیست که اشخاص به زندان بروند بخصوص کسانی که فاقد سابقه کیفری هستند و این نکته بسیار مثبت این دستورالعمل است که افراد را با فرستادن به زندان بی جهت سابقه دار نکنیم و این می‌تواند در مسائل مختلف خانوادگی، اجتماعی و اقصادی اثر مثبتی داشته باشد.

وی اظهار امیدواری کرد که تمامی مراجع قضایی نسبت به این موضوع عنایت ویژه‌ای داشته باشند و مطمئن هستم با نظارت قوی که دراین رابطه شروع شده است این دستورالعمل هم اجرایی و اثرات قوی خواهد داشت.

میزان

انتهای پیام/

کد خبر: 1027497