نفتکش انگلیسی به زودی آزاد می‌شود/روحانی با ترامپ دیدار نمی‌کند

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: اگر شرایط مهیا باشد وزیر امور خارجه در روزهای آینده به همراه رئیس جمهور عازم نیویورک جهت حضور در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد می‌شود.

به گزارش گروه سیاسی ایسکانیوز ، سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری هفتگی خود که امروز (دوشنبه) برگزار شد، پیرامون تحرکات دیپلماتیک اخیر، گفت: در روزهای اخیر در سطح وزاری خارجه و روسای قوا تحرکات دیپلماتیک خوبی را داشتیم و امروز هم شاهد حضور رئیس جمهور در ترکیه جهت حضور در نشست سران سه کشور ضامن روند آستانه هستیم. امیدواریم تا ثبات و امنیت کامل سوریه این نشست ها ادامه پیدا کند.

وی گفت: همچنین سفرهای اخیر آقای ظریف به بنگلادش، چین، ژاپن، اندونزی و برخی کشورهای دیگر را داشتیم و اگر شرایط مهیا باشد وزیر امور خارجه در روزهای آینده به همراه رئیس جمهور عازم نیویورک جهت حضور در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد می‌شود.

واکنش به اتهامات علیه ایران درباره حمله به تاسیسات نفتی سعودی

سخنگوی وزارت خارجه در خصوص اتهام زنی های آمریکا به ایران در ماجرای حمله پهپادی یمن به تاسیسات نفتی عربستان، افزود: پنج سال است که یمن درگیر جنگی خونین است. ائتلاف متجاوز به پشتوانه غرب و به خصوص آمریکا، این جنایات را علیه مردم یمن انجام داده است. این اتهام زنی ها را ما کاملا رد می‌کنیم.

موسوی تصریح کرد: ایران صراحتا اعلام کرده که از گروه های مقاومت مردمی یمن حمایت می‌کند اما اینکه این قبیل اتهامات به ایران نسبت داده شود در راستای فشار حداکثری آمریکا به ایران است که تا کنون هم نتیجه ای برای آنها نداشته است. بنابراین از اساس این موضوعات را رد میکنیم.

طرح راه اندازی خط اعتباری ۱۵ میلیارد دلاری فرانسه مقدمه‌ای برای اجرای تعهدات اروپا

وی بیان کرد: بخشی از تعهدات اروپا در قالب برجام راه اندازی خطوط ارتباطی برای ایران، تسهیل شرایط مالی و بانکی و دیگر موارد بود که طرح راه اندازی خط اعتباری ۱۵ میلیارد دلاری از سوی فرانسه هم مقدمه ای برای آن است. اما اینکه برخی از کشورها در دنیای امروز برای انجام تعهداتشان مجبورند یا مایلند از کشوری اجازه بگیرند جای تعجب و تاسف دارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه اروپایی ها برای اجرای تعهدات خود نیاز به اجازه یک کشور دارند، گفت: ما منتظر هستیم طرف های باقیمانده اروپایی در برجام به تعهدات خودشان عمل کنند تا ایران هم به انجام تعهدات کامل خود در برجام بازگردد.

دیداری بین روحانی و ترامپ در نیویورک انجام نمی‌شود

موسوی درخصوص برخی گمانه زنی ها مبنی بر مذاکره میان روحانی و ترامپ در سفر به نیویورک، گفت: چنین برنامه‌ای در دستور کار ما نیست و چنین اتفاقی در نیویورک نخواهد افتاد. آقای روحانی به صراحت گفت که ما دیدار برای دیدار و عکس گرفتن را نمی خواهیم، بلکه مذاکره باید منتج به نتیجه قابل قبولی باشد.

وی افزود: ما اعلام کردیم که اگر آمریکایی ها تروریسم اقتصادی را کاهش و حذف کرده و به برجام برگردند، می توانند در نشست های برجامی پای میز مذاکره بنشینند.

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص حکم دادگاه کانادا مبنی بر توقیف اموال ایران، تاکید کرد: این حکم چند سالی است که در جریان بود و از چند سال پیش ما هشدار دادیم که این حکم را اجرا نکنند. ما اعلام کردیم که این حکم برخلاف نص صریح قوانین بین المللی و دولتی است که نقض مالکیت دولت ها به حساب می آید.

اقدام حقوقی ایران علیه کانادا آغاز شده است

موسوی تصریح کرد: اقدامات حقوقی ایران برای بازپس گیری اموال خود آغاز شده و ما این حق را برای خود محفوظ می دانیم.

وی در خصوص حذف دلار و انجام مراودات مالی با ارزهای ملی، بیان کرد: این یکی از راهکارهای ما در شرایط فعلی است. با اکثر کشورهای دوست که مراودات اقتصادی خوبی هم با آنها داریم با ارزهای ملی دو طرف کار می‌کنیم. این در واقع یک مکانیسم مالی میان کشورهای دوست است که امیدواریم این روند ادامه هم داشته باشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص اظهارات اخیر ترامپ مبنی بر تمایل آمریکا در مذاکره با ایران، گفت: مدت ها است که دوگانگی و چندگانگی را در سیاست های آمریکا نسبت به ایران شاهدیم. نوعی سردرگمی و تشویش را در افراد تصمیم گیرنده در سیاست خارجی آمریکا در قبال ایران داریم، بنابراین این مواضع ضد و نقیض در اظهارات مقامات آمریکایی را بارها شاهد بودیم و خواهیم بود.

به تغییرات صورت گرفته در کابینه آمریکا توجهی نداریم

موسوی در خصوص تغییرات ایجاد شده در کابینه دولت آمریکا و اینکه آیا این تغییر را می توان به عنوان پیامی به ایران تعبیر کرد یا خیر، افزود: ما پیامی از طرف آمریکایی ها نگرفتیم، تغییرات در کابینه دولت آمریکا یک موضوع داخلی برای آنها است.

وی بیان کرد: فعلا سیاست آنها در قبال ایران، ادامه تروریسم اقتصادی است و ماهم به حرف ها و اظهارات آنها یا تغییرات صورت گرفته در کابینه دولت آمریکا توجهی نداریم.

پنجره دیپلماسی با اروپا را باز گذاشته‌ایم

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص پایبندی اروپا به تعهداتش در برجام، گفت: ما خیلی به انجام تعهدات اروپا دل نبستیم، اما پنجره دیپلماسی را همیشه باز نگه داشتیم که اگر آنها به تعهداتشان عمل کردند ما هم به انجام تعهدات خود در برجام برگردیم.

مقتدی صدر به ایران رفت و آمد دارد

موسوی در خصوص اهداف سفر اخیر مقتدی صدر به ایران، گفت: آقای مقتدی صدر دوست ما است و ارتباط خوبی با وی داریم. وی به ایران سفر نمی کند بلکه رفت و آمد دارد. حضور وی، هم برای ما و هم برای دولت عراق غنیمت است.

وی در خصوص برنامه ارائه شده ایران در یمن، تصریح کرد: طرحی که ایران در خصوص یمن ارائه داد در روزهای ابتدایی این تجاوز، توسط آقای ظریف مطرح شد. برنامه ایران برای یمن چهار مرحله دارد و همه از آن آگاه هستند. امیدواریم با اعمال نظر ویژه و مجدد به طرح ۴ مرحله ای ایران این قائله ختم به خیر شود.

اروپا اقدام عملی انجام ندهد گام چهارم هم آغاز می شود

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص تصمیم ایران برای اجرای گام سوم، بیان کرد: ما اجرای گام سوم را ادامه می دهیم و بر آن اصرار داریم. گام چهارم هم در حال بررسی است و در صورتی که اروپایی ها اقدامی عملیاتی انجام ندهند که تا کنون هم اتفاق خاصی نیفتاده است، گام سوم را ادامه و اجرا می‌کنیم و گام چهارم را هم آغاز خواهیم کرد.

موسوی در خصوص سفر ظریف به نیویورک و در عین حال تحریمی که از طرف آمریکا نسبت به وی اعمال شده است، گفت: شاهد تحریم عجیب و حیرت گونه وزیر امور خارجه ایران توسط دولت آمریکا بودیم ولی دست آنها برای منع کردن وزاری خارجه جهت حضور در نشست مجمع عمومی سازمان ملل باز نیست و شاید حداکثر کاری که بخواهند انجام دهند محدود کردن وزیر امور خارجه در نیویورک است.

وی در خصوص انجام تعهدات اروپا در قبال برجام، افزود: توافقی بین ایران و پنج بعلاوه یک صورت گرفت و پس از خروج یکی از اعضا، بقیه اعضا تعهد دادند که عدم حضور آمریکا را جبران می کنند، اما تاکنون موفق نشده‌اند.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: ایران هم تا زمانی که احساس کند در انجام تعهدات برجامی دو طرف، موازنه ای برقرار است، بر تعهدات خود پایبند است. اما اگر به این نتیجه برسیم که حضور در برجام با منافع ملی ما در یک راستا نیست و منافع ما تامین نمی شود، قطعا تصمیم مقتضی را خواهیم داشت.

نفتکش انگلیسی به زودی آزاد می شود

موسوی در خصوص آزادی نفتکش توقیف شده انگلیسی بیان کرد: مراحل حقوقی و قضایی‌ این ماجرا در جریان است و دو، سه کار اداری آن باقی مانده تا این کشتی رفع توقیف شود؛ به نظر می‌رسد این کشتی به زودی رفع توقیف شود. این آزادی هم به دلیل واسطه‌گری شخص ثالثی نیست.

وی در خصوص گفتگوهای ایران با کشورهای منطقه به دلیل حملات اخیر صورت گرفته به آرامکو عربستان ادامه داد: این حملات، ارتباطی به این گفت‌وگوها ندارد. جنگی بین یمن و ائتلاف سعودی در جریان است و این مسائل ربطی هم به ایران ندارد. با این حال ایران همیشه از مظلومین دفاع می‌کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: پیشنهاد گفت‌وگوی ما با کشورهای منطقه در قالب‌های مختلف مانند امضای پیمان عدم تعرض و تشکیل مجمع گفت‌وگوهای منطقه‌ همچنان پابرجاست و باز تاکید داریم منطقه متعلق به کشورهای منطقه است و امنیت آن وابسته به کشورهای منطقه‌ای است و منشا ناامنی حضور کشورهای فرامنطقه‌ای است.

موسوی تاکید کرد: ایران همیشه رابطه با همسایگان را در اولویت خود قرار داده، هرچند برخی از آنها در برخی از مواقع دچار سوء تفاهم‌هایی هستند، اما دَرِ دیپلماسی ما نسبت به آنها همیشه باز است.

وی در خصوص لغو ویزای چند دانشجوی ایران در آمریکا، عنوان کرد: من نیز این خبر را در رسانه‌ها دیدم. ما روابط دیپلماتیکی با آمریکا نداریم. این اتفاق در ادامه سیاست‌های کوته‌بینانه آمریکایی‌ها است که از مدتی قبل شروع کردند و ضمن سر دادن شعارهایی مبنی بر آزادی و فرصت برابر، محدودیت‌هایی را برای کشورهای دیگر به ویژه ایرانیان اعمال می‌کنند، انجام شده است، در حالی که آمریکا بخشی از پیشرفت‌هایش را مدیون این افراد است.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به این سوال که در نشست سران ایران، روسیه و ترکیه، سران مخالفان دولت سوریه نیز حضور خواهند داشت؟ گفت: این اجلاس، نشست سران سه کشور ضامن در خصوص آتش‌بس در سوریه است.

موسوی تاکید کرد: باید هماهنگی‌ها و توافقاتی در سطح سران انجام شود که در اجلاس امروز رخ می‌دهد و اقدامی رو به جلو خواهد بود و بر اساس آن گامی عملی در خصوص سوریه برداشته می‌شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص حضور احتمالی ترکیه در شرق فرات در خاک سوریه، بیان کرد: ایران همراه روسیه و ترکیه با توجه به ملاحظات و دغدغه‌های امنیتی سیاسی که در سطح خرد و کلان نسبت به بحران سوریه دارند، این دغدغه را دارند که ضمن حرکت به سمت کاهش تنش، تمامیت ارضی و حاکمیت ملی دولت سوریه باید، حفظ و محترم شمرده شود.

همه طرفین باید تمامیت ارضی و حاکمیت ملی سوریه را بپذیرند

موسوی با بیان اینکه این دغدغه‌ها در سطح کارشناسی، وزرا و سران مطرح خواهد شد، گفت: امیدواریم طرفین به یک راهکار مرضی الطرفین برسند و همه کشورها برای بازگشت‌آرامش به منطقه و سوریه کمک‌ کنند و تمامیت ارضی و حاکمیت ملی سوریه را بپذیرند.

وی اضافه کرد: هر اقدامی خلاف آن، نقض غرض است. هر اقدامی باید با محوریت دولت سوریه و حاکمیت جاری و همراه با احترام به تمامیت ارضی این کشور باشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص دیدار پوتین و نتانیاهو در مسکو و بازتاب آن رایزنی‌ها در دیدار پوتین و روحانی تصریح کرد: من از محور مذاکرات روسای جمهور مطلع نیستم. در خصوص اظهارات نتانیاهو در آن دیدار، حرف‌های گزافی است که مصارف داخلی داشته و با توجه به برگزاری انتخابات این سخنان گفته می‌شود. خودشان نیز می‌دانند که آزمودن آزموده، خطا است.

چین شریک نخست تجاری ایران در جهان است

موسوی در خصوص برخی از اخبار مبنی بر سرمایه‌گذاری ۲۵۰ میلیاردی چین در صنایع نفت و گاز ایران، خاطرنشان کرد: ما سند جامع راهبردی با چین در سال ۹۴ امضا کردیم که آن سند بر روابط همه جانبه و راهبردی ایران و چین تاکید می‌کند. چین شریک نخست تجاری ما در جهان است و روابط ما نیز راهبردی است.

وی همچنین با اشاره به سفر اخیر وزیر امور خارجه به پکن، خاطر نشان کرد: در سفر اخیر ظریف به چین، پیش‌نویس سند جامع همکاری‌ها ارائه شد که در حال بررسی است. در این سند و سایر اسناد، موضوعات مختلف همکاری میان دو کشور گنجانده خواهد شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: عدد و رقم‌ها و موضوعاتی که در رسانه‌ها مطرح شده، واقعیت ندارد ولی موضوع سرمایه‌گذاری دو کشور همواره وجود داشته است و جزیی از برنامه راهبردی ایران و چین است.

موسوی در پاسخ به سؤالی در خصوص آخرین پیگیری‌ها در خصوص وضعیت مسعود سلیمانی استاد دانشگاه تربیت مدرس که در آمریکا در بازداشت است، افزود: وزارت خارجه و نهادهای ذیربط هم درباره او و هم دیگر اساتیدی که حدود ۱۹ تا ۲۰ پرونده می شود، پیگیر بودند و از طریق مجاری رسمی و قانونی از طریق کانال‌های ارتباطی با آمریکا و مراجع رسمی دیپلماتیک پیگیر تک‌تک این پرونده‌ها هستیم.

وی گفت: برخی پیچیدگی‌ها وجود دارد و به خاطر عدم همکاری برخی دولت‌ها و از جمله آمریکا تاکنون این پیگیری‌ها به نتیجه نرسیده است. این‌گونه نیست که ایران از پیگیری این پرونده‌ها دست بکشد و تا احقاق حقوق آنها و اثبات بیگناهی‌شان پیگیری‌ها جدا ادامه دارند.

کد خبر: 1027580