بیانیه اتحادیه جامعه اسلامی به مناسبت آغاز سال تحصیلی:

دولت جوان حزب‌اللهی محور تحقق تمدن نوین اسلامی است

یکشنبه 31 شهریور 1398 - 11:22
کد مطلب: 1028227
سال تحصیلی

اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان در بیانی‌ای به مناسبت آغاز سال تحصیلی جدید اعلام کرد: دولت جوان حزب‌اللهی مورد تأکید رهبری همان حلقه مفقوده‌‌ای است که زمینه تکمیل مراحل تمدن نوین اسلامی را فراهم خواهد کرد.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان به مناسبت آغاز سال تحصیلی جدید بیانیه‌ای منتشر کرد.

در بخش ابتدایی این بیانیه آمده است: شروع سال تحصیلی با آغاز هفته دفاع مقدس، که یادآور رشادت‌ها و دلاوری‌های ایثارگران و رزمندگان عزیز ماست، مقارن شده با ماه محرم که رنگ و بویی حسینی و عاشورایی نیز به خود گرفته است و این‌همه، رسالت و حرکت ما در نیل به اهداف حماسه حسینی، یعنی دانش‌آموزی و دانشجویی در مکتب انسان‌ساز و عزت بخش حسین(ع) و یارانش که به ما درس آزادگی، ظلم‌ستیزی؛ خودشناسی و خداشناسی دادند را سنگین‌تر می‌کند. حال که آغاز سال تحصیلی جدید هم‌زمان‌شده با اتفاقات مثبت بسیاری که برکت راه دانشجویان در مسیر سخت و بعضاً دشوار علم‌آموزی در دانشگاه‌ها است، باید به جایگاه رفیع و وظایف مهم دانشجویان به‌ عنوان بخشی از قشر فرهیخته جامعه توجه بسیار داشت.

اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان خطاب به دانشجویان دغدغه‌مند، استادان دانشگاه، مسئولان و مدیران فرهنگی دانشگاه‌ها اعلام کرد: محورهایی که توجه به آن در آغاز مسیر بازگشایی دانشگاه‌ها برای دانشجویان ضروری است همراه با شرحی مختصر جهت فعال نمودن هرچه بیشتر ذهن‌های هوشیار جوانان در زیر توضیح داده خواهد شد.

متأسفانه زمانی که دولت‌ها نظام تعلیم و تربیت و آموزش عالی را منابعی صرفاً هزینه‌بر و بدون فایده در نظر گرفتند شاهد افول تمام‌ قد کشور در بخش‌های مختلف بوده‌ایم. مصداق افول علمی کشور بین سال‌های 2015 تا 2017 است. ایران در سال 2012 با رشد 13 برابر متوسط جهانی در جایگاه علمی پیشتاز بود که اگر با همین سیستم به‌ پیش می‌رفتیم جایگاه شانزدهم جهان و اول منطقه امروز باید به رتبه‌های 5 یا 6 جهان می‌رسیدیم که هم‌اکنون این‌چنین نیست. باید در نظر داشت که در سال‌های گذشته دانشگاه‌های کشور در مباحث پژوهشی افت قابل‌توجه داشته‌اند که از دلایل عمده آن عدم توزیع درست بودجه است.

اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان عنوان کرد: رهبر انقلاب در سخنرانی‌های پیاپی چه در دیدار نخبگان چه در دیدار ماه مبارک رمضان با دانشجویان به حفظ جایگاه علمی کشور تأکید و مسئولان را موظف به توجه ویژه به آن کرده‌اند. در اینجا درک درست دولت و مسئولان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از مسئله تولید علم و حمایت از دانشجویان پژوهشگر ضروری و راهبردی خواهد بود. باید در نظر داشت جایگاه دانشگاه‌های مأموریت‌محور از جمله دانشگاه‌های فرهنگیان؛ علوم قضایی و غیره برای تحقق این هدف با توجه به رسالت ویژه آن‌ها یعنی حضور در نظام تعلیم و تربیت و نظام قضایی کشور به جهت جریان‌سازی تأثیرات فراوانی در آینده بلندمدت کشور خواهد داشت.

در بخش دیگری از این بیانیه آورده شده است: رهبر انقلاب در بخشی از بیانیه گام دوم انقلاب می‌فرمایند: «جوانان عزیز!دهه‌های آینده دهه‌های شما است و شمایید که باید کارآزموده و پرانگیزه از انقلاب خود حراست کنید و آن را هرچه بیشتر به آرمان بزرگش که ایجاد تمدن نوین اسلامی است. نزدیک کنید» پیش‌ از این در محور اول به‌ ضرورت علم‌آموزی تأکید شد. اگر محور اول تحقق یابد و دانشجوی ما پیشتاز تولید علم در کشور باشد قدم‌های ابتدایی تحقق تمدن نوین اسلامی برداشته خواهد شد. جوانان مؤمن انقلابی که در جای‌جای بیانیه گام دوم مورد خطاب رهبر انقلاب قرارگرفته‌اند، اگر مراحل خودسازی و پرورش چند بعدی شخصیت وجودی خود را در ارتباط با بدنه جامعه محقق سازند آنگاه فرصت قرار گرفتن در جایگاه‌های مدیریتی و جریان‌ساز در کشور را به دست آورده و ادامه مسیر تمدن‌سازی که در حال حاضر در مرحله دولت اسلامی است را آغاز خواهد کرد.

در این بیانیه عنوان شده است: البته باید در نظر داشت که تحقق تمدن اسلامی بدون تکمیل و تحقق تمام‌ قد دولت اسلامی به سرانجام نخواهد رسید. دولت جوان حزب‌اللهی مورد تأکید رهبری همان حلقه مفقوده‌ است که با شکل‌گیری آن در عرصه‌های عدالت، پیشرفت، آبادانی و در معنای کلی‌تر نظام اسلامی را محقق و زمینه تکمیل مراحل تمدن نوین اسلامی را فراهم خواهد کرد.

در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: زمانی که تاریخ بشر در دوره‌های مختلف را بررسی می‌کنیم به‌ وضوح تکرار اشتباهات که حاصل عدم درس گرفتن از گذشته است را می‌بینیم. دانشگاه همیشه مبدأ تحولات و دانشجویان آغازگران روشنگری در جامعه بوده‌اند. زمانی که بیانیه گام دوم رهبری را بررسی می‌کنیم؛ مشخص است که بیانیه در 3 کلان بخش یعنی نگاه به گذشته و سرگذشت 40 ساله انقلاب اسلامی، وضعیت فعلی و دستاوردهای انقلاب اسلامی و نگاه به آینده آماده شده است. بیانیه گام دوم و صحبت‌های رهبری انقلاب الگویی کامل به دانشجویان ارائه کرده است که مصداقی هویدا از وظیفه دانشجویان یعنی تسلط به گذشته، آگاه به زمان و تدبیر آینده است.

در بیانیه اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان آمده است: دانشجوی دغدغه‌مند در وهله اول وظیفه خودسازی را بر عهده دارد و سپس باید روشنگری و بصیرت افزایی را در ارتباط با اتفاقات کشور و مسائل پیشرو ابتدا در دانشگاه و سپس در عموم مردم انجام دهد. در اینجا نقش دانشجوی تشکیلاتی و جنبش دانشجویی به‌خوبی پدیدار می‌شود. از 16 آذر سال 1332 و حمله به دانشگاه تهران که با زخمی و شهید شدن دانشجویان به جهت ایستادگی برای آرمان‌هایشان بود تا پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1357 و در 40 سال گذشته جنبش دانشجویی به‌ خوبی پیشتاز بودن خود و درک درست و به هنگام مسائل کشور را که بعضاً با هزینه‌های گزاف برای دانشجویان روبه‌رو بوده، نشان داده است. همچنین یکی از اتفاقات مهم در سال پیش رو برای دانشجویان انتخابات مجلس شورای اسلامی است؛ مجلس نمایندگان ملت در نظام اسلامی جایگاه رفیع قانون‌گذاری و نظارت بر حسن اجرای آن را بر عهده دارد. در دوره‌های مختلف به‌ویژه دوره فعلی مجلس، به‌خوبی دیده‌ شده است که عدم انتخاب درست از سوی مردم و آگاه نبودن نمایندگان با وظایف خود در قانون اساسی وضعیت نا به سامان و بعضاً بحرانی برای کشور ایجاد خواهد کرد.

در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: نقش دانشجوی تشکیلاتی ورود تمام‌قد به مسئله انتخابات و ایجاد فضای مطالبه‌گری از نمایندگان پیشین برای مشخص کردن عملکردها در حوزه‌های مختلف از مسائل کشوری تا مسائل حوزه انتخابیه است. وظیفه مهم‌تر و به‌مراتب راهبردی‌تر معرفی ویژگی‌های کاندید اصلح و تبیین آن بر اساس گفتمان رهبری در میان عموم مردم اشت. ایجاد فضای باز سیاسی در دانشگاه و شکل‌گیری گفتمان منطقی بین دانشجویان برای رسیدن به ویژگی‌های کاندیدای اصلح و در نهایت فرد اصلح راهبردی است که نقش مسئولان از ریاست دانشگاه و معاونت فرهنگی گرفته تا بعضاً استانداری و شورای تأمین کاملاً حمایتی و در جهت تحقق فرموده‌های رهبری نظام به جهت برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی برای رسیدن دانشجویان به گفتمان واحد است. برخوردهای سلبی، حزبی و بعضاً جناحی از سوی مسئولان دانشگاه‌ها و شورای تأمین استان تیشه برریشه جنبش دانشجویی مسلمان کشور است که سرانجامی جز انحراف دانشجویان از مسیر صحیح گفت‌وگو و حل اختلافات از طریق کرسی‌های آزاداندیشی به سمت درگیری‌های احساسی و بعضاً طرفداری‌های به ‌دوراز منطق نخواهد داشت. البته پیش‌ از این بارها چنین اتفاقی از سوی دولتی که مدعی آزاداندیشی است، اتفاق افتاده است، حکم بازداشت حسن عباسی، برخورد با انقلابیون و لغو مجوز برنامه‌های دانشگاهی مهر تأییدی است بر بی‌تدبیری‌های انجام‌گرفته که امید آن است چنین کوتاهی‌هایی بار دیگر در صحن دانشگاه رخ ندهد.

دانشجویان در این بیانیه عنوان کردند: مدتی است در کشور افرادی تحت عنوان عدالت‌خواهی دست‌به‌کارهایی می‌زنند که شأنیت گفتمان عدالت را زیر سؤال می‌برد. فریاد گفتمان عدالت با در نظر گرفتن امیال شخصی هرچند که مورد درستی باشد، ارزشی نخواهد داشت. رهبری نظام در دیدار با جمعی دانشجویان در سال 1383 در ارتباط با گفتمان عدالت می‌فرمایند که گفتمان عدالت یک گفتمان اساسی است، همه‌چیز ماست، نیک مشخص است که عدالت چه جایگاه راهبردی در نظام اسلامی دارد که رهبری آن را همه‌چیز می‌داند، باید در نظر داشت که عدالت در گفتمان رهبری یعنی کم کردن فاصله بین فقیر و غنی در کشور و مبارزه با فقر و تقسیم درست ثروت در اینجا مشخص می‌شود که تعریف ما از عدالت غیر از تفکرات مارکسیسمی، سوسیالیسمی و حتی کمونیسم است. رسالت جنبش دانشجویی مسلمان کشور مطالبه‌گری است که یکی از مهم‌ترین آن پیگیری مطالبه عدالت و مبارزه با فساد از سازمان‌ها و نهادهای مختلف به‌ویژه قوه قضاییه به‌عنوان متولی اصلی مبارزه با فساد در کشور است. البته در دوره جدید ریاست قوه قضاییه شاهد اتفاقات مثبت و برخوردهای انقلابی درجهت قطع کردن دستان ناپاک از بیت‌المال مسلمین هستیم. در راه عدالت‌خواهی ضمن فریاد گفتمان عدالت در جامعه باید از مصداق‌های عجولانه و تهمت زدن‌های بی‌پایه و اساس به اشخاص، سازمان‌ها و نهادهای مختلف جلوگیری کرد. باید به این درک برسیم که عدالت‌خواهی به معنای برخوردهای سلبی و سروصداهای صرف رسانه‌ به همراه بوقچی‌های داخلی و خارجی که به دنبال تأمین خوراک خبری هستند، نیست. قوه قضاییه به‌عنوان بازوی عدالت جمهوری اسلامی باید کوتاه کردن دست ناپاکان را از بدنه خود آغاز نموده و در قوای دیگر ادامه دهد تا افکار عمومی شاهد مصونیت‌ها و قهر کردن‌های بی‌مورد به خاطر فلان مسئول دفتر و برادر فلان مقام مسئول نباشند.

در پایان اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان ضمن دعوت از تمامی صاحب‌نظران، دانشجویان و استادان دانشگاه‌ها با در نظر گرفتن محورهای فوق آمادگی خود را برای آماده نمودن سندی راهبردی و کاملاً اجرایی برای تحقق بیانیه گام دوم و حضور جوانان در عرصه‌های مدیریتی کشور اعلام می دارد تا در نتیجه این تلاش‌ها، فرموده ولی امر مسلمین یعنی دولت جوان حزب‌اللهی به معنای واقعی و در بستر جامعه اسلامی تشکیل شود و دست لیبرال‌ها و غرب دوستان از گُرده انقلاب کوتاه شود.

انتهای پیام/

300 / 320

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

یکشنبه 31 شهریور 1398 - 12:56
  • 0
  • 0
خبرنگاران و مدیران محترم خبرگزاری ایسکانیوز،عاجزانه خواهشمندم در مورد رای شماره 2071 هیات عمومی دیوان عدالت اداری و ابطال بخشنامه سازمان وظیفه عمومی گزارشی تهیه کنید. این رای تاثیر بسیار مهمی بر سرنوشت داوطلبان کنکور و ادامه تحصیل دارد اما متاسفانه سازمان وظیفه عمومی از اجرای آن خودداری میکند. به خدا کسی صدای ما را نمیشنود، شما صدای ما باشید.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار