ستاری در آیین هفتادمین سالگرد تأسیس جمهوری خلق چین:

همکاری ایران و چین با تدوین سند همکاری 25 ساله توسعه می‌یابد

چهارشنبه 3 مهر 1398 - 16:26
کد مطلب: 1028551
 نشست خبری اولین مجمع نوآوری آسیا و اقیانوسیه

معاون علمی و فناوری زئیس جمهوری از تدوین سند همکاری مشترک 25ساله ایران و چین خبر داد و گفت: سند جامع همکاری های بیست و پنج ساله دو کشور تدوین شده است و به زودی نهایی خواهد شد.

به گزارش گروه علم وفناوری ایسکانیوز، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری در آیین گرامیداشت هفتادمین سالگرد تأسیس جمهوری خلق چین به پیشینه تاریخی همکاری‌های ایران و چین به عنوان دو کشوری که ظرفیت‌هایی برای توسعه همکاری‌ها در زمینه‌های گوناگون دارند اشاره کرد و گفت: ایران در غرب و چین در شرق آسیا دو تمدن کهن و غنی آسیایی هستند که گستره فرهنگی و دستاوردهای تمدنی، دو ملت را همسایگان فرهنگی یکدیگر ساخته است.

وی ادامه داد: سابقه دیرینه همکاری‌ها و اشتراکات فراوان فرهنگی و تاریخی و دیدگاه مشترک نسبت به بسیاری از مسائل مهم بین المللی گواهی است به این مهم، چنانچه در طول تاریخ هرگز چالشی سخت بین این دو کشور وجود نداشته و هرچه هست همکاری است و همکاری.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، با تبریک هفتادمین سالگرد تأسیس جمهوری خلق چین، ارتباط راهبردی ایران و چین را مبنایی برای توسعه تعامل‌ها در حوزه اقتصاد دانش‌بنیان دانست و گفت: با توجه به راهبردی بودن روابط دو کشور ایران و چین بر توسعه همکاری‌ها در عرصه‌های مختلف اعم از سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، علمی و فناوری بین دو کشور تأکید می‌کنم.

ستاری با بیان این‌که جاده ابریشم در طول تاریخ همواره دستاوردهای علمی و فرهنگی این دو تمدن آسیایی را برای سایر ملل در قاره‌های دیگر به ارمغان برده است، اظهار کرد: مزیت‌های سرزمینی و پیشینه تاریخی تعامل دو تمدن ایران و چین، زمینه ساز همکاری‌های ویژه اقتصادی به ویژه در حوزه شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌ها خواهد شد.

رئیس بنیاد ملی نخبگان، وجود دیدگاه‌های مشترک دو کشور را زمینه‌ای برای مقابله با تهدیدات دانست و گفت: این دیدگاه‌های مشترک در مقابله با تهدیدات امنیتی و اقتصادی ناشی از یک جانبه‌گرایی در عرصه نظام بین الملل، مقابله با زیاده‌خواهی و تروریسم و جریانات افراطی به روابط دو کشور ماهیت راهبردی بخشیده که در سند مشارکت جامع راهبردی بر آن تأکید شده است.

توسعه همکاری‌ها با تدوین سند مشترک 25ساله

وی با اشاره به تدوین سند همکاری‌ سند جامع همکاری های بیست و پنج ساله ایران و چین تدوین گفت: براساس بند ششم بیانیه سند مشارکت جامع راهبردی، سند جامع همکاری‌های بیست و پنج ساله دو کشور تدوین شده است و به زودی نهایی خواهد شد. این سند عرصه همکاری‌های فراگیر دو جانبه در حوزه‌های گوناگون می‌شود.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، با اشاره به توسعه همکاری‌ها بر اساس سند سند جامع همکاری‌های بیست و پنج ساله ایران و چین گفت: این سند بیانگر نگاه بلند مدت دو کشور در عرصه همکاری‌های فراگیر دو جانبه است.

راه همکاری‌ها با ابتکار پهنه هموار می‌شود

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با اشاره به این که ابتکار پهنه، راه چشم انداز نوینی از همکاری‌های مشترک میان شرق و غرب آسیا را فراهم آورده است، افزود: مزیت‌های ترانزیتی، موقعیت ژئوپولیتیک و ژئواکونومی دو کشور و مکمل بودن اقتصاد این دو جایگاهی ویژه در همکاری‌های چند جانبه در چارچوب این ایده را فراهم آورده است، از این روی جمهوری اسلامی ایران ضمن استقبال از این ایده به عنوان عضوی فعال در آن مشارکت خواهد کرد. بی تردید بسط همکاری‌ها در حوزه علمی و فناوری و تبادل تجربیات و دستاوردها در این حوزه بر غنای روابط دو کشور خواهد افزود.

وی افزود: دو کشور در سطح بین‌المللی و در نهادها و مجامع بین المللی همکاری نزدیکی برای حفظ صلح و ثبات جهانی داشته و ضمن حمایت از استقلال و منافع ملت‌ها در جهت مقابله با یک جانبه گرایی و پیشبرد رویکردهای چندجانبه‌گرا اقدام خواهند کرد.

انتهای پیام/

169 / 336

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار