افزایش شدید قیمت تجهیزات رادیولوژی به علت تحریم و نوسانات ارزی

دبیر انجمن رادیولوژی ایران با اشاره به چالش‌ها و مشکلات حوزه رادیولوژی گفت: در تعیین تعرفه خدمات پزشکی باید هزینه تمام شده و تورم موجود در اقتصاد کشور لحاظ شود و اگر نیازی به پرداخت سوبسید به بیماران باشد باید دولت به خدمات سلامت سوبسید پرداخت کند نه جامعه پزشکان.

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، دکتر وحید کریمی دبیر انجمن رادیولوژی ایران در مورد مشکلات حوزه رادیولوژی و ضرورت رفع این مشکلات گفت: رشته تخصصی رادیولوژی (پرتو شناسی تشخیصی) مهم‌ترین شاخه پزشکی تشخیصی با کاربردهای روز افزون در مداخلات درمانی غیر تهاجمی است و سونوگرافی یکی از شایع‌ترین خدمات ارائه شده توسط متخصصان رادیولوژی به شمار می‌رود که سونوگرافی دوران بارداری از مهمترین آنها محسوب می‌شود.

ادامه فعالیت موسسات رادیولوژی و جان‌ بیماران با توجه به اثرات تحریم و نوسانات ارزی باخطرات جدی مواجه است

وی با اشاره به اینکه در صورت توزیع مناسب نیروهای متخصص رادیولوژی، کشور کمبودی از نظر متخصص رادیولوژیست ندارد، گفت: در حال حاضر حدود 2900 نفر رادیولوژیست در کشور مشغول به فعالیت و نزدیک به 1000 نفر دستیار رادیولوژی در حال تحصیل هستند که تا 4سال آینده تعداد رادیولوژیست‌های فعال کشور نزدیک به 3900 نفر خواهد بود.

دبیر انجمن رادیولوژی ایران تاکید کرد: اگر توزیع این نیروها به درستی انجام شود کشور از نظر نیروی تخصصی رادیولوژی کمبودی در حال حاضر ندارد.

وی در مورد تعداد رادیولوژیست‌های خانم گفت: طبق آمار موجود، تعداد دستیاران خانم رادیولوژی در حال تحصیل 16 درصد بیشتر از مردان است و طی سال‌های آتی درصد رادیولوژیست های خانم از 30 درصد فعلی به بیش از 40 درصد از کل رادیولوژیست ها افزایش خواهد یافت.

کریمی در ارتباط با کیفیت خدمات رادیولوژی گفت: کیفیت منطبق با استانداردهای جهانی و پاسخگوی نیازهای پزشکی کشور است به طوری که بیماران نیازی به رفتن به خارج از کشور ندارند و بلکه شاهد توانایی جامعه رادیولوژی کشور برای پذیرش بیماران خارجی با توجه به کیفیت بالا و داشتن مزیت اقتصادی هستیم. البته بالانگه داشتن سطح کیفی خدمات نیازمند توجه و تلاش بیشتر هست تا مشکلات اقتصادی باعث کاهش کیفیت خدمات نشود.

دبیر انجمن رادیولوژی ایران با اشاره به افزایش شدید قیمت تجهیزات رادیولوژی به علت تحریم و نوسانات ارزی گفت: رشد تعرفه خدمات رادیولوژی بسیار کمتر از افزایش نرخ تورم کشور است.

کریمی گفت: رشته رادیولوژی به خاطر وابستگی کامل به تجهیزات به روز وارداتی در طول سال‌های گذشته به‌دنبال افزایش چند برابری قیمت ارز و مشکلات مربوط به تحریم های تحمیلی 2 بار دچار شوک شدید شده و قیمت تمام شده تجهیزات رادیولوژی در طول ۱۰ سال گذشته با افزایش 8 تا 9 برابری مواجه شده است که قابل جبران با تعرفه های تکلیفی نیست.

در ژاپن به ازای هر یک میلیون نفر ۵۱ دستگاه MRI هست و در آمریکا این تعداد ۳۶ دستگاه MRI به ازای هر یک میلیون نفر که در کشور ما قبلا مجوز نصب MRI دو دستگاه به ازای هر یک میلیون نفر بوده است

وی یادآور شد: در سال 1389 دستگاه MRI با دلار حدود 1000 تومان وارد می‌شد و قیمت هر کلیشه MRI حدود 122 هزار تومان بود ولی الان که دستگاه MRI با دلار نیمایی وارد می‌شود قیمت هر کلیشه MRI ۲۲۰ هزار تومن است یعنی در طول ۱۰ سال گذشته قیمت دلار که برای خرید MRI لازم است حدود ۱۰برابر افزایش داشته در حالی که قیمت خدمت MRI حدود 2 برابر شده است این عدم توازن در هزینه و تعرفه در سایر خدمت‌های رادیولوژی نیز صادق است.

اگر این عدم توازن ها در هزینه ها و تعرفه ها اصلاح نشود نه تنها تاسیس مراکز جدید رادیولوژی غیرممکن است بلکه ادامه حیات موسسات رادیولوژی موجود هم با خطرات جدی مواجه است.

وی گفت: همچنین در ویرایش چهارم کتاب ارزش نسبی طبق قولی که سازمان نظام پزشکی داده بود علاوه بر حفظ نسبت بین خدمات پزشکی باید طبق کتاب اصل CPT کای متفاوت برای خدمات تعیین نگردد و طبق اصل کتاب CPT برای خاتمه دادن به بی عدالتی ها ارزش کای خدمات پزشکی باید یکسان باشد.

دبیر انجمن رادیولوژی ایران گفت: برخلاف برخی از احضارنظرها تعداد دستگاه MRI در ایران از خیلی از کشور ها بیشتر نیست و با سیاست‌های جدید وزارت بهداشت این تعداد در حال نزدیک شدن به آمار کشورهای همسایه است که البته گاهی اوقات اطلاعات غلطی در خصوص میزان دستگاه‌های رادیولوژی موجود در کشور داده می‌شود که با واقعیت همخوانی ندارد.

برخلاف برخی از احضارنظرها تعداد دستگاه MRI در ایران از خیلی از کشور ها بیشتر نیست و با سیاست‌های جدید وزارت بهداشت این تعداد در حال نزدیک شدن به آمار کشورهای همسایه است

وی بیان کرد: در ژاپن به ازای هر یک میلیون نفر ۵۱ دستگاه MRI هست و در آمریکا این تعداد ۳۶ دستگاه MRI به ازای هر یک میلیون نفر که در کشور ما قبلا مجوز نصب MRI دو دستگاه به ازای هر یک میلیون نفر بوده که با تغییر سیاست های وزارت بهداشت به عدد یک MRI برای ۱۵۰ هزار نفر رسیده است.

ادامه اثرات تحریم ها با محدودیت هایی که در انتقال ارز و جایگزینی قطعات و افزایش قیمت تجهیزات پزشکی داشته ، بر روند تشخیص دقیق بیماریها تاثیرات منفی دارد و تهدید کننده جان بیماران است.

دبیر انجمن رادیولوژی ایران در پایان به روز جهانی رادیولوژی و کنفرانس علمی مرتبط با روز جهانی رادیولوژی اشاره کرد و گفت: 8 نوامبر هر سال به عنوان روز جهانی رادیولوژی ثبت شده است و هرساله به این مناسبت انجمن رادیولوژی ایران متناسب با موضوعی که برای روز جهانی رادیولوژی انتخاب شده کنفرانس علمی برگزار می‌کند.

کریمی گفت: امسال نیز با توجه به اینکه موضوع روز جهانی رادیولوژی تصویربرداری ورزشی است در تاریخ 17 آبانماه 1398 در محل هتل ارم تهران کنفرانس علمی با محوریت سونوگرافی در آسیب‌های ورزشی با حضور اساتید و متخصصان رادیولوژی کشور برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/

کد خبر: 1029185