تذکر نژاد بهرام به شهردار/کماکان مبالغ حاصل ازعوارض کسر پارکینگ صرف هزینه های دیگر می شود

یکشنبه 14 مهر 1398 - 12:35
کد مطلب: 1029520
زهرا نژاد بهرام

عضو هیئت رییسه شورا درباره عوارض دریافتی ازمحل کسری پارکینگ به شهرداری تذکر داد و گفت:علیرغم درآمد۲۳۳میلیاردتومانی ازمحل عوارض کسر پارکینگ، بیش از۵۰هزار کسری پارکینگ درمحله های پایتخت وجوددارد.

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، زهرا نژاد بهرام عضو هیات رئیسه شورای اسلامی شهر تهران در خصوص عوارض دریافتی از محل کسری پارکینگ، تذکر خود به شهردار را به ریاست شورا تقدیم کرد.

نژاد بهرام با اشاره به اینکه گزارشات دریافتی از میزان تحقق درآمد در ۵ماهه نخست سال ۹۸ شهرداری تهران نشان می دهد، تا پایان مرداد ماه مبلغ ۲۳۳ میلیارد تومان از محل عوارض کسر پارکینگ درآمد محقق شده است گفت: این رقم تقریبا ۸ برابر رقم پیش بینی شده از این محل در بودجه مصوب ۹۸ شهرداری تهران تا پان مرداد ماه است.

وی ادامه داد: این در حالی است که در آمد مذکور از جمله ناپایدار ترین و مخرب ترین ردیف های درآمدی شهرداری تهران به شمار می رود و در طول سالهای ۸۰ تا ۹۸ بیش از ۵۰هزار کسری پارکینگ در محله های پایتخت ایجاد شده که تاثیر مستقیم بر نزول کیفیت زندگی داشته است.

نژاد بهرام با بیان اینکه با توجه به تحقق ۸ برابر مازاد بر مبلغ مصوب در طول همان نخست سال، این نگرانی جدی ایجاد می شود که شهرداری های مناطق بدون توجه به مصوبه شورای شهر تهران و شروط پنج گانه آن اقدام می کنند افزود: مصوبه بهمن ۹۷ شورای شهر تهران، صرفا اخذ عوارض از محل کسری پارکینگ را برای پارسل هایی که مشمول دلایل فنی ۵گانه قید شده در مصوبه باشند، مجاز می شمارد از جمله قرار گیری ورودی ملک در معابر کم عرض واقع در بافت تاریخی که در طرح تفصیلی تعریض نخواهند داشت، معابر پله کانی و با شیب بیش از ۳۰ درصد و....) که این پارسل ها در مجموع کمتر از ۵ درصد از کل پارسل های شهر تهران را در بر میگیرد.

وی گفت: بنابراین بی توجهی به مفاد مصوبه شورا فاقد هر گونه توجیه بوده و نیازمند بازنگری اساسی در رویکردهای مدیران مناطق ۲۲ گانه است. از سوی دیگر طبق مصوبه «عوارض افزایش ارزش قانونی ناشی از طرح های توسعه شهری و ساخت پارکینگ محله ای» مصوب ۱۳۹۷/ ۱۱ / ۱۴ و اصلاحات بعدی آن، مقرر گردید عوارض دریافتی حاصل از کسری پارکینگ، به طور اختصاصی به مصرف ساخت پارکینگ های محله ای برسد که پیش شرط این اقدام، ایجاد حساب ویژه توسط معاونت مالی و اقتصاد شهری است.

نژاد بهرام یادآور شد: متاسفانه علی رغم پیگیری ها و مکاتبات متعدد اینجانب و معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران، حساب ویژه ای توسط آن معاونت ایجاد نشده و لذا کماکان مبالغ حاصل از این ردیف متمرکز نمیباشد و صرف هزینه ها و مصارف دیگر می شود.

عضو هیات رییسه شورا نسبت به ادامه روند معیوب کنونی تذکر خود را اعلام کرد و گفت:انتظار میرود معاونت مالی و اقتصادی شهرداری؛ مکانیسم لازم برای هزینه کرد عوارض حاصل از کسری پارکینگ برای ساخت پارکینگ های محله ای را تعبیه کند.

انتهای پیام/

20 / 20

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار