تفکیک علوم پزشکی و دامپزشکی در دانشگاه ها، سبب مشکلات فراوانی در جامعه شد

معاون علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی در جمع استادان و دانشجویان رشته دامپزشکی واحد کرج از تلفیق دوباره آموزش علوم پزشکی و دامپزشکی در دانشگاه آزاد اسلامی خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایسکانیوز از کرج، محسن نفر ضمن تبریک 14 مهرماه روز ملی دامپزشک گفت: امیدواریم این روز راهگشای بسیاری از مشکلات ومسائل حوزه سلامت جامعه بویژه در ارتباط با علوم دامی و صنایع غذایی باشد.

معاون علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی در مراسم گرامیداشت روز ملی دامپزشک همچنین از برنامه های جدید دانشگاه آزاداسلامی در حیطه علوم پزشکی و دامپزشکی خبر داد و گفت: اتفاقات خوبی در این حوزه به وقوع پیوسته و امیدواریم زمینه ساز رشد و بالندگی رشته دامپزشکی و نیز رشته های علوم پزشکی را فراهم کند و بسترساز پیشامدهای خوب آتی باشد.

وی با تاکید بر این امر که تفکیک آموزش رشته های علوم پزشکی و دامپزشکی سبب مشکلات فراوانی در خصوص سلامت و درمان در جامعه شده است گفت: ارتباط تنگاتنگی میان این دو علم بسیار مهم وجود دارد و امیدواریم با هماهنگی بیشتر میان آموزش این دو بخش، متخصصان علوم پزشکی و دامپزشکی در کنار یکدیگر به انجام تحقیقات و پژوهش های مشترک بپردازند و این هماهنگی دستاوردهای نوینی در زمینه درمان و سلامت برای جامعه به همراه داشته باشد.

نفر با بیان اینکه یک دامپزشک خوب بایستی درمان را یاد بگیرد و نه اینکه صرفا آن را مطالعه کرده و خوانده باشد گفت: درمان موجود زنده چه انسان و چه حیوان بدون بیمارستان، کلینیک، تجهیزات آزمایشگاهی و آموزه های عملی امکان پذیر نیست و البته در حوزه آموزه های علمی، تکرار و تعداد دفعات آموزش عملی نیز بسیار مهم است.

وی دانشکده دامپزشکی بدون بیمارستان و محیط آموزش عملی را ناکارآمد خواند و ادامه داد: بر همیناساس بایستی استانداردی در تعداد جذب دانشجویان در رشته های خاص مانند علوم پزشکی و دامپزشکی وجود داشته باشد و با توجه به زیرساخت ها و امکانات موجود به تربیت این قشر از متخصصان جامعه پرداخت.

معاون علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی همچنین بر کیفیت آموزشی و عرصه های بالینی و ترویج آن تاکید کرد و گفت: می توان از قواعد و قوانین موجود در کلینک ها، بیمارستان های خودگردان پزشکی و آیین نامه های اعطای پرکیس برای اساتید و سایر امکانات در پزشکی برای دامپزشکی نیز استفاده کرد.

وی با تقدیر از دانشکده دامپزشکی واحد کرج به عنوان رتبه نخست دانشکده های دامپزشکی کشور، از نقش استادان دامپزشکی در اعتبار بخشی به بیمارستان ها و کلینیکهای دامپزشکی دانشگاهی سخن گفت و از آنان خواست با حضور پررنگ خود در فعال سازی بیمارستان و کلینک دامپزشکی مشارکت داشته باشند و با اعتبار علمی و تخصصی خود به این مکان ها اعتبار ببخشند تا پس از طی زمان مناسب، این کلینیک ها و بیمارستان ها نیز معتبر شده و در جذب بیمار موفق باشند.

نفر همچنین پیشنهاد ایجاد رشته های جدیدی در زمینه دامپزشکی مانند حیوانات آزمایشگاهی و قرنطینه را مطرح کرد و گفت: امروز این رشته ها زمینه ساز پژوهش های فراوان در زمینه داروسازی، سلامت جامعه و ورود و خروج حیوانات به کشور با سلامت و ایمنی استاندارد می باشند که نیاز آنها در جامعه به شدت محسوس است.

نفر در پایان ضمن اشاره به این که جایگاه امروز علم دامپزشکی در کشور، ثمره تلاش ها، پیگیری ها و مطالبات این صنف است، از دانشجویان و استادان این رشته خواست مطالبات برحق خود را مطرح و پیگیری نمایند.

انتهای پیام /

کد خبر: 1029791