صادرات با رویکرد محصولات دانش بنیان

رئیس مرکز سازمان توسعه و تجارت گفت: از نگاه ما کمک به شرکت‌های دانش‌بنیان و های‌تک کمکی برای توسعه تجارت و توسعه اقتصادی خواهد بود بنابراین وظیفه ما کمک به شرکت‌های دانش بنیان است.

به گزارش گروه علم و فناوری ایسکانیوز، حمید زادبوم رئیس مرکز سازمان توسعه و تجارت در مورد شرایط صادراتی کنونی کشور گفت: در حال حاضر بیشتر صادرات کشور کالاهایی با ارزش افزوده پایین است. اگر تجارت و اقتصاد را به سمت تولید کالاهای با ارزش افزوده بالاتر هدایت کنیم منجر به توسعه اقتصادی خواهد شد.

وی در ادامه افزود: به صورت کلی محصولات دانش‌بنیان مبتنی بر فناوری است که ارزش افزوده بالاتری نسبت به کالاهای دیگر ایجاد می‌کنند. بنابراین استفاده از این محصولات ضمن کاهش خام‌فروشی موجب توسعه اقتصادی کشور هم می‌شود باید به صادرات محصولات با ارزش افزوده بیشتر و یا به عبارت دیگر های‌تک تأکید کنیم.

رئیس مرکز سازمان توسعه و تجارت تأکید کرد: باید برای شرکت‌های دانش‌بنیان بستر تولید فراهم شود زیرا این شرکت‌های کوچک ارزش افزوده بزرگی را برای کالاهای ایرانی فراهم می‌کنند. در مقایسه بین حجم صادرات شرکت‌های ایرانی شاید شرکت‌های بزرگ حجم صادرات بیشتری داشته باشند اما شرکت‌های دانش‌بنیان با اضافه کردن ارزش کوچک به محصول ارزش افزوده بالاتری برای آنها ایجاد می‌کنند. از نگاه ما کمک به شرکت‌های دانش‌بنیان و های‌تک کمکی برای توسعه تجارت و توسعه اقتصادی خواهد بود بنابراین وظیفه ما کمک به شرکت‌های دانش بنیان است.

زاد بوم خاطرنشان کرد: بر همین اساس در سال‌روز ملی صادرات در مراسم انتخاب صادرکننده نمونه از بین ۴۴ شرکت برتر صادراتی، از ۶ شرکت دانش‌بنیان صادرکننده نمونه تقدیر خواهد شد. علاوه بر آن از چهار شرکت کوچک که نتوانستند در رقابت‌ها حضور داشته باشند اما عملکرد قابل قبولی از نظر معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری داشتند نیز تقدیر خواهد شد تا محرکی برای شرکت‌های کوچک دانش‌بنیان شده تا در رقابت سال آینده صادرکننده نمونه کشوری شرکت کنند.

انتهای پیام/

کد خبر: 1030199