۹ تشکل جنبش عدالتخواه کشور خطاب به دبیر شورای نگهبان:

مصوبه حذف تنوع مدارس موجب ذبح عدالت آموزشی می‌شود

دوشنبه 29 مهر 1398 - 11:03
کد مطلب: 1030864
کلاس درس

۹ تشکل جنبش عدالتخواه کشور اعلام کردند: از شورای نگهبان تقاضا داریم که شجاعانه، از تائید مصوبه حذف تنوع مدارس که به ذبح عدالت آموزشی می‌انجامد، ممانعت به عمل آورد.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، ۹ تشکل جنبش عدالتخواه کشور در نامه‌ای خطاب به آیت‌الله جنتی دبیر شورای نگهبان مصوبه «حذف تنوع مدارس» را موجب ذبح عدالت آموزشی دانستند و بر ضرورت عدم تایید این مصوبه تایید کردند.
در بخش ابتدایی این نامه آمده است: کمتر از دو سال پیش، مافیای خصوصی‌سازی آموزش و پرورش، با طرحی که عنوان پوششی آن «حذف آزمون‌های زائد» بود، حذف معدود مدارس دولتی باکیفیت یعنی مدارس نمونه دولتی و استعداد‌های درخشان را نشانه رفتند. خوشبختانه آن روز، این طرح با مخالفت‌های مردم و کارشناسان، ورود شورای عالی انقلاب فرهنگی و نهایتاً عدم توضیح رئیس‌جمهور به سرمنزل مقصود نرسید. اما امروز، این طرح مغرضانه، بار دیگر با پوشش «حذف تنوع مدارس»، سر از مجلس شورای اسلامی در آورده است.

دانشجویان در نامه به دبیر شورای نگهبان بیان کردند: مدافعان این مصوبه در دفاع از آن از عدالت سخن می‌گویند و آسیب‌های ایجاد تبعیض میان دانش‌آموزان؛ اما مشخص نیست، این‌ها که عدالت را به برابری تفسیر کرده‌اند، چرا به تبعیض به وجود آمده میان دانش‌آموزان فقیر و غنی در مدارس دولتی و غیردولتی اعتراضی ندارند؟ چرا توجهی ندارند که با اجرای این مصوبه، هر دانش‌آموزی که خانواده‌اش با تحمل شرایط معیشتی سخت‌تر بتواند شهریه مدارس غیردولتی را تأمین کنید، قطعاً راهی این مدارس شده و مستعدین کم‌بضاعت، در مدارس دولتی، که به دلیل عدم توجه دولت بی‌کیفیت مانده‌اند، تلف خواهند شد؟

در بخش دیگری از این نامه آمده است: معنای صحیح عدالت آموزشی را مقام معظم رهبری در دیدار با معلمان در سال ۱۳۸۵ تبیین کردند. عدالت به معنای این نیست که ما با همه‌ استعداد‌ها با یک شیوه برخورد کنیم؛ نه، استعداد‌ها بالأخره مختلف است؛ نباید بگذاریم استعدادی ضایع شود و برای پرورش استعداد‌ها بایستی تدبیر بیندیشیم؛ در این تردیدی نیست. اما ملاک، باید تنها استعداد‌ها باشد، عدالت، این است. در حال حاضر مدارس نمونه دولتی و استعداد‌های درخشان، تنها مدارسی هستند که برای دانش‌آموزان مستعد کم‌بضاعت شهرستان‌ها، امکان دسترسی به خدمات آموزشی باکیفیت را فراهم آورده‌اند. حذف این مدارس، عملاً تنها شانس این دانش‌آموزان برای قبولی در دانشگاه‌های برتر و فرار از چرخه معیوب فقر را از بین برده و امید آنان را ناامید می‌سازد.

۹ تشکل جنبش عدالتخواه کشور در این نامه عنوان کردند: با منویات صریح مقام معظم رهبری مبنی بر ضرورت نخبه‌پروری و تقویت مدارس استعداد‌های درخشان در دیدار سال ۹۸ با معلمان و فرهنگیان مغایر است، با اصل ۷۵ قانون اساسی به دلیل افزایش هزینه‌های دولت مغایر است. چرا که بخشی از هزینۀ مداس شاهد، هیئت امنایی و استعداد‌های درخشان از والدین و نهاد‌های حمایتی تامین می‌شود، با رویکرد‌های شورای عالی انقلاب فرهنگی مغایر است. این شورا با حذف مدارس استعداد‌های درخشان و نمونه دولتی در سال ۹۶ توسط شورای عالی آموزش و پرورش به صراحت مخالفت کرد. همچنین اخیرا مصوبه تشکیل سازمان ملی پرورش استعداد‌های درخشان را ابلاغ کرد. لازم به ذکر است بنا بر منویات رهبری، مجلس نباید به مسائلی که شورای عالی انقلاب فرهنگی ورود کرده است، وارد شد، واژۀ «تنوع» در این مصوبه به دلیل عدم تصریح ملاک تنوع مبهم است. در واقع مشخص نیست ملاک تنوع نظام تامین مالی است، برنامه درسی است از جمله چالش‌های این مصوبه است.
در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: این مصوبه با حذف مدارس نمونه دولتی، دانش‌آموزان مستعد مناطق محروم را از خدمات آموزشی با کیفیت محروم کرده و ناقض عدالت آموزشی است. همچنین به دلیل حذف مدارس دولتی باکیفیت و هدایت خانواده‌های دغدغه‌مند به سمت مدارس غیردولتی، عملا موجب هموارسازی مسیر خصوصی‌سازی مدارس می‌شود، با حذف محدود مدارس دولتی باکیفیت یعنی نمونه دولتی، استعداد‌های درخشان و هیئت‌امنایی، میانگین سطح کیفیت مدارس دولتی را تنزل می‌بخشد.

در بخش پایانی این نامه آمده است: اجرای این مصوبه به دلیل حذف مدارس آموزش از راه دور، شبانه روزی، اقلیت‌های مذهبی، مجتمع‌های آموزشی تطبیقی و بزرگسالان که مختص گروه‌های مخاطب خاص تأسیس شده‌اند، نظام آموزشی را با اختلال در ارائۀ همگانی خدمات آموزشی مواجه می‌سازد. در تدوین آن به تجارب بین‌المللی بی‌توجهی صورت گرفته است؛ کشور‌ها برعکس این مصوبه، به‌جای حذف بی‌چون‌وچرای هرگونه تنوع، با تعریف «نظام‌مند» انواع مدارس، مسیر مشارکت افراد، مؤسسات، شرکت‌ها و نهاد‌های گوناگون در حوزه آموزش عمومی فراهم می‌آورند. به استناد توضیحات فوق، از شورای محترم نگهبان تقاضا داریم که شجاعانه، از تائید این مصوبه که به ذبح عدالت آموزشی می‌انجامد، ممانعت به عمل آورد.

انتهای پیام/

300 / 31

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار