معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات:

هوشمند سازی نیازمند نگاه فرابخشی است

شنبه 11 آبان 1398 - 12:32
کد مطلب: 1031797
1

معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات گفت: یکی از مهمترین اتفاقات برای تحقق شهر هوشمند شکل گیری یک گفتمان مشترک است تا تعاریف متفاوتی در این‌باره ارائه نشود و به نوعی یک‌ همگرایی گفتمانی در این رابطه شکل بگیرد.

به گزارش گروه علم و فناوری ایسکانیوز، به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، ستار هاشمی معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات، در نشست‌ علمی - تخصصی برنامه روز جهانی شهرها و چهارمین دوره جایزه جهانی خشت طلایی تهران 1398، تحت عنوان شهرهای هوشمند با ذکر این طلب افزود: مباحثی همچون ترافیک، آلودگی‌های صوتی و زیست محیطی و... از مهمترین اولویت‌های شهر هوشمند است.

وی تصریح کرد: جنس شهر هوشمند باید به گونه‌ای باشد که شهروندان احساس کنند کیفیت زندگی‌شان رو به بهبود است و نباید شهر هوشمند محدود به واژگان شود.

معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات یکی از مصادیق شهر هوشمند را تاکسی‌‌های اینترنتی دانست و گفت: یکی از مهمترین مسایلی که باید در زمینه شهر هوشمند به آن توجه شود مباحث حقوقی و زیرساختی است. اگر امکان به اشتراک‌گذاری داده‌‌ها وجود نداشته باشد ممکن است بسیاری از طرح‌ها و برنامه‌ها برای تحقق شهر هوشمند رنگ و بوی عملیاتی به خود نگیرد.

هاشمی با بیان اینکه در شکل‌گیری شهر هوشمند صرفا نگاه فناوری تسهیل‌گر نیست، اظهار کرد: نگاه فرآیند، افراد و سازمان‌ها و از همه مهم‌تر یکپارچگی داده‌ها باید همزمان توسعه پیدا کند تا بتوان به حرکت در مسیر شهر هوشمند امیدوار بود.

معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات درباره راهبردهای وزارت ارتباطات در مقوله شهر هوشمند گفت: ما برای تحقق این مسئله نگاه کلان‌تری تحت عنوان ایران هوشمند را مورد توجه قرار دادیم چرا که معتقدیم هوشندسازی نیازمند یک نگاه فرابخشی است. وقتی نگاه ما ایران هوشمند باشد همه بخش‌ها اعم از دولتی و خصوصی این احساس را پیدا می‌کنند که در این زمینه پای کار بیایند.‌

وی با اشاره به اینکه باید در طرح‌ها و برنامه‌های شهر هوشمند، اقتصادی بودن آنها مد نظر قرار بگیرد، افزود: ما در وزارت ارتباطات برای رسیدن به ایران هوشمند و شهر هوشمند بیگ دیتا، کلاد و IOT را در نظر گرفته‌ایم تا بتوانیم گامی در مسیر هوشمندسازی برداریم.

هاشمی تصریح کرد: برای تحقق شهر هوشمند نیاز است که به طور دائم طرح‌ها و برنامه‌ها را پایش کنیم تا ببنیم به چه اندازه به سمت اهداف پیش رفته‌ایم.

انتهای پیام/

169 / 336

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار