ایسکانیوز گزارش می‌دهد؛

درخشش پژوهشگران دانشگاه آزاد اسلامی در هفتمین نمایشگاه رَبع رشیدی/ یک گام به سوی دانشگاه نسل سوم

شنبه 18 آبان 1398 - 04:57
کد مطلب: 1042443
ربع رشیدی

هفتمین دوره نمایشگاه فناوری و نوآوری رَبع رشیدی درحالی برگزار شد که طراحان و پژوهشگران دانشگاه آزاد اسلامی درخشش چشمگیری در این نمایشگاه داشتند.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، شایان دنیادیده- هفتمین نمایشگاه فناوری و نوآوری ربع رشیدی دوشنبه هفته گذشته (13آبان ماه) با هدف توسعه و تجاری‌سازی محصولات فناورانه و حمایت از آن‌ها، در نمایشگاه بین‌المللی تبریز برگزار شد.

به گفته استاندار استان آذربایجان شرقی در نمایشگاه امسال، 17 بخش تخصصی از 26 استان کشور حضور داشتند؛ امسال فناوران و نوآوران، بیش از 500 طرح را به این نمایشگاه ارائه داده بودند.

پژوهشگران و فناوران دانشگاه آزاد اسلامی استان آذربایجان شرقی نیز حضور فعالی در نمایشگاه داشتند و طرح های خود را در حوزه‌های الکترونیک، نانو، زیست، کشاورزی و تجهیزات پزشکی به معرض نمایش گذاشته بودند که مجموع آن ها به 284 طرح می رسید.

خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز به سراغ چند پژوهشگر و فناور دانشگاه آزاد اسلامی حاضر در هفتمین نمایشگاه ربع رشیدی رفت تا درباره جزئیات فعالیت های آن ها و طرح هایی که به این نمایشگاه ارئه داده بودند، گفت‌و‌گو کند.

ربات تحقیقاتی 6پا عنکبوتی و دست مصنوعی هوشمند

علی فتحی پور آذر کارشناسی ارشد مهندسی مکاترونیک گرایش طراحی ربات که نزدیک 15 سال در حوزه ساخت ربات فعالیت دارد، در نمایشگاه امسال ربات 6‌پا شبیه ساز مورچه را به تنهایی طراحی کرده بود.

وی درباره این ربات گفت: ربات 6‌پا بیشتر جنبه تحقیقاتی دارد که الگوریتم حرکت مورچه برای آن طراحی شده است؛ این ربات می تواند در مسیرهای سخت که ربات های چرخ دار نمی توانند از آن عبور کنند، حرکت کند. از دیگر کاربردهای آن، حرکت روی سطح مریخ است.

پور آذر ربات دیگری را با نام ربات 6‌پای عنکبوتی طراحی کرده بود که در مقایسه با ربات مورچه ای، قابلیت چرخش، حرکت داخل آب و مسیرهای شیب‌دار را دارد. این ربات همچنین می تواند عمل عکس‌برداری و فیلم‌برداری را در زوایای مختلف انجام دهد.

به گفته این پژوهشگر، ربات 6‌پای عنکبوتی توانسته در سال 2017 مقام سوم آسیا را به خود اختصاص دهد.

این پژوهشگر حوزه رباتیک، طرح دیگری در این نمایشگاه ارائه داده بود که در حوزه پزشکی کاربرد داشت؛ وی دست مصنوعی هوشمندی ساخته است که کاربردهای فراوانی برای کسانی که دچار نقص عضو هستند، دارد.

به گفته پورآذر، اندام‌های مصنوعی فقط در دو شرکت جهان تولید می‌شوند که قیمت هر کدام نزدیک به 130هزار یورو است و در صورت ورود به ایران، افزایش قیمت چند برابری خواهد داشت.

وی طراحی این دست مصنوعیِ تمام‌ایرانی را، انقلابی در درمان بیماران نقص عضو دانست که با یک قیمت پایین‌تر می تواند در اختیار مردم قرار گیرد.

این پژوهشگر تاکید کرد: در نمونه‌های خارجی این طرح، فقط دو بند انگشت حرکت می کند؛ اما نمونه ای که ما طراحی کرده ایم، سه بند انگشت همانند دست واقعی قابلیت حرکت دارد تا بیمار بتواند به راحتی اشیا را بگیرد و جابه‌جا کند.

پور آذر درباره زمان تجاری سازی این طرح گفت: امیدواریم تا 3 ماه آینده بتوانیم این طرح را با حمایت مسئولان و جذب سرمایه‌گذار، تجاری‌سازی کنیم.

وی در پایان با اشاره به لزوم حمایت مسئولان گفت: درحال حاضر دغدغه اصلی ما، موضوعات مالی است که از مسئولان انتظار داریم تا جایی که می توانند از ما حمایت کنند. البته تا بدین لحظه مسئولان واحد ایلخچی در حوزه کمک های مالی و فراهم سازی امکانات، اقدامات خوبی داشته اند.

طراحی بُردهای الکترونیکی

وحید تمجیدی عضو تیم رباتیک دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز است که همراه با دیگر اعضای این تیم، در حوزه طراحی بردهای الکترونیکی فعالیت دارد؛ وی در این باره گفت: فعالیت‌های ما در زمینه حفاظت پیرامونی بردها و ثبت داده‌ها است؛ چرا‌که امروز تکنولوژی به سمت IOT درحال پیش‌روی است.

تمجیدی افزود: بردهایی که طراحی کرده ایم، مبتنی بر اینترنت اشیا هستند که اطلاعات محیطی را ثبت و به پرتال تخصیص یافته به یک سازمان، ارسال خواهند کرد.

این پژوهشگر ادامه داد: طراحی بردهای ارتباطی نیز بخش دیگری از فعالیت ما است که در این بخش لازم است داده ها از یک سمت، به سمت دیگری منتقل شوند. در این زمینه نیز انواع مبدل های شبکه و USB به سریال را طراحی کرده ایم.

وی طراحی بردهای لوازم خانگی را بخش دیگر فعالیت های تیم رباتیک واحد تبریز دانست و گفت: این بردها بسته به نوع سفارشی که به ما داده می شود، طراحی خواهد شد؛ همچنین برای پروژه های پتروشیمی و پالایشگاهی نیز بر اساس نیاز، بردهای صنعتی را طراحی خواهیم کرد. تا امروز 20 نوع برد طراحی کرده ایم که به مرحله تجاری سازی رسیده اند.

تمجیدی با بیان این که تمامی این بردهای الکترونیکی به دست پژوهشگران ایرانی و با تجهیزات داخلی طراحی شده است، تاکید کرد: تیم ما توانایی انجام انواع طراحی های نرم افزاری و سخت افزاری را دارد. ما به وسیله شبیه سازی و تکنولوژی هایی که در دانشگاه آموخته ایم، محصولی طراحی کرده ایم که الهام گرفته از ترانس های انگلیسی است و می تواند چندین سال کار کند.

وی درباره حمایت‌های دانشگاه آزاد اسلامی از فعالیت‌های این تیم گفت: تا امروز حمایت های خوبی از ما صورت گرفته است که امیدواریم ادامهدار باشد؛ همچنین کلیه امکانات مورد نیاز ما را تامین کرده‌اند.

دستگاه هوشمند کنترل هموشیکر کیسه خون

نادیا قاسم زاده دانشجوی رشته مهندسی پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز است و برای چهارمین سال در این نمایشگاه شرکت می کند. او درباره طرح خود گفت: طرح من کنترل مدار برای هموشیکر کیسه خون است که به صورت مکانیکی عمل می کند؛ برای این دستگاه مداری در نظرگرفته شدهاست که قابلیت کنترل از راه دور را داشته باشد.

وی افزود: این دستگاه علاوه بر جلوگیری از انعق