قدرهنرمندان پیشکسوت  را در زمان حیاتشان  بدانیم+عکس

اولین نمایشگاه هنرهای تجسمی هنرمندان پیشکسوت ، از سوی موسسه هنرمندان پیشکسوت و با همکاری بنیاد آفرینش های هنری نیاوران  و سازمان زیبا سازی شهر تهران افتتاح شد.

به گزارش گروه فرهنگی ایسکانیوز، سیدمحمد مجتبی حسینی، معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پس از بازدید از این نمایشگاه وطی سخنانی گفت: مجموعه‎ای که در گالری 1 و 2 فرهنگسرای نیاوران در معرض دید و داوری عموم علاقمندان قرار گرفته است بخشی از آثار اعضای موسسه هنرمندان پیشکسوت است که با همکاری بنیاد آفرینش‎های هنری نیاوران در معرض نمایش قرار گرفته است. اساتید پیشکسوت در واقع با آثارشان می‎توانند انگیزه‎بخش و راهنمای جوانان در رشته‎ها و عرصه‎های مختلف هنری باشند و نشان بدهند که هنرمندان صاحب کسوت چطور به آفرینش آثار اقدام کرده‎اند.

وی افزود: یکی از فعالیت‎هایی که در اساسنامه موسسه هنرمندان پیشکسوت به تصریح ذکر شده برنامه‎ریزی و برگزاری رویدادهای هنری متناسب با توان هنرمندان است تا آفرینشگری هنرمندان برقرار و مستمر شود. این نمایشگاه در ترکیب رشته‎ها و اساتید در لایه‎های مختلف برگزار شده و طبیعتا می‎تواند در رشته‎های تخصصی ادامه پیدا کند و آثار هنرمندان در گالری‎های مختلف به گردش درآید. همچنین هنرمندان می‎توانند در زادگاهشان نمایشگاه داشته باشند چون بسیاری از هنرمندان پیشکسوت ما از شهرهای مختلف در طی سالیان به تهران مهاجرت کرده‎اند. این نمایشگاه و نمایشگاه‎های دیگر در قالب تورهای نمایشگاهی می‎تواند در سطح ایران هم به گردش در بیاید و در نگارخانه‎ها در معرض دید قرار گیرد.

وی در ادامه افزود : هنرمندان جوان ما در طول سال‎ها ثابت کرده‎اند که با استعداد ویژه و پیگیری خاص در مسیر آموختن هنر گام بر می‎دارند. استقبال چشمگیری که جوانان امشب از آیین گشایش این نمایشگاه به عمل آورده‎اند نشانگر همین موضوع است و به راحتی می‎توان دید که تعداد هنرمندان جوان بیش از تعداد هنرمندان پیشکسوت است که در اینجا آثارشان به نمایش در آمده است و این نشانگر عمق ارادت و احترامی است که هنرمندان جوان به هنرمندان پیشکسوت خود دارند.

هادی مظفری مدیر کل هنرهای تجسمی نیز در سخنانی با ذکر این مطلب که در روزگاری که سرعت معرفی هنرمندان جوان با شتاب در حال اتفاق است توجه به هنرمندان پیشکسوت که عمده آنها برای ما ارزشمند و حائز اعتباراست گفت: «همواره نام هنرمندان پیشکسوتان بر تارک هنرایران می‎درخشد . از این رو برپایی چنین نمایشگاهی حرکت بسیار ارزشمندی بود و امیدوارم این مسیر ادامه پیدا کند.»

سید عباس عظیمی، مدیر عامل موسسه ی هنرمندان پیشکسوت و دبیر اولین نمایشگاه اثار تجسمی در ائین گشایش ضمن توضیحاتی درباره‌ی چگونگی جمع‎آوری آثار هنرمندان گفت : ما در زمان بسیار محدودی که داشتیم توانستیم با همت جدی و حمایت هنرمندان چنین نمایشگاهی را با این حجم از نظر تعداد هنرمندان و آثارشان برای اولین بار برگزار کنیم.

وی گفت : امیدوارم که این نمایشگاه فرصت بسیار خوبی برای انس و الفت بیشتر همرمندان باشد. عظیمی سپس توضیحاتی درباره ی نحوه ی چینش و قرارگیری آثار داد و تاکید کرد سیاست موسسه در اولین نمایشگاه وحدت و همدلی بوده و به همین دلیل هیچ اثری حذف نشده است و انشاا... در مراحل بعدی نمایشگاه ها موضوعی و تخصصی تر برگزار می شود.

سید عباس عظیمی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع مهم ضرورت ایجاد بازار بین المللی فروش آثار هنری ایران اشاره کرد و گفت:در این مراسم بهترین فرصت است که به ضرورت راه اندازی بازار بزرگ هنر ایران اشاره کنم و امیدوارم دولتمردان برای شکل گیری این بازار که پیامدهای بزرگ فرهنگی ، اقتصادی ، گردشگری و حتی تبلیغاتی در سطح ملی ، منطقه ای و بین المللی دارد اقدام کنند و مطمئن هستم با ظرفیتی که در تولید اثار در بخش های هنری و سنتی و صنایع دستی داریم ، در این شرایط خاص اقتصادی کشور می توان روی درامدهای ارزی و ریالی ان در کنار درامدهای نفتی و مالیاتی محاسبه کرد.

عظیمی ادامه داد : یکی از اقدامات عملیاتی برای موضوع اقتصاد هنر همین بازار هنر است که می تواند به صورت دائمی و یا سالانه مثل نمایشگاه کتاب تهران انجام شود.

وی با توجه به ظرفیت های گسترده موسسه هنرمندان پیشکسوت ، برای عهده دار شدن مسئولیت های تحقیقی و پژوهشی و ارائه مشاوره در زمینه های تخصصی هنری و همکاری برای شکل گیری این موضوع، اعلام امادگی نمود و گفت: با ایجاد این بازار بین‌المللی می توان ضمن ایجاد اشتغال مستقیم و غیر مستقیم برای هنرمندان و جوانان مستعد ، آثار هنرمندان ایرانی را به جهان عرضه کرد و این رخداد بسیار مثبت و‌موثر خواهد بود و می تواند با توجه به علاقمندی مردم دنیا به هنر ایرانیان باعث رونق صنعت گردشگری شود و سوژه ای مشابه گردشگری سلامت در زمینه هنر باشد.

عظیمی در ادامه صحبت هایش درخصوص ضرورت فرهنگ سازی و توصیه به مردم برای سرمایه گذاری مطمئن و بدون ریسک و خرید آثار هنری و تجسمی به عنوان جایگزین مناسب سکه و طلا یا املاک اشاره کرد.

دبیر نمایشگاه در پایان صحبت هایش از تمامی عوامل و دست اندرکاران نمایشگاه به ویژه فرهنگسرای نیاوران، موزه هنرهای معاصر ، هتل لاله تهران و همچنین از همت مثال زدنی هنرمندان پیشکسوت که با ارائه آثارشان در مدت کوتاه و انگشت شمار حماسه ای هنری خلق کردند که باید در تاریخ فرهنگسرای نیاوران ثبت شود ، تشکر و قدردانی کرد.

همچنین در ابتدای این برنامه سید عباس سجادی، مدیرعامل فرهنگسرای نیاوران، با حضور در جایگاه با بیان این مطلب که حضور هنرمندان پیشکسوت برای فرهنگسرای نیاوران اتفاق فرخنده ای است افزود : امروز نیاوران افتخار میزبانی گنجینه هنر ایران را دارد . هر جامعه ای اگر ارزش سرمایه های انسان را نداند به سمت اضمحلال میرود . باید قدر هنرمندان پیشکسوت کشور را در زمان حضورشان بیشتر گرامی بداریم.

در ادامه علیرضا محجوب، نماینده مجلس شورای اسلامی با تائید سخنان مدیرعامل موسسه هنرمندان پیشکسوت افزود: چنین طرحی، مبنی بر ایجاد بازار بین‌المللی برای ارائه آثار هنرمندان را با همکاری وزارت ارشاد و وزارت صنعت پیگیری خواهیم کرد. این طرح، طرح مهمی است که توسط موسسه هنرمندان پیشکسوت ارائه شده و برای اجرایی شدن آن تلاش می کنیم.

گفتنی است، اولین نمایشگاه هنر های تجسمی هنرمندان پیشکسوت توسط استاد ارژنگ نژاد، که مسن ترین هنرمند حاضردر این برنامه بودند، افتتاح شد.

اولین نمایشگاه هنر های تجسمی هنرمندان پیشکسوت توسط موسسه هنرمندان پیشکسوت و با حمایت فرهنگسرای نیاوران، موزه هنرهای معاصر، هتل لاله تهران تا ۲۴ آبان ماه در گالری شماره یک و دو در فرهنگسرای نیاوران دایر است و ساعت بازدید علاقه‌مندان، از ساعت ۱۰ تا ۲۰ معین شده است.

انتهای پیام/

کد خبر: 1042493