3000 واحد مسکونی از زلزله  آسیب دیدند/ 300 خانوار اسکان اضطراری داده شدند

رئیس سازمان مدیریت بحران گفت: در حال حاضر حدود 3500 واحد مسکونی در اثر زلزله آسیب دیده‌اند که نیاز به تعمیر و نوسازی دارد که تاکنون نیز 300 خانوار اسکان اضطراری داده شده‌اند.

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، اسماعیل نجار معاون وزیر کشور و رئیس سازمان مدیریت بحران، در باره بازدید از مناطق زلزله‌زده در آذربایجان شرقی گفت:‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ امروز به منطقه حادثه‌دیده و زلزله‌زده آذربایجان شرقی آمده‌ایم و از روستای ورنکش بازدیدی به عمل آوردیم و با مردم گفتگو کردیم.

وی افزود: از بدو وقوع حادثه تمام دستگاه‌های اجرایی از جمله هلال‌احمر امدادرسانی لازم را انجام دادند و ارزیابی‌های لازم انجام شده است و برآورد خسارت نیز روبه اتمام است.

نجار گفت: آواربرداری در مناطق زلزله‌زده در حال اتمام است و امروز جلسه‌ای با حضور استاندار درباره اقدامات لازم برای آسیب‌دیدگان انجام می‌شود.

رئیس سازمان مدیریت بحران گفت: بر اساس بررسی‌های انجام شده 67 روستای منطقه درگیر این حادثه بودند که بیشتر این روستاها در دو شهرستان میانه و سراب هستند.

وی گفت: 30 خانه خشت و گلی در این روستاها کلا تخریب شده است و بعضی از خانه‌ها نیز نیاز به تعمیر و مرمت دارد که پیشنهاد اعتبار لازم در این خصوص به دولت ارسال می‌شود.

رئیس سازمان مدیریت بحران افزود:‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ساختمان‌هایی که در این منطقه بر اساس اصول ساخت و ساز ساخته شده بودند، هیچ آسیبی ندیدند و یا اینکه کمتر آسیب دیده بودند.

نجار گفت: با کمک دولت و مردم تلاش می‌شود که واحدهای روستایی هرچه زودتر نوسازی شود تا در صورت بروز حوادثی همچون زلزله جان افراد سالم بماند.

وی گفت:‌ در این حادثه 700 تا هزار دام سبک و سنگین تلف شدند.

وی افزود: آب‌، برق و گاز کاملا در مناطق زلزله‌زده وصل شده و مشکلی در این خصوص نداریم.

رئیس سازمان مدیریت بحران گفت: 2500 تا 3500 واحد مسکونی نیز نیاز به تعمیر و نوسازی دارند.

نجار درباره تعداد مصدومان این حادثه نیز گفت: کلا 530 نفر به مراکز درمانی مراجعه کردند که اکثر آنها مداوا و مرخص شده‌اند و مجموعا 28 نفر بستری هستند.

وی گفت: در حال حاضر نیز حدود 300 خانوار اسکان اضطراری شدند و در حاضر همه نیازها برطرف شده است.

فارس

انتهای پیام/

کد خبر: 1042548