برگزاری دهکده دیابت در پارک لاله

مدیرکل سلامت شهرداری تهران از برگزاری دهکده دیابت در پارک لاله خبر داد و گفت: همچنین اتوبوس دیابت در محله هرندی مستقر می‌شود.

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز،‌ زینب نصیری درباره برنامه دیابت در پایتخت گفت: از سال گذشته پروژه سه ساله تهران، پایتخت تغییر دیابت را با مشارکت شرکای اجتماعی دولتی، غیردولتی و بخش خصوصی آغاز کرده‌ایم که مجموعه برنامه‌های این هفته حاصل جلب مشارکت و هم‌افزایی شهرداری تهران با سایر ذینفعان و دغدغه‌مندان این حوزه است.

وی با اشاره به اجرای طرح «100مطب دیابتی» گفت: در قالب این طرح تیم پزشکی حوزه دیابت با مشارکت بنیاد امور بیماری‌های خاص تشکیل شده و از ظرفیت اعضای کانون پزشکان برای ارائه خدمات دیابتی به شهروندان مبتلا به دیابت‌های نوع یک و دو در سرای محلات، واحدهای تابعه شهرداری تهران، بوستان‌های لاله و آب و آتش بهره گرفته می‌شود.

نصیری افزود: در برنامه میز خدمت دیابت نیز خدمات غربالگری، تست قند و فشار خون، مشاوره، توزیع بروشور در واحدهای تابعه شهرداری تهران از جمله مترو، میادین میوه و تره‌بار، پایانه‌های اتوبوس و تاکسیرانی با بهره‌مندی از ظرفیت سازمان‌های دولتی و غیردولتی، خانه‌های بهداشت ارائه می‌شود.

مدیرکل سلامت شهرداری تهران، اجرای طرح گفت‌و‌گو در شهر با حضور همتایان دیابتی(افراد مبتلا به دیابت) و مشارکت کانون پیشگیری از دیابت محلات و متخصصین این حوزه را از دیگر برنامه‌های این نهاد در هفته ملی دیابت عنوان کرد و گفت: برنامه‌های ورزشی با حضور اعضای کانون پیشگیری از دیابت محلات و مشارکت اداره ورزش منطقه به همراه برپایی میزهای خدمت و غربالگری شهروندان با عنوان «دوشنبه ورزشی» 20‌ آبان برگزار می‌شود.

وی با اشاره به برپایی دهکده دیابت با مشارکت شهرداری منطقه 6 در بوستان لاله و برگزاری فستیوال روز جهانی دیابت در بوستان آب و آتش با موضوع‌های تست قند خون و فشار خون، ارزیابی BMI (توده بدنی) توسط پزشکان و مشاوران اظهارداشت: برج آزادی به همت شهرداری منطقه 9 شامگاه 22‌آبان همگام با سایر کشورهای عضو (IDF) به رنگ آبی (رنگ نماد بیماری دیابت) نورپردازی می‌شود.

نصیری با اشاره به استقرار اتوبوس دیابت با مشارکت شهرداری منطقه 12 در محله هرندی گفت: خدماتی از جمله تست قند خون و فشار خون، ارزیابی BMI (توده بدنی) با همراهی پزشکان و مشاوران و بهره‌مندی از ظرفیت اعضای کانون پزشکان محلات، کانون پیشگیری از دیابت محلات و افراد داوطلب و متخصص محلی ارائه می‌شود.

مدیرکل سلامت شهرداری تهران بیان کرد: برگزاری همایش‌های برنامه‌ای و آموزشی حوزه دیابت با مشارکت سازمان‌های دولتی و غیردولتی، تجلیل از دبیران محله‌ای کانون پیشگیری از دیابت با حضور مسئولین منطقه‌ای، برگزاری تورهای آموزشی، تفریحی و گردشگری ویژه اعضای کانون های پیشگیری از دیابت محلات از دیگر برنامه‌های این نهاد در هفته ملی دیابت است.

وی، اطلاع رسانی و تبلیغات، برگزاری کارگاه آموزشی با بهره‌مندی از ظرفیت افراد داوطلب محلی (سلامتیار)، سازمان‌های غیردولتی، پایگاه های بهداشت و مراکز سلامت، عضوگیری کانون پیشگیری از دیابت در سرای محلات شهر تهران، انتخابات دبیران محله‌ای کانون پیشگیری از دیابت را از دیگر برنامه‌های شهرداری تهران برشمرد.

نصیری با اشاره به برگزاری نهمین دوره دیابت رویکرد کابردی مدیریت جامع‌نگر 18 تا 20 آبان با حضور جمعی از پزشکان و متخصصان در مرکز بین المللی همایش‌های رازی گفت: مرور گایدلاین‌های مدیریت دارویی، مدیریت چربی و فشار خون بالا در دیابت، مدیریت نفروپاتی دیابتی، مدیریت پای دیابتی، نقش آموزش‌دهنده دیابت، آموزش استاندارد دیابت، مهارت ارتباط با فرد مبتلا به دیابت، مدیریت برنامه غذایی و فعالیت بدنی در دیابت و مهارت تزریق انسولین از محورهای این همایش است.

وی، مطالبه‌گری و جلب مشارکت شهروندان در قالب عضویت کانون‌های داوطلبانه و سفیران دیابت، ارتقای نقش سازمان‌های غیردولتی برای انجام مداخلات اجتماعی، هم‌افزایی و حمایت شبکه سازمان‌های دولتی و غیردولتی حوزه دیابت و شناسایی، آموزش و توانمندسازی افراد داوطلب در حوزه دیابت را از اهداف برگزاری این برنامه‌ها عنوان کرد.

مدیرکل سلامت شهرداری تهران درباره آمار مبتلایان به بیماری دیابت در پایتخت گفت: طبق آمار ارائه شده حدود 5 تا 6 درصد افراد 3 تا 69 ساله در شهر تهران مبتلا به این بیماری هستند.

وی افزود: براساس مطالعات بیش از نیمی از افراد دیابتی قبل از انجام آزمایشات، از بیماری خود آگاهی ندارند و 14 تا 23 درصد ایرانی‌های بالای 30 سال یا دیابتی یا دچار عدم تحمل گلوکز (IGT)هستند.

چهاردهم نوامبر، سالگرد تولد فردریک بانتینگ کاشف انسولین، نخستین بار در سال 1991 با همکاری بنیاد بین‌المللی دیابت(IDF) و سازمان جهانی بهداشت(WHO) به عنوان روز جهانی دیابت نامگذاری شده است.

هدف از نامگذاری چنین روزی افزایش آگاهی عمومی در ارتباط با علل، عوارض، پیشگیری و درمان این پدیده روزافزون است.

مجمع عمومی سازمان ملل در 20 دسامبر 2006 با تصویب قطعنامه برجسته و منحصر به فرد، دیابت را یک بیماری مزمن و ناتوان‌کننده با هزینه‌های هنگفت معرفی کرد که خانواده‌ها، دولت‌ها و کل جهان با آن مواجه است.

براساس قطعنامه سازمان ملل، چهاردهم نوامبر (23 آبان ماه) روز جهانی دیابت اعلام و از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور نیز 18 تا 24 آبان با عنوان هفته ملی دیابت نامگذاری شد.

نصیری، شعار روز جهانی دیابت «از خانواده‌تان محافظت کنید» و روز شمار این هفته؛ شنبه(18آبان) به نام «دیابت، رسانه و خانواده»، یکشنبه( 19آبان) به نام «دیابت، آموزش و خانواده»، دوشنبه( 20 آبان) به نام «دیابت، سازمان های مردم نهاد و خانواده»، سه‌شنبه(21 آبان) به نام «دیابت، تغذیه و خانواده»، چهارشنبه(22آبان) به نام «دیابت، خودمراقبتی و خانواده»، پنجشنبه(23 آبان) به نام «دیابت، مشارکت های محلی و خانواده» و جمعه(24 آبان) به نام «دیابت، فعالیت بدنی و خانواده» است.

انتهای پیام/

کد خبر: 1042650