چگونگی همراهی کادر پرواز و پرسنل فرودگاه ها با افراد مبتلا به اوتیسم

حق استفاده از حقوق شهروندی یکی از مهمترین نیازهای خانواده های اوتیسم است و مشکلات موجود در حمل و نقل افراد دارای این اختلال نیز مصداق این موضوع است.

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، به همت کارشناسان انجمن اوتیسم ایران کارگاه آموزشی برای گروهی از پرسنل فرودگاهی وکادر پرواز شرکت های هواپیمایی، در بیمارستان آتیه برگزار شد و 80 نفر از پرسنل 12شرکت هواپیمایی، پرسنل حفاظت فرودگاهی و مسئولان پرتلاش نیروی انتظامی در این کارگاه آموزشی شرکت کردند.
بر اساس این گزارش این کارگاه دومین کارگاه آموزشی برای شرکت های هواپیمایی و ایر لاین ها است و در این کارگاه در مورد مباحث و مشکلات افراد دارای اختلال طیف اوتیسم در سفر های هوایی و چگونگی همراهی کادر پرواز و پرسنل فرودگاه ها در جهت بهبود کیفیت سفر این افراد گفتگو شد.
افراد دارای اختلال طیف اوتیسم به دلیل مشکلات عدیده حسی، متاسفانه در زمان سفر و حتی از لحظه تصمیم گیری خانواده برای عزیمت، دچار چالش های جدی می شوند.

افراد دارای اختلال طیف اوتیسم به دلیل مشکلات عدیده حسی، متاسفانه در زمان سفر و حتی از لحظه تصمیم گیری خانواده برای عزیمت، دچار چالش های جدی می شوند


از طرفی جامعه عمومی به دلیل نداشتن آگاهی لازم در خصوص اوتیسم و چالش های همراه این افراد، درک لازم را ندارد.
در همین راستا از سال ۱۳۹۶،آموزش سامانه های حمل و نقل عمومی کشور اعم از فرودگاه ها،شرکت واحد اتوبوسرانی، قطار های شهری و ...در دستور کار انجمن اوتیسم ایران قرار گرفته است.


در مرحله اول سامانه حمل و نقل هوایی در اولویت قرار گرفت و آموزش های لازم در سه رده مختلف (حفاظت و امنیت سپاه پاسداران، نیروی انتظامی و کادر پروازی شرکت های هواپیمایی مختلف) برای تمامی فرودگاه‌های بین‌المللی در حال انجام است.
بر اساس مکاتبات انجام‌شده با فرودگاه‌های کل کشور از ابتدای سال ۹۶ آموزش فرودگاهی انجمن اوتیسم ایران تاکنون در فرودگاه بین‌المللی امام خمینی ، مهرآباد و شهرهای یزد، کیش،،اهواز،لرستان،ارومیه،بوشهر،ساری،همدان،زاهدان،اراک،کرمان و اصفهان صورت گرفته است.

این 12 شرکت هواپیمایی کیش، تابان، کارون، کاسپین، آتا، قشم، سپهدان، زاگرس، پویا، کوشاکیش ایرتور، ساها هستند.

انتهای پیام/

کد خبر: 1042732